Top Ad unit 728 × 90

Ilk Rus Çarı Korkunç İvan Kimdir

RUS

Korkunç İvan 1530 yılında doğmuş, babası üçüncü Vasili'in ölümü ile 1533 te Türk asıllı annesi Elena sayesinde büyük Moskova Knezi olmuştur.1547 fiilen saltanatı ele bu tarihten itibaren knez ünvanını atıp bizans kayseri manasındaki çar unvanını takmıştır.
Dördüncü İvan, henüz üç yaşında iken babası ölmüş, 7 yaşındak annesiz kalmıştır.
İvan hizmetkarların elinde gayet kötü şartlar içinde büyümüş, hastalık derecesinde sinirli garip huylu bir çocuk olmuştur.Aralarında yetiştiği insanların etkiler altında kalarak asil sınıftan nefret etmeye başlamış, tüccar ve işçileri daha çok sevmiştir.Kendini Çar ilan ettikten sonra tanınmış asil bir aile olan Romanovların kızıyla evlenmiştir.
1522 de Kazan ve Astrahanı alarak Rusya sınırlarını doğuya doğru genişlemesini sağladı.Rusya'ya ilk defa büyük Avrupa devletleri arasına sokmuştur.İngiltere'ye denizden ticarete başlamış, Baltık denizinde kontrol altına almak için İsveç ve Litvanya'yı istils etmiştir.İstila yüzünden Avrupa'da İsveç ve Polonya ile arası açılmış, ardından savaşta Ruslar yenilmiş ve ateşkes anlaşması imzalanmıştır.
1560 İvan, karısı ölünce ağır bir hastalık geçirmiş, bu hastalık çarın akli dengesini bozmuştur.O günden sonra İvan ne yaptığını bilmez bir hale gelmiş etrafa dehşet saçmaya başlamıştır.En yakın adamlarını manastırlarda çürütmeye terk etmiştir.Dine karşı büyük bir kin beslemeye başlamıştır.Yalnız İvan'ın duyguları ve düşünceleri pek çabuk geçti değişiyor zirve ettikten sonra bir anda büyük bir pişmanlık duymaya başlayarak bu sefer de kendini günah çıkarmak ve de dua etmekle günler geçiriyordu.
Dördüncü ıvan 1551 yılında Rus kilisesi vepapanın desteğini almış Moskova'yı üçüncü Roma ilan etmiştir.Güneydeki Osmanlı devletinden çekindiğinden doğuya batı ve kuzey yönelmiş.Yöneldiği yerlerde aralarında Astrahan Türk hanlığını işgal ederek pek çok müslümanı ve hristiyanı kılıçtan geçirmiştir.
Ruslar Hazar denizi'ne ulaşıp İran'la komşu olmuş, daha sonra Sokullu Mehmet paşa Rus tehlikesini önlemek için Osmanlı'ya Volga ve Don nehirlerini birleştirmek gayesiyle kanal açma projesi sunulur.Ancak bu proje yarım kalır nedeni Türk hanlığının ülkesinin Osmanlı'nın bir eyaleti haline geleceği düşüncesiyle teşebbüsü desteklememesi sayılabilir.
Korkunç İvan ın tahtı boyunca yüz binlerce kişiyi öldürdüğü tahmin edilmektedir.Yerine geçmesi gereken büyük oğlunu, geçirdiği sinir krizinin birinde öldüren İvan,1584'te ölünce birinci Fodor Rus tahtına geçmiştir.

Ilk Rus Çarı Korkunç İvan Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:05 Rating: 5
loading...

9 yorum:

 1. resmi bile insanı kendinden soğutuyor. garip bilgiler tarih hakkındaki nereden buluyorsunuz böyle bilgileri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun hocam tamamen kendi araştırmalar ım

   Sil
 2. İlginç bir bilgi, tarih o kadar garipliklerle dolu ki sağolsun böyle sitelerde açığa çıkıyor bazıları..

  YanıtlaSil
 3. Enteresan birisiymiş Korkunç İvan

  YanıtlaSil
 4. adam isminin hakkını sıfatıyla vermiş.şimdi yaşasa güzel bir sanatçı olurmuş :)

  YanıtlaSil
 5. tarihte hakkında çok şey duyduğumuz pek çok insanın canına kıymış zalim kral.
  Best54

  YanıtlaSil
 6. Çok zalim birisi hakkında fazla birşey bilmiyorum ama zalimlikleriyle derslerde çok çok adı geçiyordu.

  YanıtlaSil
 7. Kazıklı voyvodo gibi birşey abi bu adam. Ki gaddarın vicdansızın birisi olduğu da yazılanlardan belli oluyor zaten.

  YanıtlaSil
 8. gözümden kaçan bir şeyi farkettim Annesi Türk asıllıymış kendini kanıtlamak için büyük uğraş verdiğini bu yazıdan anlıyoruz ilginc geldi bana.
  best54

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.