Herkesin sorduğu soru Amerika nasıl süper güç oldu. Bunun bu gücü elinde olması  büyük oranda II. Dünya Savaşı sayesinde olmuştur. Bu sebeptendir ki dünyanın süper gücü olmasını sağlayan şahsiyetlerden biri de Amerika'nın 33. başkanı Harry S. Truman olmuştur.

Truman Kimdir


1884 yılında doğan Truman (1884-1972) I. Dünya savaşına dek aralarında çiftçiliğinde olduğu birçok işte çalıştı.Savaşta Fransız cephesinde subaylardan  biri oldu ve savaşın ardından hukuk eğitimini tamamladı ve Demokrat Parti’den siyasete atıldı. 1941 yılında savunma bakanlığında yapılan yolsuzlukları araştıran komisyonun başkanı olarak 15 milyar dolarlık bir vurgun ortaya çıkarınca, ulusal kahraman olmuştur. Dönemin başkanı Franklin Roosevelt onu II. Dünya Savaşı’nın en şiddetli günlerinde, 1944’te yardımcısı yaptı. Savaşın sonunda yaklaşıldığı hissedildiği günlerde, 1945 yılı nisan ayında Roosevelt ölünce Truman, hiçbir hazırlığı olmadan başkanlık koltuğuna getirildi. Bu en hararetli günlerde Japonya'ya atom bombası atılması talimatını vererek dünyaya resmen nükleer çağ sokmuş, Japonya'nın saf dışı kalmasını sağlamıştır. Binlerce Japon’un ölmesini ve bugüne kadar süregelen bir dizi olaya sebep veren atom bombaları atılmasını Truman, " bombaları atmasak Japonlar teslim olmayacak ve en az 1 milyon Amerikan askeri ölecek "şeklinde savunmuştur.


Normandiya çıkartması ve atom bombaları sayesinde Amerika II. Dünya Savaşı’ndan sonra gücün iyice pekiştirmiş ve Truman, Sovyetler Birliği’nin giderek artan etkisine karşı tüm dünyanın koruyucusu olarak sahne almakta gecikmemiştir. Komünizm tarafından tehdit edildiğini inanılan her ülkeye, özellikle Türkiye, Yunanistan gibi pek çok ülke, Amerikan yardımı yapılmasını uygun gören Truman doktrini ve Avrupa'nın yeniden inşası öngören yardım paketi Marshall planı, onun eseridir. Ayrıca Berlin şehrini havadan besleyen olağanüstü ikmal operasyonu “Berlin Lift’i” başlatan odur. Dahası NATO'yu kuran isimlerden biridir. Su sebepten Truman döneminde Soğuk savaş başlamıştır.


Truman Doktrini SSCB ve Sovyetler yanlısı tüm ülkelere karşı mücadele edilmesi gerektiği ilkesine dayanmaktadır. Marshall planı çerçevesinde Yunanistan’a 300, Türkiye’ye 100 milyon dolarlık askeri ve ekonomik ilk yardımlar, onun döneminde gerçekleşmiştir.

Amerika'yı Kore savaşına sokan karar da ona ait olup, dış politikada oldukça usta manevralar yaparak Amerika'nın bugün bile devam eden baş ağrısının altına imza atan başkanlardan biridir. Gizli servis  CIA ve ulusal güvenlik ajansı NSA 'da onun döneminde kurulmuştur. Üstelik bu tüm tarihi kararları alırken bir başınadır. Ülke içinde ise amansız grevlerle, ırk ayrımcılığından kaynaklanan sosyal gerginliklerle ve sağlık sigortası reformu ile uğraşmak zorunda kalmıştır. 1953 yılında görevden ayrılan Truman yerini Dwight D. Eisenhower’a bırakmıştır. Truman, Amerikan halkına yapılan ankete göre en başarılı başkanlar sıralamasında Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt, George Washington ve Teodor Roosevelt' in ardından beşinci sırada yer almıştır.