Top Ad unit 728 × 90

Devrimlerin Sembolü Olan Doktor Devrimci Ernesto Che Guevara

KÜBA

Arjantin marksist devrimci Ernesto Che Guevara (1928 1967) dünyaca ünlü devrimcidir.Doktor, devrimci, katil ve kahraman görülmüş, yakın tarihe damgasını vurmuş şahıslardan biridir.Orta sınıf bir ailenin oğlu olarak doğmuş, tıp fakültesini bitirmiştir.Öğrencilik yıllarında orta ve güney Amerika yı köşe bucak gezmiştir.
Gençliğinde marksizimle ilgilenen Che, Meksika da 1954 te Castro ile tanışınca Kübalı liderin diktatör Batista ile yaptığı mücadeleye katıldı.
İkisi Küba devrimi'nin de başarılı olmuş ve hareketin önemli isimleri olmuştur. Fidel Castro ile birlikte Küba'yı Amerika'dan temizleyip komünist rejim kuran Che Guevara, önce Küba ulusal bankası'nın başkanı ardından sanayi bakanı olmuştur.Küba devleti adına dünyayı gezmiş, Cemal Abdülnasır, Tito gibi pek çok liderle bir araya gelmiştir
Toprakların köylülere dağıtılmasında ve sanayinin millileştirilmesi ne önemli rol oynamıştır.
Kurdukları komünist rejim yaptıkları devrim ile dağlarda yaptığı hesapların çarşıda uymadığını görmüşletdir kısa zamanda.Bir yandan Amerikan ambargosu, diğer yandan başarısız olan reformlar Kübayı sıkıntıya sokmuştur.Che ve diğer kübalı liderlerin arası bu durumdan limonu olmuş, zaten siyasetten resmi dünyasından sıkılan Che, aktif devrimcilik günlerini özlediğini sık sık dile getirmiş, başka ülkelerdeki devrimci hareketlere destek vermek istediğini söylediği bu günlerden birinde Castro Arjantinli yoldaşının alıp başını gittiğini açıklamıştır.
Che, Kongo'da birkaç ay burada takılıp gerilla savaşı veren isyancı güçlere yardım etti ve eğitti.Ancak gayretleri boşa çıkınca gizlice Küba'ya dönmüş ardından Bolivya'ya geçmiştir. Kongo daki günlerini hayatımın en büyük başarısızlığı olarak görüyorum şeklinde nitelendiren Che, Afrika'da başarısızlığının sebeplerini günlüklerinde sıralanmıştır.Bolivya'da hükümete karşı mücadele veren isyancıların safına katılan Che, burada Amerikalıların zaten sevmediği kominist isyancılar ve bir de üstüne Che Guevara'nın gerillaları desteklediğini duyunca Bolivya hükümetine inanılmaz yardım yapmıştır.Che Guevara 9 kasım 1967 de Bolivya'da yakalanarak infaz edildi ve cesedi gizli bir yere görülmüştür.1997 de cesedinden arta kalanlar Küba'ya götürülmüş ve orada tekrar gömülmüştür.
Che Guevara'yı tarihin en yakın tarihin en önemli simalarından biri yapmasına sebep olan
faktörlerden biri de foto muhabiri Alberto Korda tarafından bir anma töreninde çekilen bu fotoğrafı olmuştur.Bu fotoğrafın tişörtlerden, dövmelere,şapkalardan, posterlere, hatta bikinilere kadar kullanılmadığı yer kalmamıştır.İronik bir şekilde Che'nin nefret ettiği tüketim kültürüne fotoğrafı ile hizmet etmiştir. Popüler bir insana dönüşen fotoğrafını çeken ve fotoğrafın alakasız ürünler üzerine basılmasını istemeyen Korda 2000 yılında ünlü rus içki markası Smrnoff'a dava açmış ve kazandığı 50 bin dolarlık tazminatı Küba sağlık sistemine bağışlamıştır.
Che Guevara doktorluk yaptığı yıllarda özellikle cüzzam üzerine kafa yormuş, iki kere evlenmiş, 5 çocuk babasıdır.İdamın dan sonra iki eli kesilmiş, parmak izi doğrulaması için Arjantin'e gönderilmiştir.Tarihe Küba için verdiği mücadele ile geçse de hiçbir zaman Küba vatandaşı olmamıştır.Anavatanı Arjantin'de Maradona'dan sonra en popüler isimdir.
Devrimlerin Sembolü Olan Doktor Devrimci Ernesto Che Guevara Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:54 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.