İNGİLİZ


Margaret Thatcher modern siyasi hayatın en önemli kadın liderlerinden biri olarak hafızalara kazanmıştır. İngiltere'de 3 kez peş peşe seçimleri kazanma başarısı gösteren siyasetçi, uzun bir süre ülkenin ve dünyanın gündemini belirlenmiştir. Tam adı Margaret Hilda Thatcher olan İngiltere’nin ilk kadın başbakanı ayrıca bu ülkenin en uzun süre başbakanlık yapmış siyasetçisidir. İlham kaynağı olduğu Thatcherizm akımı hala sürüyor. Kendisine demir leydi lakabı takılmış ve bunu haklı çıkartacak bir kariyer sahibidir. Kocasından sonraki en büyük aşkı siyasetti, belki de önceki.

Margaret Thatcher Kimdir


Thatcher (1925-2013) bir manavın kızı olarak 1925 yılında dünyaya gelmiş, Oxford’ta kimya okumuştur. Bir süre sonra sıkılmış hukuka karar kılmıştır. Okulu bitirdiğinde zengin bir işadamı ile evlenmiş, 1959 da muhafazakar parti kuzey Londra milletvekili olarak siyaset hayatına başlamıştır. Bakan yardımcılığı, eğitim bakanlığı gibi pek çok pozisyonda çalışmış ve 1974’te muhalefetin seçimi kaybetmesi üzerine Partisi’nin genel başkanı olmuştur. 1979 seçimlerinde muhafazakârlar tekrar iktidara Margeret başbakanlığa geliyordu.

Thatcher Devlet tekelinde ki tesisler ve sanayi işletmelerini özelleştirdi.Sendikalarda önemli reformlar yaptı. Vergileri azaltıp sosyal harcamaların kıstı. Bu politikaları enflasyonu azaltmada başarılı olmuş ama işsizlik hat safhada artmıştı. Zor durumda kalan Demir Leydi'yi  tek kurtaracak şey bir savaştı. Tam da istediğini Arjantin'deki darbecilerin hareketi ile aldı.

İngiltere ile aralarında sürekli ihtilaf konusu olan Falkland adalarını işgal eden Arjantinliler, ruhunda zaten şahinlik olan Thatcher'ın bu oldu bittiye göz yummayacağını belki de bilmiyordu ve savaş patlak verdi. Uzaktaki düşmana karşı kolay kazanılan zafer sonunda İngiliz başbakan, 1983 seçimlerinde de ortalığı silip süpürerek kazandı. Ardından Londra'da bir konferansta kendisine hedef alan IRA bombasından kıl payı kurtuldu. Nietzsche'nin seni öldürmeyen şey güçlendirir sözünün haklı çıkaracak şekilde imajı ve zihinlerdeki yeri sağlamlaştı.

Dış politikada özellikte tırnaklarını göstermiştir. Demir leydi Margaret Thatcher serbest pazar ekonomisine inanç konusunda Amerika başkanı Reagan ile Sovyetlere dünyayı dar etme yemin etmişlerdi. Zaten Thatcher'a demir leydi lakabı takanlar Ruslardır. Sovyetlerin reformcu devlet başkanı Gorbaçov’u ilk bağrına basan ve bu adamla birlikte çalışabiliriz diyen odur.

Son seçim zaferini 1987 imza atan İngiliz siyasetçi, tartışma yaratan politikaları ve vergileri, ayrıca Avrupa ile yakın işbirliğine muhalefet etmesi gibi sebepler nedeniyle muhafazakar parti de oluşan çatlakların nedeniyle Margaret Thatcher, seçim kaybetmediği halde sırf partisinin güvenini kaybettiği için istifa etmiştir.

Demir Leydi her akşam kocası için yemek pişirmeye özen göstermiş hiçbir şeyin bu alışkanlığını aksatmasına izin vermemiştir. Margaret Thatcher tam bir Churchill hayranı olmuştur. Ayrıca katı bir siyasetçidir. IRA ile masaya oturmak istememiş ve bu sebepten Kuzey İrlanda sorunu çözümünü geciktirmekle suçlanmaktadır. İktidara geldiğinde İngiltere neredeyse üçüncü bir dünya ülkesi görüntüsü veriyordu. Toplanmayan çöpler, sürekli kesilen elektrik ve ardı arkası kesilmeyen grevler.Hatta bazı yorumcular 1970’lerde Birleşik Krallığının dağılacağını öne sürüyorlardı. Thatcher, çöküntü içindeki İngiltere'yi adeta ayağa kaldırmıştır. 20. Yüzyılın dünyada en etkili kadını olarak görülmektedir. İran-Irak savaşı sırasında Irak’a teknolojik silah satışının yapılmasını desteklediği daha sonradan 1996 yılında yapılan Scott soruşturmasında ortaya çıkmıştır.

Başbakanlığının ilk yıllarında yaptığı bir Japonya gezisinde kendisine kadın koruma tahsis edilince, ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle buna itiraz etmiş ve bunun üzerine Japonlar erkek koruma görevlendirmiştir. Kocası Denis Thatcher'ı 1990’da baron yapmış, Demir Leydi'nin özellikle aksesuarları ve çantaları çok popüler olmuştur.Ülkemizde Tansu Çiller başbakanlığı döneminde ona benzetilmiştir.

Margaret Thatcher sağlığında Avam kamarasına heykeli dikilen ilk İngiltere başbakanıdır(2007). Hatta dikilen heykeli bronzdan yapıldığı için “Demirden olsa daha iyi olurdu” demiştir.