Top Ad unit 728 × 90

Yaser Arafat

a

Yaser Arafat (1929-2004) Kahire' de doğdu. Kudüs' de Yahudiler için kutsal sayılan ağlama duvarına bir taş atımı uzaklıktaki mahalledeydi evi. İsrail' in doğu Kudüs işgalinden sonra ağlama duvarına yer açmak için evi yıkıldığında öfke patlaması yaşıyordu. Bu öfke, İsrail'in uzunca bir süre sallamıştır.
Filistin denince akla Arafat gelir. Mısır'da eskiden Osmanlı zabiti olan Abdurrahman bey'in oğlu Muhammed olarak doğmuş ama kendini Filistin davasını adamıştır.

Arapçada "geçinilmesi kolay iyi huylu" manasına gelen Yaser adını Yahudilik ve Siyonizm üzerine eğitim gördüğü Kahire üniversitesinde almıştı.Yahudiler ve Araplar arasında yaşanan gerginliğin patlama noktasına geldiği İsrail' in kurulduğu 1947 yılında Arap milliyetçisi olan heyecanlı delikanlı Arafat, bölgeye silah sokmaya çalışan gönüllülerden biri olarak sahneye çıkmıştır. 1948 yılında Arapların "nakba" felaket olarak isimlendirdikleri şey gerçekleşti ve İsrail devleti kurulmuştur. Taraflar arasındaki ilk savaşta Arafat' davardı. Okulu bırakmış savaşta yer almıştır. Sonuçta Araplar yenilmiş, Arafat tekrar okula dönüp inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur.
Süveyş krizi patlak verince bir kez daha Mısır' ın yolunu tutmuş, Mısır ordusunun idari üsteğmenlerin biri olarak çöllerde savaşmıştır. Savaşın ardından Kuveyt' e gitmiş, burada bir inşaat şirketi kurmuş, orada tanıştığı iki Filistinli yurtsever Salah Khalaf (Abu İyad) ve Faruk Kaddumi ile birlikte  iyi bir arkadaşlık kurmuştu. 1958 yılında  bu iki Filistin yurtsever aynı zamanda Mısır' daki Müslüman kardeşlerin üyesidir. Daha sonra Gazze' de İsrail' e karşı askeri eylemlerde bulunarak tutuklanan  Halil el-Vezir (Abu Cihad)  ile tanıştı.
Bu tanışmayla birlikte Arafat ve Halil el-Vezir Filistin Ulusal Kurtuluş Harekatının (El Fetih)  temellerini atılmaya başlamıştır. Daha sonra bir yer altı direniş örgütü kurulmuş, İsrail' e karşı silahlı mücadeleye girişilmiştir. Ortadoğu' nun tek gündem maddesi olan Filistin meselesi 1964 yılında bir araya gelen Arap devletleri ile birlikte, Filistin kurtuluş örgütünün kurmasıyla, Arafat mücadeleye tekrar başladı. Filistin Kurtuluş Örgütünün çekirdeği konumuna zamanla gelmiştir.
Arafat 1964 yılında Kuveyt den ayrıldı. Ürdün' den İsrail' e yönelik saldırılar organize etmeye başladı. Bağımsızlığını korumak adına Arap liderler den para almayı reddediyordu. Arafat yaptığı harekatları bağımsız tutması özellikte Hafız Esad'ı öfkelendiriyor. Arafat, Arap liderleri tamamen küstürmeyip onları her zaman kol mesafesinde tutmuştur. 1967 yılında Arap - İsrail savaşının ardından güçlü bir FKÖ (Filistin kurtuluş örgütü) oluşmuştur. Filistin davası, Arafat' ın şahsıyla özleşmiş ve sevilmeye başlamıştı. Arafat, FKÖ örgütünün lideriydi artık.
Ürdün'den gerçekleştirilen saldırdılar işe yarıyordu fakat Ürdün'de ciddi bir güç haline gelen FKÖ Ürdün kralı Hüseyin' i rahatsız etmeye başladı ve ardından Kral Hüseyin Filistinlilere  saldırdı. Tarihe Kara Eylül olarak geçen bu kardeş kavgasında 3000 kadar Filistinli ölmüş, on binlercesi Lübnan'a kaçmıştır. Arafat' ta Lübnan' a gitmiş burada çalışmalarına devam ettirmiştir.
Dünya 1972 yılında Kara Eylül isimli Filistinli bir örgütün, İsrailli atletlerin Münih' teki olimpiyat oyunlarında kaçırması ve çıkan operasyonda 11 İsraillinin ölmesi, Arafat için büyük bir darbe olmuştur. Bunun üstüne İsrail, olayların arkasında olduğuna inandığı isimlerin üzerine Mossad ajanlarıyla operasyonlar yapmış, aralarında Arafat' ın koruma müdürününde olduğu 8 kişi Mossad tarafından öldürülmüştür. Şiddete dayandığı için yapılan operasyonu haklı göstermek için dünya devletleri gözünde Arafat terörist olarak nitelendirilmiştir.
Lübnan savaşı sırasında FKÖ, Lübnan ulusal hareketinin yanında yer alınca Hafız Esad sinirlenmiş ve Lübnan daki kontrolü kaybedeceği korkusuyla Muhafızlarını onun üstüne yollamıştır. Bu olay Ortadoğu' da  kimin elinin kimin cebinde olduğunun asla anlaşılmayacağının bir göstergesi olmuştur.
Neredeyse aynı anda herkesin müttefik ve aynı zamanda herkesin birbirleriyle düşman olduğu Lübnan iç savaşı devam ederken İsrail' in 1982 yılında Lübnan' ı işgal etmesi üzerine Arafat, Lübnan' dan da gitmiştir. Tunus'a giden Arafat' ı Mossad rahat bırakmamış ve İsrail' in Tunus'a yaptığı operasyon sonucu en yakın dava arkadaşı Ebu Cihat ölmüştür. Asıl hedef kendisidir.
Filistin davası 1987 yılında keskin bir viraj almış ve İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin canlarına tak etmiş  topyekun bir direniş göstererek sokaklara dökülmüştür. Taştan başka silahları olmayan Filistinliler geri adım atmamış, duyulan öfke artırmıştır. Arafat' ın liderlik pozisyonuda tartışılmaz şekilde güçlenmiştir. Direniş günlerinde Arafat, Filistin devletinu kurduğunu ilan etmiş, Filistin realitesini getirip dünya kamuoyunun kucağına bırakmıştır. Ardından tarihe geçecek bir adım atarak İsrail' in güvenliği için de var olma hakkını tanıdıklarını ve teröre karşı olduğunu ilan etmiş, tam anlamıyla ezberleri bozmuştur. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Amerikan yönetimi Filistin kurtuluş örgütünü orta doğu sorununun taraflarından biri olarak tanımıştır.
Amerikalıların gözetiminde görüşmeler başlamış, pek çoğunda sonuç alınamazsa da nihayetinde Filistinlilerin Gazze ve Batı Şeria' da Filistin otoritesinin kendi kendini yönetme konusunda taraflar arasında anlaşmaya bağlanmıştır. 13 Eylül 1993 yılında başında beyaz saray bahçesinde başkan Clinton ev sahipliğinde Arafat' la İsrail devlet başkanı İzak Rabin  el sıkışarak prensipler deklarasyonu imzalanmıştır. Arafat 1994 yılında  FKÖ başkanı ve lideri olarak Gazze' ye yerleşerek başkan ve başbakanlık rollerini üstlendi aynı yıl Filistin' nin  resmi hükümet olduğunu ilan edildi.
Arafat ülkedeki her şeyden tek başına sorumluydu. Filistin' e  dünya bankası tarafından kendisine yardım amacıyla oluşturulan yardım paralarının kontrolünü elinde tutması ve Ağustos 2003 te IMF'nin, Arafat'ın yardım paralarının 900 milyon dolarını kendi kontrolündeki bir banka hesabına aktardığını iddia etmesi ile ortalık karıştı. Amerikalılar, Arafat paranın etrafında çok fazla dolanıyor deyince tartışmaları alevlenmiştir.
Para ile ilgili bu iddialar suçlamalar ve dedikodular hayatını Filistin'e vakfetmiş de defalarca İsrail'in elinden kurtulmuş olan bu dava adamının 11 Kasım 2004 yılında Paris' te ölmesine dek devam etmiştir. Arafat ölmüş ama sınırlı bir otorite ve bağımsızlık da olsa dünyanın gözlerini açmasında büyük rol oynadığı Filistin devleti tam teşekküllü bir devlet olma istikametinde çileli yolculuğunu sürdürmüştür.
Arafat hayatını Filistin yolunda adamıştır. Saddam Hüseyin'in Kuveyt' in işgal edilmesine destek olması ile büyük tepki toplamış bir süreliğine uluslararası arenada yalnız bırakılmıştır. Filistin gibi İslamla doğrudan özdeşleşen davayı temsil etmesine rağmen Arafat konuşmalarda duaları eksik etmese de içki sigara kullan masada hiçbir zaman sıkı bir dindar görüntüsü vermedi. Zaten liderlik ettiği hareketi devrimci ve anti emperyalist olarak tanımlamıştı.Bu özelliklerinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde binlerce devrimci Filistin'de İsrail'e karşı savaştı. Aralarında ülkemizden Cengiz Çandar ,Faik Bulut gibi isimlerin de bulunduğu yüzlerce Türk vardı. Cengiz Çandar Arafat' la yakın ilişkiler kurmuş, hatta Arafat 1981 yılında yasaklı olduğu dönemlerinde ev hapsinde tutulan Ecevit' e Çandar aracılığı ile isterseniz sizi Türkiye' den dışarı çıkartabiliriz mesajı yollamıştır. Temmuz 2012 yılında diş fırçasında ve bazı kıyafetlerinde normal düzeyde zehir bulundu açıklandı. Suikasta kurban gittiği şüphesi doğunca mezara açılmış ve inceleme yapılmış olup halen zehirlenip öldürüldüğü İsrail tarafından öldürüldüğü iddia edilmektedir.

Yaser Arafat Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:54 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.