Top Ad unit 728 × 90

İnsanların İçindeki Gizli Canavarı Açığa Çıkaran Milgram Deneyi1961 yılında Yale üniversitesi'nden profesör Stanley Milgram tarafından tasarlanan deneyde, insanların belirli bir rol altında anonim birleşerek, kendi kimliklerinden sıyrılacağını ortaya koymak amaçlanıyordu.

Milgram deneyi ismi verilen deneyde, 20 ile 50 yaşları arasında, toplumun her kesiminden erkekler seçildi. Bu kişiler gazete ilanı ve posta yoluyla bulundu.

Milgram deneyi katılımcılara grubun ikiye ayrıldığı, öğretici ve öğrenci olarak bölündüğü bilgisi verildi. Oysaki öğrenci tekti ve tüm katılımcılar, öğretici olarak görev yapacaktı.
Tabii ki bu durumdan deneklerin haberi yoktu çünkü öğrenci işbirlikçiydi. Milgram Deneyi şu şekilde kurgulanmıştı.

İşbirlikçi yani gerçek bir oyuncu olan öğrenciye, öğretici yani öğretmen tarafından sorulan sorulara cevap vermesi ve verdiği yanlış cevaplar yüzünden, bir düğme yardımıyla öğretici tarafından elektroşok uygulanmasıydı.

Deneyde öğretici ve öğrenci birbirini görmüyordu. Deney ortamı, arada duvar olan iki ayrı oda şeklinde düzenlenmiştir. Deneyde iki taraf ancak birbirlerini duyabiliyordu.
Deneyden önce her öğretmene yani deneke 45 volt elektrik şoku uygulanarak, öğrenciye uygulayacağını sandığı şokun neye benzediği hakkında fikir verilmiş oluyordu.

Milgram Deneyinde tabii ki öğrenci rolündeki işbirlikçi iyi bir oyuncuydu ve kendisine elektroşok verilmiyordu. Sadece rol yaparak kendisine elektrik şoku verildiği hissi, öğretici yani deneke hissettiriyordu. Elektrik şoku verildiği anda işbirlikçi öğrenci, duvarlara yumrukluyor ve merhamet diliyordu.

Öğrenciye sorulan sorularda, öğrenci bilmediği zaman ve yanlış cevap verdiğinde elektrik şoku daha da arttırıyor, aslında elektrik verdikçe çığlık atılan önceden kaydedilmiş bir kaset aracılığıyla öyle olduğu hissettiriliyordu. Voltaj bir kaç defa arttırılmasından sonra işbirlikçi öğrenci, kendisini yan odadaki denekten ayıran duvarı yumrukluyor ve acısını belli etmeye çalışıyordu. Hatta Milgram Deneyinin sürümlerinden biri işbirlikçi öğrenci, deneke gerçek kalp rahatsızlığı olduğunu söylemesi gibi ek bir özellik taşıyordu.

Pek çok noktada pek çok denek öğrencinin ne halde olduğunu öğrenmek için deneyi durdurmak istediklerini ifade ettiler. Bazı Denekler, 135 voltta durup deneyin amacını sorgulamaya başladı. Ama deneye katılanların çoğu, sonuçlardan sorumlu tutulmayacaklarına dair güvence aldıktan sonra devam etti. Denek durmak istediği zaman kendisine aşağıdaki sözlü uyarılar yapılıyordu.

1. Lütfen devam edin.
2. Deney için devam etmeniz gerekiyor.
3. Devam etmeniz kesinlikle çok önemli.
4.Başka seçeneğiniz yok devam etmek zorundasınız.

Denek bu 4 uyarıdan sonra bile hala durmak isterse deney durduruluyordu. Tersi durumda ise deney, ancak denek en yüksek şok olan 450 voltu, üç kere ardarda uygularsa ancak bundan sonra durduruluyordu.

450 volt elektrik bir insanı öldürebilir. Öldürmese bile onu yüksek acıya maruz bırakabilir. Bunu bilmesine rağmen denekler, karşıdaki tanımadıkları bu kişinin acı çekmesini istemişlerdir.

Milgram deneyinin nereye gideceğini merak eden Stanley Milgram, deneyi gerçekleştirmeden önce Yale üniversitesinin öğrencilerine anket yapmış, yüksek lisans öğrencileri, sadece birkaç sadist eğilimli denek in yüzde 1,2'sinin, en yüksek voltaj uygulayacağını düşünmüş, psikiyatri bölümündeki öğrencileri ise onbinde 12 sinin yani yüzde 0,12 denekin 450 volta kadar çıkabileceğini düşünmüşlerdi.

Oysa sonuçları dehşet vericiydi. Bu ilk deneyde 40 dernekten 26'sı yani yüzde 65'i deneyin en yüksek gerilim noktası olan 450 voltu, her ne kadar huzursuz hissetmiş olsa da uygulamışlardır. Hepsi deneyin bir noktasında durup deneyi sorgulamıştır. Hatta bazıları kendilerine ödenen parayı geri vereceklerini söylemişler, ancak çoğu bunu yapmamıştır. Hatta katılımcılardan hiçbiri 300 volt seviyesinden önce şok uygulamaktan tereddütsüzce vazgeçmemiştir. Psikolojik deneyler içerisinde en çarpıcı olanlardan Milgram deneyi  otoritenin (Bu bir kişi ya da kurum olabilir) isteklerini her ne kadar kişinin vicdanı izin vermese de uygulamaya olan isteğini ölçmeyi amaçlamış ve sonuçları beklenenden daha farklı oranda yüksek çıkmıştır.

Stanley Milgram Bu deneyi 2. Dünya Savaşı'nda Nazi askerlerinin tereddütsüz bir şekilde otoritenin vicdana sığmayan emirlerine uyarak, insanlık dışı vahşetleri, topyekün bir şekilde gerçekleştirebildiğini anlamak için tasarlamıştır. Milgram deneyinin ilham kaynağı da Kudüs'te yargılanan eski bir Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann olmuştur. Milgram, Eichmann ve diğer Nazi askerleri, sadece kendilerine verilen acımasız emirleri mi uyguladılar yoksa kendi istekleriyle mi bu vahşetleri gerçekleştirdiler sorusunun cevabını aramak için Milgram deneylerine başlamış ve ilk deneyler Eichmann'nın yargılamaya başlanmasından 3 ay sonra gerçekleşmiştir.

Milgram deneyinin ardından dünyanın çeşitli yerlerinde benzer deneyler, farklı kişiler tarafından uygulansa da yine yakın sonuçlar alınmıştır. Stanley Milgram 1974 yılında yazdığı itaatin tehlikelere isimli makalesinde, Ben sıradan bir insanın sadece bir laboratuvar görevlisi olan kişiden aldığı bir Emir ile yine sıradan bir vatandaşa ne kadar acı çektirebileceğini görmek için basit bir deney düzenledim ve bireylerin var olduğuna inanılan güçlü vicdanlarına karşı bu deneyin sonucunda çoğunlukla otorite kazandı demiştir.

Milgram deneyi aslında bize çoğu insanın içinde nasıl bir işkenceci ruh taşıdığını ve ne kadar acımasız olabileceğini göstermektedir.

İnsanların İçindeki Gizli Canavarı Açığa Çıkaran Milgram Deneyi Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:33 Rating: 5

17 yorum:

 1. Bir zamanlar ben de ilgileniyordum komplolar ve gerçekler ile. Ama bu deneyi ilk defa duyuyorum. Daha detaylı araştıracağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu deney psikoloji literatür üne geçmiştir sıradan insanların ne kadar ileri gidebileceğini ortaya koymuştur ve ne kadar acımasız olduğu nu

   Sil
 2. Okurken gercekten sasirdim. Neden 45 voltoj? Bunun bir aciklamasi var mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayanılabilecek bir acı olduğu için deneme amaçlı yanı bak bu 45 volt sen içerideki adama daha yüksek acı verecem haberin olsun bak diyorlar

   Sil
 3. bu deney stanford hapisane deneyiyle aynı. insanlığın geldiği acımasız noktayı gözler önüne seriyor baskı altındaki

  YanıtlaSil
 4. Aynen öyle ayrıca Stanford hapishane deneyini yazmıştım ulaşmak isteyenler bakabilir
  http://tarihvekomplo.blogspot.com.tr/2015/06/korkunc-hapishane-deneyi-stanford.html?m=1

  YanıtlaSil
 5. gerçekten ilk defa duydum. okudukça şaşırdım açıkçası.

  YanıtlaSil
 6. ya ben çok sığ düşünüyorum yada deneyi anlamadım ama insanlara zorla devam etmeleri söylendiğinde ikileme düşüp devam etmiş olabilirlrt

  YanıtlaSil
 7. bence ondan değil detaylı açıklama yapılmış olması gerekir kişilerin hoşuna gitmiş olmalı içeride çığlık attırdıkları insan

  YanıtlaSil
 8. Deney ve sonuçları okumak bile insanda kalici hasarlar yaratmakta, insanliga olan inancini derinden sarsmakta.

  YanıtlaSil
 9. Demek ki hepimizin içinde aslında sadist duygular var mesele onları bastırabilmekte

  YanıtlaSil
 10. elektroşok yerine başka birşey uygulansaydı yine aynı acıyı hissedecekti. insan psikolojisi çok geniş bir alana yayılıyor. anlayablmek için belki de yüzyıllar geçecektir

  YanıtlaSil
 11. bu deneyi etik yönden çok hatalı bulunduysa da ona bir sürü ödül kazandırdı.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Bilgi toplamışsın tercüme etmişsin ama yazı çok özensiz olmuş, imla hataları neyse idare edilir de bir sürü kelime hatası var ve bu da akıcılığı bozuyor.. yazdığın yazıyı 5 dakika okuyup hatalarını düzeltecektin hepsi bu.. yine de eline sağlık.. konuya dönecek olursak olayın sadistlikle alakası yok, aşırı itaatkarlığın sonuçlarını gösteriyor aslında.. hiçbir şeyi sorgulamayan, mutlak itaat eden, sığırdan azıcık zeki insanlar bakıyorsun torpille hep amir müdür pozisyonlarına yerleştiriliyor.. işte bu "kuklalar" sahipleri ne derse onu yapacak iyiyi kötüyü sorgulamaksızın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyarınız için teşekkürler yazıda hatalı olan noktalar düzeltildi
   Bu yazı sitemizin ilk yazılarından ve o süreçte pek üstüne düşülmemiş o yüzden hatalar mevcut affınıza sığınarak yazıyı tekrar düzenledik
   Teşekkürler tekrar

   Sil
 14. Iktidarin polisine halkina vur demesi gibi bir sey, kan aktigini bile bile, belki itaat belki sadistlik, sonucta biri yap diye israr ediyor, mesaj guclu bir sekilde veriliyor, yapan ya yapmak zorunda oldugu icin sonunda bir cezasi yok her nasil olsa,ya da sevmeyede basliyor olabilir kismen. sonucta emiri veren kaybetmiyor, uygulayan kaybetmiyor, denek her ihtimalde kurban, bugunun durumu gibi bir sey. Referans bak gezi parki, referans bak sehitler koprusu...

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.