CANAVAR


Van gölünde varlığı ve yokluğu tartışma konusu olan ve bugüne kadar birçok gazete ve televizyonlar haber olan efsane Van gölü canavarı, Van gölü'nde yaşadığı iddia edilen dev bir yaratıktır.

Van'da doktor, asker, futbolcu, köylü ve balıkçıların da bulunduğu çeşitli yaş ve mesleğe sahip yüzlerce Vanlının çeşitli tarihlerde gördüğü, adına isim yarışması açılan Van denizi canavarı heykeli ismiyle heykeli dikilen, eski başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından adına Van gölü canavarı ismi ile şiir yazdığı, TBMM tarafından Van gölü canavarı araştırma komisyonu kurulan, Van denizi'nin simgesi o canavarın bugüne kadar iddiaları süre gelmiştir. Ülkemizde aynı Norveç'te, İskoçya'da olduğu gibi göllerde yaşayan ejderhaların bulunduğu söylenir. Bizdeki Van gölü canavarı da pek çok kişi tarafından görüldüğü iddia edilmiş, bundan 121 yıl önce Osmanlı da Sultan II. Abdülhamid han döneminde yayınlanan Saadet gazetesinin 29 nisan 1889 da çıkan haberinde Van gölü canavarı haber yapılmıştır. Yani 100 yılı aşkın süredir Van Gölü canavarı efsanesi devam etmektedir. Hatta yakın dönemde Van gölü canavarı öldü şeklinde dahi haberler yapılmıştır. Tanık ifadelerinin yüksek olması sebebiyle kişilerin aslında gördüklerinin göldeki inek cesedi yada göle serinlemek için giren camış olduğu öne sürülmüştür.
Resim yazısı ekle

Söz konusu 122 yıllık Van gölü canavarı haberinde  canavar, abdest alan bir kişiyi götürdüğü şeklinde yapılmış olup buna göre namaz kılmak için deniz kenarında abdest almaya başlayan bir adamı deniz canavarı yani Van gölü canavarı ayağından yakalanmış, şahıs feryat etmeye başlayınca arkadaşları ateş yakarak kuyruğunu yakmışlar ve hayvan acı içerisinde inleyerek ayağından kaptığı adamla birlikte denize doğru tekrar girmiş ve adamcağızı götürmüştür.

Aslında Van gölü canavarı, yöre halkı tarafından zararsız bir hayvan olarak görülmektedir. Görgü tanıklarının uzunluğunu 10-12 metre olarak tanımladığı, ses çıkaran, su püskürten, siyah renk olarak tarif ettiği Van gölü canavarı hakkında hala kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Sosyal medyada dolaşan Van gölü canavar resmi, Van gölü canavarı gerçek görüntüleri şeklinde ki görüntüler genellikle İskoç efsanesi olan Loch Ness canavarına ait gerçek olmayan fotoğraflar olup tüm bu fotoğrafların sahte olduğu kanıtlanmıştır.

Van Gölü Canavarı Video

Van gölü canavarı 1993 yılında ülke gündemini meşgul edince bölgeye bilimsel araştırma ekibi gönderilmiş, bu ekip herhangi bir canavar bulgusuna rastlanmadığını açıklamıştır. Ancak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyelerinden Ünal Kozak, bu efsanevi yaratık ile karşılaştığını ve videoya aldığını açıklamış, bu videonun Van gölü canavarının varlığını kanıtladığını öne sürmüştür. Ancak ilgili Van gölü canavarı videosu ilgi görmemiş, Cambridge üniversitesi görüntüleri inceleyip görüntülerde kamera açısının sol yöne hiç kaymadığını ve ilgili yaratığın dümdüz ilerlemesinin muhtemelen tekne tarafından çekilen bir maket olabileceğini açıklamışlardır.