a

Yaser Arafat (1929-2004) Kahire'de doğdu. Evi Kudüs'de Yahudiler için kutsal sayılan ağlama duvarına bir taş atımı uzaklıktaki mahalledeydi. İsrail'in doğu Kudüs işgalinden sonra ağlama duvarına yer açmak için evi yıkıldığında, öfke patlaması yaşıyordu. Arafat’ın Bu öfkesi, İsrail'in uzunca bir süre sallamıştır.

Yaser Arafat Kimdir

Filistin denince akla Arafat gelir. Hayatı boyunca Arafat Filistin’in özerkliği için İsrail ile mücadele etmiştir. Mısır'da eskiden Osmanlı zabiti olan Abdurrahman Bey’in oğlu Muhammed olarak doğmuş ama kendini Filistin davasını adamıştır.

Arapçada "geçinilmesi kolay iyi huylu" manasına gelen Yaser adını Yahudilik ve Siyonizm üzerine eğitim gördüğü Kahire üniversitesinde almıştı. Yahudiler ve Araplar arasında yaşanan gerginliğin patlama noktasına geldiği İsrail'in kurulduğu 1947 yılında Arap milliyetçisi olan heyecanlı delikanlı Arafat, bölgeye silah sokmaya çalışan gönüllülerden biri olarak sahneye çıkmıştır. 1948 yılında Arapların "Nakba" felaket olarak isimlendirdikleri şey gerçekleşti ve İsrail devleti kurulmuştur. Taraflar arasındaki ilk savaşta Arafat' davardı. Okulu bırakmış savaşta yer almıştır. Sonuçta Araplar yenilmiş, Arafat tekrar okula dönüp inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur.

Süveyş krizi patlak verince bir kez daha Mısır'ın yolunu tutmuş, Mısır ordusunun idari üsteğmenlerin biri olarak çöllerde savaşmıştır. Savaşın ardından Kuveyt'e gitmiş, burada bir inşaat şirketi kurmuş, orada tanıştığı iki Filistinli yurtsever Salah Khalaf (Abu İyad) ve Faruk Kaddumi ile birlikte  iyi bir arkadaşlığı olmuştu. 1958 yılında bu iki Filistin yurtsever, aynı zamanda Mısır'daki Müslüman kardeşlerin üyesidir. Daha sonra Gazze' de İsrail'e karşı askeri eylemlerde bulunarak tutuklanan Halil el-Vezir (Abu Cihad)  ile tanıştı.

Bu tanışmayla birlikte Yaser Arafat ve Halil el-Vezir Filistin Ulusal Kurtuluş Harekatının (El Fetih)  temellerini atılmaya başlamıştır. Ardından bir yer altı direniş örgütü kurulmuş, İsrail' e karşı silahlı mücadeleye girişilmiştir. Ortadoğu'nun tek gündem maddesi olan Filistin meselesi, 1964 yılında bir araya gelen Arap devletleri ile birlikte, Filistin kurtuluş örgütünün kurmasıyla, Arafat mücadeleye tekrar başladı.

Arafat 1964 yılında Kuveyt’ten ayrıldı. Ürdün'den İsrail'e yönelik saldırılar organize etmeye başladı. Bağımsızlığını korumak adına Arap liderlerden para almayı reddediyordu. Arafat yaptığı harekatları bağımsız tutması özellikte Hafız Esad'ı öfkelendiriyor. Arafat, Arap liderleri tamamen küstürmeyip onları her zaman kol mesafesinde tutmuştur. 1967 yılında Arap - İsrail savaşının ardından güçlü bir FKÖ (Filistin kurtuluş örgütü) oluşmuştur. Filistin davası, Arafat'ın şahsıyla özleşmiş ve sevilmeye başlamıştı. Arafat, FKÖ örgütünün lideriydi artık.
Ürdün'den gerçekleştirilen saldırdılar işe yarıyordu fakat Ürdün'de ciddi bir güç haline gelen FKÖ, Ürdün kralı Hüseyin'i rahatsız etmeye başladı ve ardından Kral Hüseyin Filistinlilere  saldırdı. Tarihe Kara Eylül olarak geçen bu kardeş kavgasında 3000 kadar Filistinli ölmüş, on binlercesi Lübnan'a kaçmıştır. Arafat'ta Lübnan'a gitmiş burada çalışmalarına devam ettirmiştir.

1972 yılında Kara Eylül isimli Filistinli bir örgütün, İsrailli atletlerin Münih'teki olimpiyat oyunlarında kaçırılması ve çıkan operasyonda 11 İsraillinin ölmesi, Arafat için büyük bir darbe olmuştur. Bunun üstüne İsrail, olayların arkasında olduğuna inandığı isimlerin üzerine Mossad ajanlarıyla operasyonlar yapmış, aralarında Arafat'ın koruma müdürününde olduğu 8 kişi, Mossad tarafından öldürülmüştür. Şiddete dayandığı için, yapılan operasyonu haklı göstermek için dünya devletleri gözünde Arafat terörist olarak nitelendirilmiştir.

Lübnan savaşı sırasında FKÖ, Lübnan ulusal hareketinin yanında yer alınca Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad sinirlenmiş ve Lübnan’daki kontrolü kaybedeceği korkusuyla Muhafızlarını onun üstüne yollamıştır. Bu olay Ortadoğu'da  kimin elinin kimin cebinde olduğunun asla anlaşılmayacağının bir göstergesi olmuştur.
Neredeyse aynı anda herkesin müttefik ve aynı zamanda herkesin birbirleriyle düşman olduğu Lübnan iç savaşı devam ederken, İsrail'in 1982 yılında Lübnan'ı işgal etmesi üzerine Arafat, Lübnan'dan da gitmiştir. Tunus'a giden Arafat'ı Mossad rahat bırakmamış ve İsrail'in Tunus'a yaptığı operasyon sonucu en yakın dava arkadaşı Ebu Cihat ölmüştür. Asıl hedef kendisidir.

Filistin davası 1987 yılında keskin bir viraj almış ve İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin canlarına tak etmiş  topyekun bir direniş göstererek sokaklara dökülmüştür. Taştan başka silahları olmayan Filistinliler geri adım atmamış, duyulan öfke artırmıştır. Arafat'ın liderlik pozisyonuda tartışılmaz şekilde güçlenmiştir. Direniş günlerinde Yaser Arafat, Filistin devletini kurduğunu ilan etmiş, Filistin realitesini getirip dünya kamuoyunun kucağına bırakmıştır. Ardından tarihe geçecek bir adım atarak İsrail'in güvenliği için de var olma hakkını tanıdıklarını ve teröre karşı olduğunu ilan etmiş, tam anlamıyla ezberleri bozmuştur. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Amerikan yönetimi Filistin kurtuluş örgütünü Orta Doğu sorununun taraflarından biri olarak tanımıştır.

Amerikalıların gözetiminde Filistin-İsrail arasında görüşmeler başlamış, pek çoğunda sonuç alınamazsa da nihayetinde Filistinlilerin Gazze ve Batı Şeria'da Filistin otoritesinin kendi kendini yönetme konusu taraflar arasında anlaşmaya bağlanmıştır. 13 Eylül 1993 yılında başında beyaz saray bahçesinde başkan Clinton ev sahipliğinde Arafat'la İsrail devlet başkanı İzak Rabin el sıkışarak prensipler deklarasyonu imzalanmıştır. Arafat 1994 yılında  FKÖ başkanı ve lideri olarak Gazze'ye yerleşerek başkan ve başbakanlık rollerini üstlenmiş, aynı yıl Filistin'nin resmi hükümet olduğunu ilan etmiştir.

Arafat ülkedeki her şeyden tek başına sorumluydu. Filistin'e  dünya bankası tarafından kendisine yardım amacıyla oluşturulan yardım paralarının kontrolünü elinde tutması ve Ağustos 2003’te IMF'nin, Arafat'ın yardım paralarının 900 milyon dolarını kendi kontrolündeki bir banka hesabına aktardığını iddia etmesi ile ortalık karışmıştır. Amerikalılar, Arafat paranın etrafında çok fazla dolanıyor deyince tartışmalar daha da alevlenmiştir.

Para ile ilgili bu iddialar suçlamalar ve dedikodular hayatını Filistin'e vakfetmiş, defalarca İsrail'in elinden kurtulmuş olan bu dava adamının 11 Kasım 2004 yılında Paris'te ölmesine dek devam etmiştir. Arafat ölmüş ama sınırlı bir otorite ve bağımsızlık da olsa dünyanın gözlerini açmasında büyük rol oynadığı Filistin devleti, tam teşekküllü bir devlet olma istikametinde çileli yolculuğunu sürdürmüştür.

Arafat hayatını Filistin yolunda adamıştır. Saddam Hüseyin'in Kuveyt'in işgal edilmesine destek olması ile büyük tepki toplamış, bir süreliğine uluslararası arenada yalnız bırakılmıştır. Filistin gibi İslam’la doğrudan özdeşleşen davayı temsil etmesine rağmen, Arafat konuşmalarda duaları eksik etmese de içki sigara bulunan masada hiçbir zaman sıkı bir dindar görüntüsü vermedi. Zaten liderlik ettiği hareketi, devrimci ve antiemperyalist olarak tanımlamıştı. Bu özelliklerinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde binlerce devrimci Filistin'de İsrail'e karşı savaştı. Aralarında ülkemizden Cengiz Çandar, Faik Bulut gibi isimlerin de bulunduğu yüzlerce Türk vardı. Cengiz Çandar Arafat'la yakın ilişkiler kurmuş, hatta Arafat 1981 yılında yasaklı olduğu dönemlerinde ev hapsinde tutulan Ecevit'e, Çandar aracılığı ile isterseniz sizi Türkiye'den dışarı çıkartabiliriz mesajı yollamıştır. 1994 yılında Yaser Arafat İsrail ile görüşmelerden ötürü Nobel Barış ödülü almıştır.

Temmuz 2012 yılında Arafat hakkında suikasta kurban gittiği yönündeki iddialar üzerine yapılan araştırmada diş fırçasında ve bazı kıyafetlerinde normal düzeyde zehir bulunduğu açıklandı. Suikasta kurban gittiği şüphesi doğunca mezara açılmış ve inceleme yapılmış olup halen Yaser Arafat’ın İsrail tarafından zehirlenip öldürüldüğü iddia edilmektedir.