8.


Henry Tudor (1491-1547) daha da bilinen ismi de VIII. Henry, İngiliz tarihinin en sıradışı isimleri arasında tartışmasız bir numaradır. Neden mi? 6 kez evlenmiş karılarından ikisini kafasının vurdurmuş, aşk uğruna Papaya rest çekerek koskoca İngiltere'yi Katolik Kilisesi'nden çıkarmıştır.

Babası VII.Henry, Manchester ve York'a hanedanları arasında 30 yıl süren Güller savaşını bitirmiş ve Tudor hanedanını kurmuştur. VIII. Henry'ın altı kardeşi olmuş bunlardan üçü hayatta kalabilmiştir. viii Henry kardeşleri Mary, Margeret ve Arthur Tudor'dur. Henry'den daha büyük olan Artur'un tahta çıkması beklenirken Arthur, İspanya'da Aragonlu Catherine ile evlendi. Gelinin babası kudretli İspanya kralı II. Ferdinand, annesi ise Kastilya kraliçesi idi. Siyasi bir ittifak evliliğiydi. Tudor Hanedanı, sırtını Avrupa'nın en güçlü ailesiyle kendini sağlama almak istemiştir. Ancak 15 yaşında Artur'un ölmesiyle 4 ay kadar kısa süren bu evlilik bitti. Artık İngiltere tahtının varisi 10 yaşındaki viii. Henry'di. Baba 7. Henry arkamızı sağlama alalım dürtüsü ile dul kalan bu gelini oğluna istedi. Kayınbiraderin yengeyle evlenmesi yasak olduğundan bu evlilik için her iki ailede Papa'dan olur almıştı. Ancak bu evlilik, babanın annenin ölümüne dek gerçekleşmedi. Babası ölünce 22 Nisan 1509 yılında 8. Henry tahta çıktı. Yeni Kral 17 yaşında viii. Henry, eski yengesi Aragonlu Catherine ile evlenmiş ve bu evlilik 8. Henry, karısını boşayana kadar sürmüştür.
Catherine kız çocuk doğurdu ama 8. Henry erkek istiyordu. Sonuç olarak karısını, 2 metresini aynı anda idare etmeye başladı. Daha sonra Kral VIII. Henry, Catherine'yi yani karısını boşamıştır.
Anne Boleyn

Metreslerinden biri olan Mary Boleyn, 8. Henry'yi kız kardeşi Anne Boleynle tanıştırdı ve tarihe Boleyn kızı olarak geçen o meşhur macerayı yaşadılar. Catherine 42 yaşında idi ve artık çocuk doğuramazdı. Paniğe kapılan 8. Henry, bu evlilikten kurtulmaya yeni sulara yelken açmaya karar verdi. Ancak ortada ömür boyu süren katolik nikahı vardı. Papa'dan icazet gerekiyordu. Henry 1527 Papa'ya bizi boşa dedi ancak bu kolay değildi. Çünkü Catherine, Kutsal Roma İmparatoru Şalken'nin teyzesi oluyordu. Papa bir arada bir derede kalmıştı. Papalık ve Londra arasında 6 yıl süren sinir savaşı yaşanmaya başladı. Sonunda 8. Henry Tudor, resmen boşanmadan 25 Ocak 1530 yılında Anne Boleyn'le gizlice evlendi. Kadın hamile kaldı. İngiltere kralı VIII. Henry, Papa ikna olmayınca başka Canterbury kilisesi Piskoposu Thomas Cranmer'e danışır ve o da evliliği iptal eder. Bunun üzerine Papa küplere bindi ve 8. Henry'i afaroz etti. Buna sinirlenen 8. Henry Katolik kilisesi ile olan tüm bağını kesti. Böylece İngiltere Katoliklikten vazgeçti ve 8. Henry Anglikan kilisesini kurdu. Katolik manastırlar kapatıldı, mallarına el kondu. Birçok tarihçiye göre düğün dernek işleri bahaneydi. 8. Henry'nin asıl niyetli bir şekilde Papalığın İngiltere'deki servetine konmaktı, öylede oldu. Ancak Henry'nin 6 kere evlenmiş olması bu teoriyi boşa çıkartmaktadır.

Bu arada Anne Boleyn bir kız çocuk doğurdu. Meşhur Elizabeth (Bakire Elizabeth) doğmuştu. İngiltere kilisesi Katoliklikten kopunca isyanlar ayaklanmalar birbirini izledi. Nihayetinde kelleler alınınca ortalık süt liman oldu. Ölenlerin içinde Kralın yakın adamları Ütopyanın yazarı siyasetçi Thomas Moore gibi isimler de vardır. 8. Henry bir gönül ilişkisi ile başlayıp ülkesinin inanç kulvarında devasa bir dönüşü ile sonuçlanan bu ısrarcılığı tarihe, İngiliz Reformasyonu olarak geçmiştir.
Kraliçe Boleyn'den, erkek çocuk doğmamıştı ve 2 kez düşük yapınca Kral Henry'nin hemen gözü bir kez daha dışarı kaydı. Bu sefer karısının eski nedimesi Jane Seymour ile ilişki yaşamaya başladı. Şimdi ise 8. Henry, Boleyn'den kurtulmaya çalışıyordu. Henry ona iyi iftiralar attı ve evliliği iptal ettirdi. Önce karısı ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle üç adamın, ardından Anne Bolyn'in kellesini aldı. Daha cesedi soğumadan tekrar Jane ile evlendi.

Nihayet 1537 yılında Jane, Edward (VI. Edward) adı verilen bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Ancak Jane Seymour doğumdan kısa bir süre sonra öldü. Aradan üç yıl geçince Henry bir dük kızı olan Clevisli Anne ile evlense de Henry 6 ay sonra Clevisli Anne'yi sevmediğini farkederek boşandı. Söylentilere göre Henry onu kötü koktuğu için boşamıştır. Evlilik resmen tamamlanmadığı için Clevisli Anne kraliçe tacı giymemiş ve Henry ile boşandıktan 6 ay sonra şatosunda ölü bulunmuştur. Bu evlilik bitince de bir hafta geçmeden kendisinden 38 yaş küçük Norfolk dükünün 18 yaşında olan kızı Catherine Howard ile evlendi. Ancak 8. Henry artık şişmanlamış ve çirkinleşmişti. Genç ve güzel karısının, kocasına olan ilgisi zamanla azalınca bu durumdan işkillenen 8. Henry, Londra kulesinde 1542 yılında zina yaptığını kanıtladığı genç karısının kellesini uçurdu.

Son karısı Catherine Par ile evlenmiş ve yıllar geçmiş, hızlı Kral 8. Henry 53 yaşında hastalıktan 28 Ocak 1547 günü 1547 ölmüştür. Biricik karısı Jane Seymour'un yanına gömüldü ve tek oğlu Edward tahta çıktı.
İngiliz tarihçilere göre iktidarı boyunca 72 bin kişi idam edilmiştir. 8. Henry  çok uzun boylu kişi olup, ölüm sebebi tam olarak bilinmese de cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan frengiden öldüğüne inanılmaktadır. Anne Boleyn'in  kafası kesilirken tenis oynamıştır.

Tudor hanedanı İngiliz tarihin en renkli sayfalarından biridir. Boleyn kızı başta olmak üzere pek çok bu dilde Tudor hanedanı ile ilgili kitaplar yazılmış, film çekilmiştir. Hatta Tudors isimli dizi, dünyada pek çok izleyici ile buluşmuştur. İngiltere VIII. Henry döneminde pembe dizi kıvamında bir dönem geçirmiştir. İngiltere bu dönemde ihanet yasası, kralın ölümü ile ilgili değerlendirme yapmayı yasakladığı için doktorların kendisine ölmek üzere olduğunu söyleyememiştir.