Top Ad unit 728 × 90

General Napolyon

FRANSA

Kısacık boylu oranın kendinden çok daha büyük egosuyla dünya tarihine geçecek olan Napolyon, Avrupa tarihinin en karizmatik simalarından biridir. 1769 1821
Napolyon, imparator olarak ülkesinin tarihine damga vurmuş olsa da ona bu fırsatı veren imparatorlukları hedef alan Fransız devrimi olmuştu.Özgürlük, eşitlik, kardeşlik temalı Fransız devrimi patlak verdiğinde bir topçu subayı olarak rütbesini yükseltme peşindeydi.Yeteneklerini sergileyerek diğerleri arasından sıyrılmış, devrim sonrası kurulan ilk Fransız cumhuriyeti'nde özellikle İtalya cephesinde kısa boyuna rağmen sürekli ön saflarda savaşması askerlerin gözünde efsane yapmıştır Napolyon'u....

Devrimden 10 yıl sonra 1799 da ihtiraslı asker gibi elindeki gücü sürekli kendisini kullandı ve yaptığı darbe ile kendisini cumhuriyet Fransa'sının bir numaralı ismi ilan etti.Aradan 5 yıl geçmeden imparatorluğu ilan ederek kendini imparator ilan etti.
On dokuzuncu yüzyılın ilk 10 yılında emrindeki Fransız ordusunun Avrupa'da sivrilen her ülkenin üzerine sürdü.Karşısına kim çıkarsa devirdi.Peşpeşe kazandığı zaferlerle kıta Avrupa'sında parselledi.Ele geçirdiği diğer ülkelerin başına akrabalarını ya da yakın arkadaşlarını oturtarak koca Avrupa'yı babasının çiftliği gibi yönetmeye başladı.Her zaferde egosu şiştikçe şişmiş, neredeyse tüm dünyayı gözüne kestirmişti.
1798 de mısır seferine çıkan Napolyon, şubat 1799 da Suriye üzerine yürüdü.Fakat Akka'da Cezzar Ahmed Paşa komutasındaki sert Osmanlı direnişi karşısında bozguna uğradı.Bu yenilgi karşısında Mısır'a dönmek zorunda kalmış, Cezzar Ahmed paşa karşısında ilk yenilgisini yaşayan büyük lider Akka'da durdurulmasaydım, bütün doğuyu ele geçirebilirdim diyecektir.
Yenilmez bir armadaya dönüşen ordusu, 1812 de Rusya'ya yollamış ve burada yediği tokat Napolyon'un yüzünü kızarmıştır. Napolyon Rus seferinde Moskova'ya ulaşmış fakat uyanık Ruslar kış faktörünü göz önünde bulundurarak içeri kadar çekilmişler. Napolyon, Rusya'nın kan donduran kışı General Kış ile başbaşa kalmıştır.Fransızlar geri çekilmeye başlamak zorunda kalmış ve Napolyon yenilmiştir.Ardından bir yıl sonra Avrupa ülkelerinin kurduğu altıncı koalisyon, Napolyon'a sağlam bir tokat atıp Fransa'yı işgal etmiştir.Halkın ve askerin gözünde yenik düşen imparator, akdeniz İtalya açıklarında Elbe adasına sürgüne yollandı. artık Napolyon için her şeyin bittiğini inanılmıştır.
Ancak onun planları daha bitmemiş yeni başlıyordu.Yenilgi hazmedemeyen Napolyon, 1 yıl sonra Elbe adası ndan kaçıp soluğu Paris'te almış, kral onsekizinci Lui'nin kendisini yakalatmak için yolladığı orduyu kısa bir sürede yanına çekmeyi başarmıştır.Eski defterleri açan Napolyon, kralın kaçmasını sağlamış tekrar koalisyon güçleri olan hesabı kapatmak için Waterloo'ya hareket etmiştir.İngilizler ve Prusya ile savaşan Napolyon, 1815 yılında Waterloo'da utandırıcı bi mağlubiyet almıştır.Burada İngiliz gözetiminde 6 yıl Saint Helen adasında kalmış ve burada yalnız bir şekilde ölmüştür.
Napolyon sağlığının birden bozulması nedeniyle öldüğünde otopsi yapılmasını cesedine istemiş, yapılan otopsi sonucunda doğal yollardan öldüğü söylenmiştir.Fakat yakın tarihlerde ortaya çıkan bilgilere göre Napolyon, arsenik zehirlenmesi nedeni ile ölmesi güçlü ihtimaller arasında....
Napolyon 24 yaşında general dolmuş, çok sevdiği büyük aşk yaşadığı karısı Josephine ile evlenmiş, Fransa'yı modern bir Avrupa imparatorluğuna dönüştürmüştür.Ele geçirdiği ülkelerde liberalizm ve hoşgörüyü silah zoruyla hayata geçirdi.Onun tabiri demokrasinin eli silahlı bekçisiydi.
Modernize ettiği orduyla sayısız zafer kazanmış, taktiklerini farklı kaynaklardan çıkarmıştır.Savaş stratejileri dünyanın birçok akademisinde ders olarak okutulmuştur.Neden olduğu savaşlarda 6 milyon kişi hayatını kaybetmiştir.
General Napolyon Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:53 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.