Top Ad unit 728 × 90

Vassili Zaitsev Kimdir Keskin Nişancı

RUS

Vasili Zaytsev 23 mart 1915-15 aralık 1991 sovyet keskin nişancısıdır.Sovyetler birliği kahramanlık madalyası sahibi olup, hakkında filmler çevrilmiştir.İkinci dünya savaşı esnasında özellikleri Stalingrad savunmasında birçok düşman askerini öldürmüş, tarihin en iyi keskin nişancılardan biridir.

Ural dağlarında Rusya nın Çelyabinsk bölgesinin Elino köyünde bir çiftçi'nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gençliğinde çobanlık ve avcılık yapmıştır. Zaytsev, 1936 da Sovyet pasifik filosuna katılmıştır.İlk savaş deneyimini 1942 de 1047 piyade alayı mensubu olarak Stalingrad'da yaşamıştır.Normal bir piyade olarak 40 asker öldürünce, üstleri onu atıcılık kabiliyetini dikkate alarak ona sniper tüfeği vermiş, kendisine verilen keskin nişancı tüfeği ile üç aylık bir zamanda çok sayıda alman askerini öldürmüştür.Bu esnada cephedeki rus askerinin moralini yüksek tutmak için başarıları devamlı basına yansıtılmış ve propaganda amaçlı olarak kullanılmıştır.
Asteğmen Vasili Zaytsev 10 ekim ile 17 aralık 1942 tarihleri arasında stalingrad'da 225 askeri öldürmüştür. kurbanlar arasında 11 adet Alman keskin nişancısı vardır.Ocak 1943 te nişan aldığı gözünden ciddi şekilde yararlanır.Fakat yetenekli bir cerrah tarafından gözü kurtarılır ancak göreve dönmesine izin verilmez.Ardından kendisi keskin nişancı etmeni olarak görevlendirilmiş ve 28 keskin nişancı yetiştirmiştir.Ayrıca keskin nişancı sniper üzerine 2 adet eğitim kitabı yazmıştır.Bu kitaplar günümüzde halen Rusya askeri okullarında okutulmaktadır. 22 şubat 1945 te Sovyetler birliği kahramanı nişanlıyla ödüllendirilmiştir.
2001 yılında hayatı filme çevrilmiş, başrolünü Jude Law'ın oynadı "Kapıdaki Düşman" isimli Hollywood filmiyle adını dünyaya duyurmuştur.
Vasili Zaytsev, Stalingrad savaşı nın en önemli figürlerinden ve kahramanlarından biri olmuş, iddaa edildiği gibi filmdeki gibi Alman keskin nişancı binbaşı ile yaşadığı iddaa edilen düellolar, yapılan yoğun araştırmaya rağmen kanıtlanamamıştır.
Savaş bittikten sonra yüzbaşı Zaytsev terhis olmuş, Kiev'de bir tekstil fabrikasında çalışmaya başlamıştır 15 Aralık 1991 de ölmüş ve Kiev'deki Lukyanivski askeri mezarına gömülmüştür.

Vassili Zaitsev Kimdir Keskin Nişancı Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:53 Rating: 5
loading...

1 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.