Top Ad unit 728 × 90

Boris Yeltsin Rusya'nın Seçimle Gelen İlk Devlet Başkanı

RUS

Boris Yeltsin (1931-2007 )Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından Rusya'nın ilk devlet başkanı olmuş ama Rus halkına vadettiği pazar ekonomisi içinde refaha giden hukuk devletini hayata geçirememiş ve 76 yaşında ölmüştür.Ortak hafızamıza tankın üzerine çıkıp darbecilere haddini bildiren adam olarak hatırlanan Rus lider, bir kaos içerisinde devraldığı devleti yine bir kaosun eşliğinde 1999 un son günlerinde o zamanlar için kimsenin pek tanımadığı genç bir ismi Vlademir Putin'e bırakmıştır.

Komünizm karşıtı idealist bir lider olarak, korkutucu gizli servis KGB'ye meydan okuyan, demokrasi çok da önemli değil zihniyetyle hareket eden, sarhoşken diplomatik skandallara imza atan ihtiyaç duyulduğunda ise ortadan kaybolan bir adamı adam olarak karşımıza çıkmıştır.
Gorbaçov'dan iktidarı devraldığı yıllarda oldukça popüler olmuştur.Gorbaçov un yapmadığını yapacak Rusya'yı modern bir ekonomiye dönüştürecektir.1992 de devlet güdümündeki fiyatları serbest bırakıp son sürat özelleştirme girişti.Ancak Sovyetlerden kalma köhne ekonomi bu süreti kaldıramadı.Batılı bankalar kredi musluklarını kesti ruble çöktü.Yeltsin durumu izlemekten başka bir şey yapamıyordu.Ülkedeki en etkili ekonomik faktör mafya olmuştur.
Hiperenflasyon ülkeyi esir aldı.Rusya'da eski parti kodamanları ve mafya özelleştirmeye ipotek koydu.Bir süre sonra özelleştirme hırsızlıkla eş anlamlı oldu.Parlemento homudanya başlayınca güçlü bir muhalif kanat Yeltsin'in reformlarını yavaşlatmaya soyundu.Ancak buna karşı demokratik! lider 1993 te parlementoyu tankla bombalattı.176 kişi ölmüştü.Yapılan seçimler sonucu değiştirmedi Rus lider karşıtları yeni parlamentoyu doldurdu.Rus lider içine kapandı.Aleksandır Korsakov yardımcısı 2 numaralı isim olmuştu.
Boris Yeltsin dış politika söz konusu olduğu vakitler Sovyetler birliği hiç ölmemiş gibi etrafına caka satma devam etmiştir.1991 de bağımsızlığını ilan eden Çeçenistan'a hiç acılmamış, kızıl ordu'yu plansız programsız sekizde Çeçenistan a sürmüş, bu yüzden Çeçenistan yerde bir olmuştur.Bu savaşta çoğu sivil 40 bin kişi öldü ama Çeçenlerin direniş azmi taş gibi ayakta kalmaya devam etti.Boris Yeltsin daha sonra Çeçenistan hayatımın en büyük hatasıydı diyecektir.
Gelsin 1996 seçimlerini büyük bir medya desteği ve batılı tarzda kampanya eve girdi IMF den 10 milyar dolarlık kredinin cömertçe kullanılması burada önemli rol sağlamıştır.Ancak bir kalp krizi daha geçirdi Boris Yeltsin kenara çekildi.Sürekli çareyi başbakan değiştirmekte aramış nihayet aradığı ismi 1999 yılı ağustos ayında eski K.G.B. ajanı Vlademir Putin, Boris Yeltsin'in 18 ay içerisindeki dördüncü başbakanı olarak sahneye çıkmıştır bir daha inlemek üzere....
1999 da iyi planlanmış bir operasyonla tekrar Çeçenistan'a çullandı.Rus birlikleri Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi yoğun bombardımanla hayalet şehire dönüştürmüş.Uzun zamandır güçlü Rusya imajı tekrar parlamış, bu tablo Boris Yeltsin ve yeni başbakan Putin hanesini prestij olarak yazılmıştır.1999 yılının son gecesi tüm dünyaya süpriz yapan Yeltsin, yeni yıl hediyesi olarak Putin'i hedefi ilan ederek iktidarı bıraktığını açıkladı.
Çoğunluk da kameralara sarhoş yakalanmış veya ilaçların etkisini de konuşmalar yapmıştır.Bu yüzden medyada çok popüler olmuştur.Babası, Stalin tarafından sürgün edilmiş, Gorbaçov un sürekli eleştirdiği bir isim olmuştur.2007 yılında ölmüştür.
Boris Yeltsin Rusya'nın Seçimle Gelen İlk Devlet Başkanı Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:52 Rating: 5
loading...

1 yorum:

  1. rusların hayatları ve düşünce tarzları çok değişik. nasıl bir toplum olduklarını anlayamadım. hala da bir kaos var bence hayatlarında

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.