Top Ad unit 728 × 90

İlk Büyük ve Eli Kanlı Devrimci Vladimir Lenin

RUS

Vladimir Lenin (1870 1924) 22 nisan 1870 te Simbirsk kentinde orta halli bir öğretmen ailesinin 6 çocuğundan ikincisi olarak doğdu.İyi bir eğitim almış, hukuk okumuş ve genç yaşta radikal düşüncelere merak salmıştır.Asıl adı Vladimir Ilich Ulyanov olan Lenin, Rus devrimi yapmıştır.

Çarlık Rusyası vahim bir durumda idi.Şaşalı günlerinden uzak, sadece fakirlik ve ümitsizliklik içinde yürüyen bir ceset topluluğu idi adeta.Lenin ve arkadaşları bu cesedi defnetmeye kalkacaktır.Abisinin Çarlığı hedef alan gösterilere katılmasını ardından canından olması, Lenin'in zaten varolan ideolojik muhalefetine bir de intikam eklemiştir.
Radikal görüşleri yüzünden okuldan kovulsa da hukuk eğitimini dışardan tamamlamaya becermiştir.St Petersburg'a taşınmış ve  burada profesyonel bir devrimci olmuştur. Ne pahasına olursa olsun Rusya'daki rejimin devrilmesi, yerine daha adil ve hepsinden önemlisi eşitlikçi bir yenisinin gelmesini gerektiğine inanıyordu.Kendisi de aynı hayalleri paylaşan birçokları gibi tutuklandı ve soluğu Sibirya'da sürgünde aldı.Sürgün çilesi 1900 yılında bitti ve Lenin takma adını alarak sahneye çıktı.İlk defa Iskra gazetesindeki bir makalesinde Lenin takma adını kullanmıştır.
Çarın sürekli onları izlediğinin farkındaydı. 15 yılı Avrupa'nın farklı şehirlerinde geçirdi. Bu süre sonunda sosyalist felsefenin mimarı Marx'ın fikirlerini kendisine rehber edinen uluslararası devrimci hareketin önemli simalarından biri, Rus sosyal demokrat işçi partisi'nin Bolşevik kolunun lideri olmuştur.Her fırsatta toplumun her anlamda eşit, özgür ve sınıfsız olacağı, yeni bir dünya düzeni kurulması gerektiğini haykırıyordu.
Birinci dünya savaşını dünyayı özellikleri Rusya'yı perişan etmiştir. 1917 şubat devrimi ile bu olay patladı.Çar hükümetten alındı. Yönetim, ılımlı sosyalist olarak bilinen Menşeviklerin eline geçmişti.Ancak bir sorun vardı.Menşevikler, çara karşıydı ama birinci dünya savaşına değillerdi.Oysa Lenin ve yoldaşları tüm kötülüklerin anası olarak gördükleri savaşı lanetliyorlardı. Almanya, Lenin ve arkadaşlarının Rusya'yı savaş dışı bırakacağına inandığı ve oraları karıştırması için Lenin'in ülke dönmesine yardım etti.Rusya adım atar atmaz Lenin, Çarı devirmiş olan geçici hükümete karşı bayrak açtı.Nihayetinde bu isyanı tarihe Ekim devrimi olarak geçecek olan ayaklanmayla sonuçlandı(Bolşevek Devrimi).Lenin darbe yapmış hükümeti devirmiştir.Lenin'in darbesinin ardından patlak veren iç savaştan kızıllar olarak bilinen bolşevikler galip çıktı.Açlık, savaş ve kıtlık ile geçen bu yıllarda muhalifleri hedef alınan kızıl terör eşlik etmiş, nihayetinde Lenin ülkenin hakim olmuştur.
236

Acımasız bir devrimciydi.Bu darbeyle tek hakim olmuş ve Rus ekonomisini sosyalist bir temelde yeniden yapılandırmaya soyunmuştur.Bu ekonomik planı tutmayınca yeniden özel mülkiyete izin veren yeni ekonomi politikası hayata geçirmiş, ölümünden birkaç yıl sonraya kadar devam etmiştir.Ölümünün ardından Rusya'da kelimenin tam anlamıyla her şey devletin olmuştur.1918 yılında bir suikast girişiminde ağır yaralı olarak kurtulsa da daha sonra yatalak kalmış 1924 yılında ölmüştür.
Ölmeden önce çekirdek kadrosunda Stalinden  rahatsız olmuş bu adama dikkat edin diye çevresindekileri uyarmıştır.Sınıfsız bir düzen için çıktığı yol, bürokrat sınıfının hakimiyetinde totaliter bir imparatorlukla sonuçlandı.Cesedi ölümünün ardından mumyalandı ve Moskova'daki kızıl meydan da halen sergileniyor.Mumyalanan ilk komünist lider olmuştur.
Rus ortodoks kilisesi, kızıl terör yıllarından dolayı Lenin'in tıpkı Naziler gibi resmen aşırılıkçı ve cani ilan edilmesini istemiştir.
İlk Büyük ve Eli Kanlı Devrimci Vladimir Lenin Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:51 Rating: 5
loading...

1 yorum:

  1. iki komünist lideri tanıtan iki metin okudum. ve metinlerin pek objektif olmadığını fark ettim. acaba makale sahipleri sağ görüşe mi sahip?

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.