Top Ad unit 728 × 90

Roma'ya Baskın Yapan Komutan Hannibal

ROMA

Günümüzde savaş taktikleri askeri akademilerde okutulan Kartacalı komutan Hannibal, filler üzerinde dağları aşarak Romalıları dize getirmiş, adını tarihin en önemli askerleri arasına yazdırmıştır.Ondan sonra günümüze kadar gelen pek çok komutan, Hannibalı kendisine örnek almış ve çoğu general kendini Hannibal ile kıyaslanmıştır.

Hannibal ilgili Kartaca da tutulan bir kayıt olmamakla birlikte elimize ulaşan tüm bilgiler Roma kayıtlarına dayanmaktadır. Geniş istihbarat ağı Roma imparatorluğu'na karşı askeri harekatı diplomatik taktikleri ile ne kadar ileri görüşlü olduğunu kanıtlar. Hannibal, Roma emperyalizmine karşı büyük bir mücadele vermiştir.Birçok yabancı dili anadili gibi bilmen biriydi.Onu unutulmaz kılan başarısı, kış koşullarında 100 bin asker ve 37 fil ile Pirene ve Alp dağlarını aşarak, ordusunun yarısını kaybetmesine rağmen Romalıları üç büyük savaşta galip gelmesidir.Üstelik bu savaşların yarısında bir gözü görmüyordu.
Kartaca, Romalılarla yapılan birinci Punic savaşında çok fazla kayıp vermiş, Roma Kartaca nın en önemli eyaleti Sicilya'yı Sardunyayı ve Korsika'ya almıştır.Hannibal babası Barca dan eğitim almış ve birinci punic savaşında yer almıştır.Başarısız olunan savaşın ardından Hannibal, babasına Roma'dan sonsuza dek nefret edeceğine dair söz vererek hayatını imparatorluk ile savaşa adayacağına dair yemin etmiştir.

Milattan önce 221 yılında 20 li yaşlarda olan Hannibal, İber yarımadası'nda ki askeri güçlerin kumandasını devralarak bütün İspanya'yı fethetti ateşkesi ihlal ederek. Roma bunun üzerine Kartaca'ya ultimatom vererek Hannibal'ı istedi .Teslim edilmeyince öfkelenen Roma 218 ve savaş ilan etti.Bunun üzerine Hannibal en iyi savunma hücumdur ilkesine inanıyordu ve bu ilkede savaşı doğrudan Roma'ya taşımaya karar verdi. M.Ö.219 un eylül ayında Alp dağları'nın geçmek için 50 bin kişi ve 48 filden oluşan ordunun başında Romaların karşısına dikildi. Daha iyi eğitim almış ve disipline edilmiş ordusu, hazırlıksız olan Roma askerlerini Trebia ve Ticinus savaşlarında bozguna uğrattı.Kuzey İtalya ının yerlilerin ve Romanın geleneksel düşmanları olan Galyalılar'ı orduya alan Hannibal, güneye doğru ilerlemeye başladı. burada Roma'yı bir kez yenilgiye uğratarak Campania bölgesine harabeye çevirdi. 50.000 fazla romalı Hannibal'ın eline esir düşmüştür.Hannibal şimdi Napoli ve Roma'ya ilerleyebilirdi ancak Kartaca dan talep ettiği destek, siyasi kıskançlıklarından dolayı cevapsız kalmıştı.Bu zorluklara rağmen ilerlemeye devam etti.Kartaca dan gelecek takviye garantiye alamayan Hannibal, İspanyada ki küçük kardeşinden Hasdrubal dan yardım istedi.Ancak Romalılar bu sefer Alpler'den gelecek süpriz Kartaca saldırısına hazırlıklıydı. Hasdrubal bu esnada Romalılara yenildi ve kellesi  Hannibal'a gönderildi.Kartacalı general İtalya'nın topuğunda da bir çeşit gerilla savaşı yürütme başladı.Öte yandan Romalılar bu sefer 204 yılında  Kartaca'yı işgal edince Hannibal, evine dönmek üzere İtalya'dan çekilmek zorunda kalacak ama boş durmayacaktır.Hannibal 50 bin kişilik yeni bir ordu kurdu ve M.ö. 202 yılında Zama savaşında Roma ile karşı karşıya geldi.Savaşların büyük kısmını sahip olduğu süvarilerin avantajı sayesinde kazanılan hanibal bu kez aynı silahı daha isabetli kullanan ve sayıca üstün olan düşman süvariler tarafından yenildi.
Her ne kadar Kartaca ve Roma 201 yılında barış imzalasa da Hannibal mücadeleyi yeniden başlatmak için hükümet ve ordu içinde çeşitli entrikalar yürütmüş, kartaca 196 da Romanın ısrarı üzerine Hannibal'ı Suriye'ye sürgüne göndermek zorunda kaldı.Ama yeminli Roma düşmanı burada da boş durmamış, bugünkü Anadolu'da Bolu, Kastamonu, Bursa illerin bulunduğu bölgeye kaçmış, Romaya karşı başarısız bir ayaklanma girişimine önayak olmaya çalışmıştır.Bugünkü Gebze'de M.Ö. 183 yılında ya da 1 yıl sonra Romalılara yakalanmak üzereyken 70 yaşında zehir içerek intihar etmiştir.
Romanlar karşı her zaman saygı ile karışık kızgınlık ben de istemiştir.Kartacalılar Hannibal ın alpleri geçişini kutlamak için bir yüzünde onun diğer yüzünde bir filin olduğu sikkeler bastırmıştır.Ayrıca zama savaşı'nda Romalılar trompet çalarak Hannibal ın savaş Fillerini şaşırtarak ordunun konsantrasyonu bozmuştur.Ayrıca öldüğü yer olan Gebze'de Romalılar, Hannibal adına anıt yaptırmış ve bu anıt on birinci yüzyıla kadar ayakta kalmıştır.
Ikinci Punic savaşı büyük ve tek bir akdeniz imparatorluğu nun oluşmasında kaçınılmazdı.Bu oluşumda oluşacak bir imparatorluğun bir Roma mı yoksa Kartaca imparatorluğu olacağının belirlenmiştir.Bu yüzden önemli bir savaştır.Roma hangi Hannibal'ın ölümünün ardından 6 asır boyunca hiçbir ciddi güçle karşılaşmıştır.
Roma'ya Baskın Yapan Komutan Hannibal Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:01 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.