Top Ad unit 728 × 90

Mk Ultra Projesi Zihin Kontrol Projesi1950-1960 yılları arasında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA tarafından yapılan zihin kontrolü ve insanların davranışsal mühendisliği üzerine yapılan deneylerin projesidir MK Ultra projesi.Bu deneylerin hepsi önemli veriler elde edilmesini sağlasa da tamamı başarısızlıkla sonuçlanmış, sonunda denekler üzerinde ciddi psikolojik sorunlar yaratmıştır.MK Ultra projesi bu deneylerin genel adı olarak bilinmektedir.Proje kapsamında sayısız yasadışı deney yapılmış ve suç işlenmiştir.

1953 te yasal olarak tanımlanmaya başlayan programın 1964 te alanı daraltılmış, 73te tamamen durdurulmuştur.Deneyler süresince deneklere özellikte LSD gibi barbitürat amfetamin, eroin, morfin, marijuana, alkol  sodyum pentotal gibi  sayısız bağımlılık yapıcı  ilaç ve uyuşturucu madde kullanılmıştır.Denek olarak kısa zihinsel hastalık olan insanlar, mahkumlar, ilaç bağımlıları, fahişeler kullanılmış, bunlar durumları veya mesleklerinden ötürü tehdit edilerek karşı koymaları engellenmiştir.Deneyde görevli olan görev alan memurlar "Deneylerde bize karşı koyamayacak herkesi kullandık "demiştir.

Deneyler esnasında yöntemi olarak aşırı dozda uyuşturucu verilmesi haricinde hipnoz, duyusal yetersizlikler, izolasyon, sözel ve cinsel istismar hatta işkence gibi yöntemler kullanılmıştır.
44 üniversite olmak üzere toplamda 80 enstitünün ortak yürüttüğü bu projede CIA'nın toplam bütçesinin yüzde 6 sı kullanılmıştır.Uzun bir süre gizli bu proje Watergate skandalı ndan sonra 1977 de imha edilmeye çalışılmıştır.Ancak toplamda 20.000 belgenin açığa çıkması sayesinde öğrenilmiştir.Temmuz 2001 de ise deneylerle ilgili gizli kalmış tüm bilgiler halka arz edilmiştir.
Deneyler süresince sayısız alanda araştırma yapılmış, insan ve hayvan denekler üzerinde yasadışı bilim dışı ve akıldışı sayısız uygulamalarda bulunmuştur.Örneğin sorguların kolaylaştırılması için geliştirilmeye çalışılan dürüstlük hapı sırasında birçok hayvan ve insana uyuşturucu ve diğer kimyasallar verilmiştir.
Deneyin amacı şu şekilde belirtilmiştir.
1.Halkın gözünden düşmesinde neden olacak kadar mantıksız düşünme ile düşüncesizliği tetikleyen maddelerin geliştirilmesi
2.Mantıklı algı ve algılama sürecini yavaşlatan maddelerin geliştirilmesi
3.Kullanıcıların daha hızlı veya yavaş yaşlanmasına neden olacak maddelerin geliştirilmesi
4.Alkolün etkilerinin tamamen silecek bir ilacın geliştirilmesi
5.Kalıcı ve geçici beyin hasarı ve hafıza kaybı sağlayan ilaçların geliştirilmesi
6.Baskı, işkence ve hayati ihtiyaçlara olan direnci arttırıcı ilaçların geliştirilmesi 7.Kullananın o anda ve öncesinde olan olayları kalıcı veya geçici olarak unutmasına neden olacak maddelerin geliştirilmesi
8.Kamuflaj ve taktik amaçlı kişinin hastalıklarının belirtilerinin ne ortaya çıkaran ancak istenildiği zaman durdurulup etkilerin geri dönmesine neden olan ilaçların geliştirilmesi
9.Kafa karıştırıcı maddelerin gizli yöntemlerle  geliştirilmesi ve bacakların geçici felç olması gibi anlık fiziksel yetersizlikler oluşturabilecek ilaçların geliştirilmesi
10.Vücutta su kabarcıkları oluşturabilen kimyasalların geliştirebilmesi, bireyin davranışlarını arzu edilen diğer bireye bağımlı kalacak şekilde değiştirecek ilaçların geliştirilmesi
11.Sorgulama mekanizmalarını iptal edecek mantıksal düşünmeyi engelleyecek ilaçların geliştirilmesi
12.Hırsı azaltacak ve genel çalışma verimliliğini düşürecek ilaçların geliştirilmesi
13.Görüş duyma gibi duyusal becerileri köreltecek ilaçların geliştirilmesi
14.kalıcı hafıza kaybı oluşturan ani bayıltma işlemleri yapabilecek yiyeceklere içeceklere havaya karıştırılabilecek ilaç geliştirilmesi 15.Belirli bir fiziksel aktivitenin yapılmasını tamamen engelleyecek bir ilacın geliştirilmesi
Bu sayılanlar da deneyin ve projenin ne kadar tehlikeli olduğu ve ne gibi sonuçlar oluşturacağı göstermektedir.
Daha önce eski yazımızda yer alan lanetli ekmek efsanesi bu milyonlarca dolarlık projenin sadece bir ayağı olup deneysel hatalardan ötürü 32 dernek akıl hastanesine kaldırılmış ve en az 7 denek ölmüştür.
MK ultra'yı bu kadar ön plana çıkaran bir başka olay ise Amerikan ordusu biyolojik silahlar uzmanı Olsson'a LSD uygulanmış ve bu uygulama Olsson'da direncinde krize yol açmış, ve LSD yan etkisi olarak Olsson'nın deneyi tüm dünyaya açıklama isteyip duyduğu düşünülmüştür.Sonuç olarak Olsson bir cinayete kurban gittiği güçlü deliller olmasına rağmen kaldığı otelin 13 üncü katından atlayarak intihar ettiği söylendi.
Deneyler tamamen gerçektir bu deneyin bir deney olan Sirhan Sirhan isimli katil Kennedy nin bu deneyin etkisi altında öldürüldüğünü iddia etmiştir.
Başka bir iddaa doktor Mengele nin ikinci dünya savaşından sonra CIA adına bu programı başlattı.Yüksek rütbeli Nazi subaylarını gizlice getirildi.Bu çalışmaların devam ettirildi bu çalışmalarda seçilenler geleceğin seks köleliği, suikast bilgi işlemde kullanılan zihin kontrolü köleleri olmuşlardır.Daha sonra ME Ultra tarafından uygulanan en çok yayınlanan deney çocuklar dahil birçok denek üzerinde elektroşok, fiziksel ve mental işkence olarak devam etmiştir.Projenin amacı düşmanlar üzerinde baskı, işkence ve sorgu yöntemleri geliştirmek olarak açıklanmış olsa da bazı tarihçiler projenin suikast ve diğer gizli görevler için programlanmış askerler ve köleler yaratmak olduğunu söylemişlerdir
Mk Ultra çeşitli komisyonlar tarafından gündeme gelince Watergate skandalı nın ardından CIA programı durduğunu açıklamış olsa da bazı söylentilere göre program yeraltına inmiş ve Monark programlama olarak devam etmiştir.

Mk Ultra Projesi Zihin Kontrol Projesi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:11 Rating: 5
loading...

5 yorum:

 1. İnsanlara eziyetten başka sonucu olmamış... Bu ABD dünyanın başına felaketten başka bir şey getirmiyor.

  YanıtlaSil
 2. bahadır ateş7 Eylül 2015 16:46

  bence zihin kontrol edilemez evreni yönetmek gibi bişe olur...

  YanıtlaSil
 3. Zihin kontrol belki bugün bile mümkün olmayabilir fakat teknolojinin gelişmesiyle bu tip şeyler basit bir şekilde yapılacaktır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 4. Olacağını düşünmediğimiz şeyler gelecekte olabilir bence.

  YanıtlaSil
 5. CIA " KGB " Amerika , Yaponya, Çin ve Rusyada en vicdansız insanlık dışı deneyler. Umarım Türkiyemiz bu gibi deneylere bulaşmaz.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.