ABD

ABD’nin 35. Başkanı olup 1963 yılında uğradığı suikast sonucu öldürülen John Fitgerald Kennedy Amerika birleşik Devletlerinin en güçlü ve suikastı ile en çok konuşulan başkanlarından biridir.

John F. Kennedy Kimdir


29 Mayıs 1917’de Brooklyn doğumlu olup Katolik bir zengin İrlanda asıllı aileden geliyordu. Babası Joseph Patrick Kennedy ticaret ve gemicilik çalışmalarıyla hatırı sayılır bir servet sahibi olmuştu. Baba Patrick Kennedy 1938 yılında ABD’nin Londra büyükelçisi olunca John F. Kennedy’de İngiltere’ye giderek onun sekreterliğini yürütmeye başlayarak diploması hayatına girmişti. 1940 yılında II. Dünya Savaşı sırasında Why England Slept (İngiltere neden uyudu) isimli bitirme tezi ile İngiltere’nin II. Dünya Savaşına nasıl hazırlıksız yakalandığını anlatır ve bu eseri büyük bir ilgi görür.

Kennedy II. Dünya Savaşında Kahraman Oluyor


Yazdığı eseri oldukça ses getirsede ABD ve dünyaya onu tanıtacak olan 2. Dünya Savaşı sırasında Japonlara karşı gerçekleştirdiği kahramanlıktı. 1941 yılında Amerikan Deniz Kuvvetlerine girerek savaşa dahil olan Kennedy kısaca JFK, Günay Pasifikte komutanlığını yaptığı geminin Japonlar tarafından batırıldıktan sonra ağır yaralı halde kendi mürettebatı olan 6 askeri kurtarması onu kahraman yapmıştır. Ayrıca Kennedy bunu ağır yaralı halde gerçekleştirmiş, tedavi olduktan sonra cepheye geri dönmüştür.
Gösterdiği kahramanlık sayesinde madalya kazanan John F. Kennedy 1945’te terhis olmuştur.

Kennedy Siyasete Atılıyor


Aslında Baba Kennedy çocuklarının siyasete girmesi için hazırlığını yapmıştı. Ancak ona göre bunun için büyük oğlu Joe Kennedy uygun ve hazırlıklıydı. Fakat Joe Kennedy II. Dünya Savaşında ölünce bu görev John F. Kennedy’e düştü. Aslında John F. Kennedy siyaset değil gazetecilikte kariyer yapmak istese de kendini politikanın içinde buldu.

11. Seçim bölgesinden (Massachusetts) 1946 yılında Demoktat partinin adayı olarak girdiğinde Cumhuriyetçi rakibi büyük fark atarak 29 yaşında Kongre üyesi olur. 1952 yılına kadar 3 dönem Temsilciler meclisinde görev yaptı. Ancak John F. Kennedy’nin gözü yüksekteydi. Bu hususta tüm Kennedy ailesi seferber oldu. Ülke çapında düzenledikleri meşhur Kennedy çaylarıyla kapı kapı dolaşıp oy istediler. Bunun sonucunda John J. Kennedy 1952 de kazanarak Massachusetts eyaletinden senatör seçilerek sonunda Senato’ya girmişti.

1 yıl sonra 12 Eylül 1953’te Jacqueline Lee Bouvier ile evlendiğinde Kennedy efsanesi daha da arttı. Kennedy 36 yaşında evlendiğinde karısı 24 yaşında çok güzel ve eğitimli bir kadındı. Bu da Kennedy’nin medya verdiği fotoğrafı ve marka değerini güçlendirmişti. Zenginlik, karizma, gençlik ve güzellik bunların hepsi ortaya Kennedy ailesini çıkarıyordu.

1956 seçimlerinde Stevenson'un başkan yardımcılığı için aday oldu. Ancak TV'de yayınlanan müthiş konuşmasıyla 40 milyon eve ulaşmış,ve adaylıktan çekildiğini açıklayarak bir gecede ülkenin en tanınan siyasi aktörü olmuştur. Artık hedefi büyütmüş başkan olmak istiyordu. En nihayetinde başkan adayı olarak demokratların adayı olarak cumhuriyetçi Nixon'a  rakip olduğunu Ocak 1060’ta duyurdu. Katolik bir adayın başkan olmasının çok zor olduğunu biliyordu çok çalışmalıydı, hitabeti, karizması ve reklam kampanyaları ile kendini gösteriyordu. Adaylığı kabul konuşması sırasında sarfettiği "yeni bir ufkun eşiğinde duruyoruz" cümlesi klasikler arasına girmiştir. Kennedy'nin şatafatlı seçkinlik, karizmatik zengin görüntüsü, karısının güzelliği ile birleşince Nixon'u geçmeyi başarmıştı. Ancak John F. Kennedy seçimi çok az farkla kazanmıştı ve kongrede o kadar güçlü değildi.

Kennedy Başkanlık Dönemi 


Katolik başkan olması hakkında soru işaretlerini gidermiş daha değişik bir siyasete başlamıştır. Göreve başlar başlamaz haftalık basın toplantıları ile milyonlara seslenmeye soyundu. Soğuk Savaş’ın hararetli günlerinde Domuzlar körfezi operasyonu yapıldı ve fiyaskoyla sonuçlanınca Kennedy ilk golünü yemişti. Ardından 1961 yılında Viyana'da Kruşçev'le buluşmuş, Ruslar Doğu Almanya’nın ayrı bir barış anlaşmasını imzalamak istemiş ve Berlin duvarının inşa edilmesi emrini vermişti.

Ardından Ekim 1962 de Küba füze krizi patlak verdi. Kennedy Küba'yı işgal edeceklerini açıkladı. 13 gün boyunca dünya hop oturup hop kalktı. En sonunda Kruşçev'in füzeleri çekeceğini açıklamasıyla olası bir nükleer savaşın eşiğinden dönüldü. Bundan 10 ay sonra Kennedy, Kruşçev ve İngiliz başbakan Macmillan birlikte nükleer denemeleri yasaklayan anlaşmayı imzaladı. Kennedy böylelikle dışarıdaki en büyük başarısını imza atıyordu.

Tam bu arada ülke yavaş yavaş Vietnam bataklığına doğru gidiyordu. John F. Kennedy Vietnam’a askeri danışmanlar yollamaya başlamış ve yollanan askerler arttıkça Vietnam'ın sorunu artıyordu. Ancak Kennedy Vietnam savaşını göremedi. Dışarda oldukça saldırgan ve iddialı politikalar izleyen Kennedy, ülke içinde ise özellikle kongreye karşı dikkatliydi. Çünkü az bir fark ile seçimleri kazanmış ve istediği çoğunluğu yoktu. Bu yüzden  içerde neredeyse eli kollu bağlıydı.

1961’de Kennedy Aya gidiyoruz deyince ortalık karıştıSSCB peş peşe yaptığı uzaya ilk hayvanı, ilk uyduyu, ilk insanı ardından ilk kadını yollamışlar ve çok gollü galibiyetler almışlardı. Kennedy 1960’lı yıllar bitmeden aya insan indireceklerini vaat ederek dünyayı şoke etti. Ancak çoğu kimse bu vaade inanmasa da çalışmalar meyvesini verecek bir hayal gerçek olacak ama Kennedy bunu da göremeyecekti.
Dallas
Kennedy Suikasti Anı

Kennedy 1964 seçimlerinde rakibi cumhuriyetçi senatörü rahat geçeceğini düşünüyordu. Bunun için ülkede dolaşmaya başladı. Dallas’da üstü açık limuzinle şehir merkezine ilerlerken iki patlamada ortalık yıkıldı. John F. Kennedy suikasta kurban gitti. Halen tartışmaları süren bu suikastın sanığın 24 yaşındaki Lee Henry Oswald tutuklandı ama o da iki gün içinde öldürüldü. Binbir türlü komplonun ve tartışmanın kol gezdiği bu suikast tüm yönleriyle hala aydınlatılmayı bekliyor. (Detaylı bilgi için bknz. JFK suikasti)

Kennedy ölmüş, ancak hala efsanesi devam etmişti. Kardeşi Robert başkan adaylığı için yarıştığı ancak o da 1968’de suikasta kurban gitti. Kennedy ailesi trajedi ve kötü şans ile anılmaya başladı.

JFK sıkı bir Soğuk Savaş savunucusuydu. 1957’de yazdığı Profiles in Courage kitabı ile Pulitzer ödülü kazanmıştır. Senatörlüğü döneminde Fransa’nın Cezayir’i tanıması gerektiğini savunmuştur. Kennedy Sovyet yayımcılığına karşı dik durması, Asya ve Afrika ülkelerine yaptığı cömert yardımlar, dünyayı nükleer silah arındırmada ki samimiyeti, gösterdiği çabalar birçokları tarafından şükranla anılıyor. Film yıldızı efsane sarışın Marilyn Monroe ile yaşadığı ilişki, magazin tarihinin en büyük bombalarından biri olmuştur. İlişki Kennedy'in başkanlığından önce başladı ve Monroe'nin şaibeli intiharına dek sürdü. Ölümünde etken Kennedy’nin parmağa olduğuna inanılırdı. FBI'ın bu ilişkiyi başından itibaren takip ettiği biliniyordu. Kennedy 43 yaşında Amerikan tarihinin en genç başkanı olmuştur. Aynı zamanda 46 yaşında en erken ölen ABD başkanıdır.