japonya

Fransız tarihi için Napolyon ne ise Tokugawa Ieyasu, Japonya için odur. Bir samuray, bir diktatör, bir vizyoner. Japonya'yı bildiğimiz Japonya yapan Tokugawa Ieyasu Kimdir ?

TokugawaIeyasu Japonya'da savaşan devletler dönemi olarak bilinen yıllarda (1467-1551) daimyo (asker kökenli toprak ağası) gözüne kestirdiği yeri işgal ediyordu. Herkes bir yere  çörekleniyor, neredeyse bir asır süren bu fetret döneminde Japonya’da Daimyo’ların sayısı 250 olmuştu. Yani birbiriyle çarpışan 250 orducuk. Japonya bölük pörçük durumdaydı. 1551’lere gelindiğinde bu sayı 1 düzineye kadar inmiş, büyük balıklar küçükleri yemiştir. Tokugawa Ieyasu olgunluk, şans, sabır, siyasi deha ve devamlılık ile başarılı olarak ülkeyi merkezi bir yönetim altında toplamayı başarmıştır. Tokugawa Ieyasu ortaçağ Japonya’da en önemli shogun(Askeri Hükümdar) olarak bilinmektedir.

Japonya aşiretlere bölünmüş ataerkil bir cemiyettir. Merkezinde güçlü savaş ağalarını ölümüne bazı samuraylar neden olmuştu. Kalelerin ön plana çıktığı, köylerin silikleştiği, köylülerin kölelik yaptığı bir ülkeye dönüşmüştü. Ortada bir kural yoktu ve her tarafta savaş oyunları kol geziyordu. Tokugawa Ieyasu kanlı dönemdeki Japonya'da her şey vardı. Rehine almalar, varislerin katledilmesi, intiharlar olan bir dönemde güçlü olanı takip et stratejisiyle daimyolar arasından sıyrılıp Oda Nobunaga’nın en güçlü adam olduğunu fark edip yanında yer almakta gecikmedi. Japonya'nın en kudretli adamının sağ kolu olmuştu. İlk başta sembolik bir lider olarak olup biteni izlemiş güçlü shougun, ülkeyi fiilen çekip çevirirken bir taraf da durup yönetirmiş gibi yapmıştır. Ancak nereden geldiği belli olmayan Ninjaların bir anda asıl lideri öldürmesiyle ortalık yine karışır.

Daha sonra başa geçen Hideyoshi tatlı sert reformlarıyla Japonya şaha kaldırmış, samurayları disipline sokmuş, silahlı muhalefetin kökü kazınmıştı. Bu süreçte Tokugawa Ieyasu ülkenin kuzeyindeki Kanto bölgesine gönderilmiş, Ha şu aşiretinin kökünü kazınmış, efendisinin gözünden bu durum kaçmamıştır. Tokugawa Ieyasu'yu çaktırmadan ortadan kaldırmayı düşünen Hideyoshi, onun gücünün kısmak istiyordu ancak Tokugawa Ieyasu Kanto’da eskiden daha sağlam bir düzen kurmuştu. Hideyoshi tam üstüne saldıracaktı ki ülkede isyan çıktı. Kore karışmış Çin, Kore'de önlerini tıkayınca Hideyoshi bu kez Tokugawa Ieyasu'dan akıl istedi ve tüm gücüyle Kore yüklendi. Kore kilidini açamayan Hideyoshi, bu uğurda ölünce sabırla bekleyen Tokugawa Ieyasu kendisine yol açıldığını zannediyordu ki Hideyoshi'nin oğlu başa geçti. Beşli bürokrat tayfası ülkeyi yönetmeye başladı. Tokugawa Ieyasu artık sabrın sonuna gelmiş ve 21 Kasım 1600’da orta Japonya'da beşli bürokratlarla karşı savaştı. Sonunda savaştan galip ayrılan Tokugawa Ieyasu Japonya'nın tek hâkimi olmuştu.

Bundan 2 yıl sonra öldüğünde arkasında başarılarla parıldayan bir kariyer bırakmıştı. Bunların başında İngiliz danışmanları sayesinde inşa ettirdiği destansı donanma geliyordu. Bu donanımı önce Rusların canına okuyacak, ardından Pearl Harbor baskını ile Amerika’yı çok uğratacaktır. Tokugawa Ieyasu ülkedeki tüm İspanya ve Portekiz tüccar ve din adamlarını kapı dışarı ederek Japonya'nın iki asır sürecek olan o destansı izolasyon denetiminin dönemini başlatan adam olmuştur. Ayrıca Tokugawa Ieyasu aşiretin gücüne meydan okuma potansiyeli olan herkesi ve her şeyi ortadan kaldırarak tarihe Japonya birleştiren adam olarak geçmiştir.
Tokugawa Ieyasu casusları en etkin şekilde kullanan Shougun olmuş, ölümünün ardından hanedanlığı 250 yıl daha ülkeyi idare etmiştir.