Top Ad unit 728 × 90

Haliçteki Altınlar

ALTIN

Istanbul'un en meşhur şehir efsanesidir, Haliç'in altında suyun derinliklerinde tonlarca altın bulunmakta ve Bedirettin Dalan büyükşehir başkan olduğu zamanlar, halici Japonlara temizletmek istemiş, Japonlar iddaya göre paraya gerek, yok biz temizleriz fakat haliçten çıkan her şey bizim olur şeklinde bir teklif götürünce proje askıya alınmıştır.
Nedeni ise zamanında Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde bütün Bizans'ın altınlarını
Bizanslılar, Türklere yedireceğimize denize atalım daha iyi diyerek altınları halice atmış, Osmanlı'dan kaçmaya çalışan Jüstinyen'in gemisi de haliç'ten çıkmadan batırılmıştır.Bizans sarayları nın bütün hazineleri, o gemi ile denizin dibini boylamış, yine Osmanlı zamanında seferden dönen birkaç kalyonda getirdikleri ganimetleri atamadan batmışlardır Haliç'te yani iddaa odur ki haliç'in dibi altında doludur.

Ülkemize nerdeyse çok kişi yada yakınını define avcısıdır.Zengin bir medeniyet çevresi ülkemizin toprakları üzerinde uzun yıllarca geçtiğinden dolayı, pek çok yerde define aranmaktadır.Söz konusu şehir İstanbul olunca hikayeler zaman zaman gerçeğe dönüşebiliyor.Bazen bir inşaat harfiyat ın da bile define çıkabiliyor.Ancak 1997 de yapılan ihale ile hariç temizliğini Amerika n Türk ortak yapımı bir şirket almış, haliç'in altından 3 milyon metreküp çamur çıktığı tespit edilmiştir.Haliç bugün temizlendi.Ne yazık ki yüzyıllardan beri çıkartılmayı bekleyen ne de altın dolu gemilere rastlanmadı.Ama iddiaya göre bu beklenen define, Beyazıt meydanında bulunan Boğaziçi elektrik a.ş nin altında.Bir habere göre .Beyazıt Polis Merkezi temeli kazılırken, bazı kişilerin definenin bulunduğu bölgeyi tünel kazarak altınların bir bölümünün alındığı iddia edilmişse de fakat resmi kayıtlara geçen bir olaya rastlanamamıştır.
2014 yılında  A haber ve Takvim gazetesinin yaptığı habere göre, geri dönüşüm atölyesinde kazı yapıldı ve haliçte bulunan 50 ton altının bir kısmının eritildiği ihbarı yapılmış, polis şüphelileri yakalayıp mal varlığı hakkında inceleme başlatmıştır.Fakat yapılan araştırmada 50 ton altının bulunamadığı belirtilmiştir.
Istanbul'da pek çok kişi kayıp Bizans altınları nın hakkında şehir efsanesi üretirken pek çok kişi de haliç'te çamur yerine çamurların içinden altın çıktı yönünde ifadeler de bulunmuştur.Hatta kendimin bir yakını bile bu altınları dökülürken gördüğünü fakat vatandaşın kaparken yetişemediği şeklinde ifade etmiştir.
Efsaneler bu yönde olup hala tartışmalar devam etmektedir....

Haliçteki Altınlar Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 11:35 Rating: 5
loading...

2 yorum:

  1. bundan 25-30 sene önce dalan belediye başkanı iken en revaçta olan şehir efsanelerinden biri olup kahvehanelerde haliçin altının altın dolu olduğu ama (ne alakaysa) japonların bu altınları çıkarmamıza izin vermediği anlatılırdı. Efsanenin diğer bir versiyonuna göre ise altınların çıkarılmasına izin vermeyen amerikalılardı

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. :) bend altınların saçildiğini çıkarılırken ve kapışıldiğini çok duydum

      Sil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.