ALTIN

Istanbul'un en meşhur şehir efsanesidir, Haliç'in altında suyun derinliklerinde tonlarca altın bulunmakta ve Bedirettin Dalan büyükşehir belediye başkanı olduğu zamanlar, Haliçi Japonlara temizletmek istemiş, Japonlar iddaya göre paraya gerek, yok biz temizleriz fakat Haliçten çıkan her şey bizim olur şeklinde bir teklif götürünce proje askıya alınmıştır.

Nedeni ise zamanında Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde bütün Bizans'ın altınlarını Bizanslıların, Türklere yedireceğimize denize atalım daha iyi diyerek altınları Haliç'e attığı ve Osmanlı'dan kaçmaya çalışan Jüstinyen'in gemisinin de Haliç'ten çıkmadan batırılması sonucu Bizans hazinelerinin Haliç'in dibinde yattığıdır. Bizans saraylarının bütün hazineleri, o gemi ile denizin dibini boylamış, yine Osmanlı zamanında seferden dönen birkaç kalyonda getirdikleri ganimetleri Bizansa getiremeden batmışlardır. Yani Haliç'te iddaa odur ki Haliç'in dibi altında doludur.

Ülkemize nerdeyse çok kişi yada yakınını define avcısıdır. Zengin bir medeniyet geçmişi olan  ülke topraklarımız üzerinde uzun yıllarca pek çok yerde define aranmaktadır. Söz konusu şehir İstanbul olunca hikayeler zaman zaman gerçeğe dönüşebiliyor. Bazen bir inşaat harfiyatın da bile define çıktığı haberlere yansımıştır. Ancak 1997 de yapılan ihale ile Haliç'in temizliğini Amerikan Türk ortak yapımı bir şirket almış, Haliç'in altından 3 milyon metreküp çamur çıktığı tespit edilmiştir. 

Haliç bugün temizlenmiştir. Ne yazık ki yüzyıllardan beri çıkartılmayı bekleyen altın dolu gemilere rastlanmadı. Ama basına iddiaya göre bu beklenen define, Beyazıt meydanında bulunan Boğaziçi elektrik A.Ş.'nin altında. Beyazıt Polis Merkezi temeli kazılırken, bazı kişilerin definenin bulunduğu bölgeyi tünel kazarak altınların bir bölümünün alındığı iddia edilmişse de resmi kayıtlara geçen bir olaya rastlanamamıştır.

2014 yılında  A haber ve Takvim gazetesinin yaptığı habere göre, geri dönüşüm atölyesinde kazı yapıldığı ve Haliç'te bulunan 50 ton altının bir kısmının eritildiği ihbarı yapılmış, polis şüphelileri yakalayıp mal varlığı hakkında inceleme başlatmıştır. Fakat yapılan araştırmada 50 ton altının bulunamadığı belirtilmiştir.

İstanbul'da pek çok kişi kayıp Bizans altınları hakkında şehir efsanesi üretirken, pek çok kişi de Haliç'te çamurların içinden altın çıktığı yönünde ifadeler de bulunmuştur. Hatta bu altınları dökülürken gördüğünü, fakat vatandaşın kaparken yetişemediği şeklinde ifade edenler ortaya çıkmıştır.
Efsaneler bu yönde olup hala tartışmalar devam etmektedir.