Top Ad unit 728 × 90

Pompei Neden Helak Oldu

helak


Pompei İtalya'da Napoli şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan antik bir şehirdir. Milattan önce 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Vezüv yanardağına çok yakın noktada bulunan şehir, bu yanardağın milattan önce 79 yılında harekete geçmesi ile birlikte Pompei şehri ve içindeki 200 bin civarında kişi hayatında hayatını kaybetti.

Yapılan araştırmalarda sonucunda Pompei şehrinin M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesi sonucu helak olmasıyla birlikte yok olduğudur. Yanardağın şiddetiyle birlikte şehir 6-7 metre derinliğe kadar lavlara gömülmüş, insanlar, hayvanlar ve etrafta bulunan her şey, bir anda taş kesilmiştir.

Lavların şehrin üstüne yağmasıyla insanlar, oldukları yerde taş kesildiler ve oldukları pozisyonda heykel biçiminde kaldılar. Bu da Allah'ın insanlara, günahların sonunun ne olduğunu, ibreti alem için bize gösterir niteliktedir.

Pompei antik kenti 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan bir köylünün tarlasında kazı yaptığı sırada, tesadüf sonucu ortaya çıkmıştır.
19. yüzyılda İtalyan bilim adamları antik kentte çalışmalara başlamış, yapılan kazılar ile ortaya çıkan sonuçlar karşısında gözlerine inanamamışlardır. Çünkü kazılarda ortaya çıkarılanlar arasında (İnsan suretleri ile insan vücutları çeşitli hayvanlar, çocuklarına sarılmış anneler Vb.) bulunan her şeyin taşlaşmış halde olduğu görülmüştür. Bulunan taşlaşmış cesetler hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.

Pompei antik kentinin deniz kenarında çok güzel bir yerde bulunduğu, Ticaretin ise üst düzeyde olduğu, şehirde halkın elit kesimi ile birlikte aydın kişiler ve çok zenginlerin yaşadığı yapılan kazılarda çıkanlardan anlaşılmıştır. Ayrıca Pompei, eğlencenin başkenti ve kumar merkezi olduğu, şehirde bulunan kölelerin dövüş adı altında başka köleler tarafından, sırf zenginlerin eğlenmesi için Geceleri muazzam dövüşlerin düzenlenerek öldürüldüğü tespit edilmiştir. Spartaküs dizisini izleyenler hatırlayacaktır orada yaşananlar Pompei de yaşananlar gibiydi. Zevk, sefa, fuhuş, kumar, alkol, eşcinsellik hat safhada olan ve günah dolu Pompei, vahşet ve insanlık dışı her şeyin yaşandığı, şehirde adam başı fuhuş evleri olduğu görülüyordu. Buda Pompei'nin sapıklıktan helak olan kavimlerden biri olduğunu göstermektedir.

İşte böyle bir ortamda artık helak olmaya doğru giden şehrin üstüne, Vezüv yanardağının harekete geçmesi ile birlikte püsküren lavlar sonucu Pompei şehrinde bulunan insanlar, adeta gelecek nesillere ibret olsunlar diye helak oldu. Gün yüzüne çıkarılan taşlaşmış vücutları aslında bugün bize pek çok şeyi söylemektedir.
Pompei halkının kazılar sırasında taş olarak çıkarıldıkları vakit ölüm anında ne yapıyorlarsa o halde bulundular. Kimi başını ellerinin arasına alarak çaresiz bir şekilde lavların karşısına oturur vaziyette, kiminin şehrin fuhuş yuvalarında, bazılarının da çocuklarıyla lavların altında kaldığı görülmektedir.


Çeşitli kavimlerin başına gelen korkunç hadiselerden biri olan Pompei durumu, tarihin ibret vakası olarak beynimize kazınmıştır. Araştırmalar sırasında rastlanılan taşlaşmış buluntulara hiç kimse tarafından akıl sır erdirmemiştir. Çünkü bulunan taşlaşmış insanlar o anda ne yapıyorsa o şekilde donup kalmışlardır. Yemek yiyen bir aile, çocuğuna sarılan bir anne....

Taşlaşmış insanların arasında sapıklıkları esnasında taşlaşmış pek çok çift bulunmuştur. Bu çiftler arasında aynı cinsten olanlar ve ne yazık ki küçük erkek ve kız çocukları da vardır. Pompei şehrinde bulunanlar içinde bazı insanların cesetleri, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştır. Bunlardan dolayı Pompei ahlaksızlıkları ile anılan antik bir şehirdir. Bugün kazılarda ortaya çıkanlar adeta Pompei efsanesi gibi görünse de efsanenin gerçeği dönüşmüş şekli Napoli Müzesi'nde tüm gerçekliğiyle sergilenmektedir.

Kur'an-ı Kerim'de mekan veya kavim ismi verilerek Pompei'den bahseden bir ayet bulunmamakta ancak birçok ayette çeşitli şehirlerde birçok kavmin başına gelen felaketleri belirtilmektedir ve bu ayetler sanki bugün bile gördüğümüz Pompeii'den bahsetmektedir. Doğrusu hiç şüphesiz Allah doğrusunu bilir.
Sadece bir gürültü oldu ve onlar hemen susuverdiler. (Yasin suresi 29)
Pompei Neden Helak Oldu Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 08:57 Rating: 5

44 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. hmm hocam filmini de izlemiştim zaten ama bunu gerçek olduğunu bilmiyordum

  YanıtlaSil
 3. Gerçek hocam ortaya çıkanlardan belli resimlerde görüldüğü gibi İbretlik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında doğru olan şudur doğru bilgidir araştırıp beyninize kabul ettiriniz.
   Evet şehir lavlar altında kalmıştır ve yanardağ patlaması dolay bir olaydır.
   Yıllar sonra ise pompei şehrinin lavlar altında kalan kısmına ulaşılıp alçılar dökülüp bu gördüğünüz insan kalıpları çıkartılıyor.
   Taş kesilmiş falan her şeyi araştırmadan kabul etmeyiniz.
   Olaylara biraz da bilimsel baksanız bir şey kaybetmezsiniz emin olun.
   Herkese iyi günler

   massimopeppino

   Sil
  2. Taş deyince illaki kaya gibi birşey mi olmasını bekliyorsunuz. Bilimsel olarak buradaki insanlar önce yanardağın zehirli gazlarından zehirlenerek ölmüşler. Sonra yanardağ külleri ile kaplanmış ve zamanla bu hale gelmişler. Yaptıkları ahlaksızlıklar ve hadsizlikler sonucu helak ın bu şekilde gelebileceğini neden kabul etmiyorsunuz sayın bilim adamı.. Önce iman sonra bilim kendisi gelir..

   Sil
  3. önce iman mı gelir bilim mi? düşün diyeceğim ama ona beyin lazım dı pardon

   Sil
  4. Tabiki önce İman gelir.

   Sil
  5. Şu ateist lavukların kendini ilah sanması büyüklenmesi kibirlenmesi gerçekten çok itici oluyor be kardeşim.. Taş kesılsın veya kesilmesin ne fark eder? Bebek ile ilişkiye giren,erkek erkege kadın kadına yapan kansızlar bir sabah ansızın lavlar ile YOK OLMUŞLARDIR. Darısı memleketimize mi diyim illa ki? Yeter yahu.

   Sil
 4. Daha öncedende bildiğim bir olaydı ancak güzel bir şekilde ele alıp anlatmışsınız. Resimlerle dahada anlaşılır olmuş...

  YanıtlaSil
 5. Belgeselleri yapılmış çok büyük bir olay... Görselleriniz de harika olmuş, çok güzel bir siteniz var...

  YanıtlaSil
 6. helak olmuş şehirlerden biri olarak geçiyor sanırsam. edepsizliğin diz boyu olduğu bir halk mış bunlar

  YanıtlaSil
 7. Aynen öyle son hallerinde taş kesilmişlerdir görüldüğü üzere ne halde oldukları belli

  YanıtlaSil
 8. Belgeselini bende izlemiştim. İnsanların sapkınlık, şımarıklık ve debdebe içinde yaşadığı ibretlik belgesel.

  YanıtlaSil
 9. Buraya ziyaretim olmuştu Napoli'ye yaklasik yarim saat uzaklikta olan sehir. napoli tren istasyonundan pompeii'ye sık araliklarla trenler kalkmakta.

  YanıtlaSil
 10. Bunlar elbetteki insanoğluna ibretlik gösterilen tablolar azgınlığın sonu.
  best54

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok ben hala oyleyim, her turlu fanataziyi denedim ve cok zenginim. Super bir hayatim var. Demek sadece burada yok allah dediginiz

   Sil
  2. Cehennem sizler için var merak etme ölüm sessizce kapını çaldığında bakalım o zamanda yok diyecekmisin

   Sil
  3. Bekle bakalım Allah'ın azabından kaçabilecek misin!

   Sil
 11. Bu heykeller gerçek ise olaya bak ya yüce Allahım her zaman üstümüzde

  YanıtlaSil
 12. hala taş oldukları şekilde kalmaları çok ibretlik bir olay bunlardan insanlık ders çıkarırmı orasıda tartışılır.

  YanıtlaSil
 13. aristokratkarın villalar ve bahçeler ile çevrili olan pompeide zenginlik ve sapkınlık içinde yaşadıkları bilinir. p

  YanıtlaSil
 14. Filmini izlemiştim gerçek hayretler içerisindeyim

  YanıtlaSil
 15. Yazınızı 3. kez okuyuşum ve her okuduğumda hayretler içindeyim , bu sadistlerin yapmış olduğu canavarca hisler yoruyor artık bizi okurken bile . Günümüzde de devam ettikleri kesindir

  YanıtlaSil
 16. adından da anlaşılacağı üzere pompanın her türlüsünün bulunduğunu düşünüyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pompei'nin o yanık sokaklarını gezen biri olarak ve akşama doğru gezidiğim bomboş sokakların ücra köşelerinden köpek ulumaları geldiğinde nasıl ürpediğini tarif edemeyen biri olarak söylüyorum:

   şu yaptığınız espri orada ürpemekten akla bile gelmez !!!

   Sil
 17. Pompei felaketiyle ilgili National Geographic'in yaptığı bir belgesel var, onu tavsiye ederim. Dehşet verici.

  YanıtlaSil
 18. pompei ile ilgili çok yazılara rastladım insanların o an olduğu gibitaşlaşmaları çok ani olan bir durum olduğunu gösteriyor.

  YanıtlaSil
 19. Tolunay YM · World Global Network'Da İş Analisti bana bak tolunaymısın nesin 2 gram beyninle konuşuyorsun.ADOLF HİTLERİ ÖLÜMDEN DÖNDÜREN ASKERLER JAPON ASKERİDİR.SAHİLDE KIYIYA VURMUŞ BİR ASKERİ KURTARMIŞLARDIR.AYRICA HİTLERİN ANASINI YAHUDİLER LEKELEDİĞİ İÇİN İNTİKAM YEMİNİDİR BU.Bilmeden ALLAH kelamını ağzına alma.AYRICA SEVCAN HANIM NE ZENGİNİ NE FAKİRİ FUHUŞ YUVASI KAVİMDİR POMPEİİ ANASINI BACISINI VE ÇOCUGUNU LEKELEYEN İNSANDIRDIR ONLAR ONLAR ÖLMEYECEKDE KİM ÖLECEK 2 GRAM BEYİN YOK SİZDEDE.

  YanıtlaSil
 20. İnsanlar taşlasmadi aslında insanların üzerine kül çökünce bu kül onları bir kalıp gibi sardı cesetler çürüdukten sonra bu kalıp bozulmadan kalmış ve şehir tekrar 18. Yüzyılda bulununca arkeologlar bu kalıplara alçı dökerek bu heykelleri elde etmişlerdir her heykel alçıdan fark ederseniz fakat alçı doğal bir oluşum değil beseridir ve dıs püskürük kayaclarin beşeri olmadığından emin olabilirsiniz

  YanıtlaSil
 21. sapıklık diye konulan cinsel birleşme görüntüsü bulunan bir taş yontma heykeldir. taşlaşmış insanlar değil. zaten dikkatli bakılınca da farkediliyor. Tabi ki bu sapık bir millet oldukları gerçeğini değiştirmiyor.

  YanıtlaSil
 22. Kül kaplamış daha sonra alçıdan döküm yapmışlar.öyle söylüyor yorumcunun birisi.ne sallama ama.pes.be adam yerde yatan adam heykeline bak dişleri bile aynı biçimde.alçıdan onu yapabilirmiyim diye kendine sor.Allahın ibretlik bir mesajı bu ey beyinsizler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ibretlik olarak görmek gayet doğal da üzerlerine örtülen kızgın küllerin soğuması sonrası taşlanma da doğru zaten ancak içindeki cesetler çürümüş kalıp şeklinde kalmışlardır ve kazı çalışmalarında ilk bulan arkeologlarla bilimsel olarak bu yöntemi kullanarak bu şekillerin ortaya çıkması sağlanmıştır sallama değil yani kimin nasıl yaptığı tescilli görüntülü var illa inanmak istediğinize inat etmek nedir.19. yüzyılın ortalarında İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli taşlaşan şehrin arasında bir boşluğa denk gelince oradan kalıplar çıkardı ve gözlerine inanamadı, her şey taşlaşmıştı, insan suretleri bile… Bunları bilimsel yöntemler ile çıkartmayı başaran Giuseppe Fiovelli insan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğuna sarılmış anneler bulmuştu. Bu bulgular hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.https://4.bp.blogspot.com/-dLFSo3h3sx8/U3J3CJRwgnI/AAAAAAAAAlg/xB7ZMzHBXgA/s1600/IMG_6168.jpg

   Sil
 23. Bu Site cok eğlenceli :) .Tarih üzerine aradığın herşey var.Tşkürler Admin

  YanıtlaSil
 24. Bunu da dine bağladınız ya...pes doğrusu...o zaman tek tanrılı dinler ortaya bile çıkmamıştı.. bizim simdi günah ve sevap diye lense ettigimiz kavramlar farklıydı.. cinsellik o zamanın şartlarına göre günah değil.. aksine sevapti..bununla ilgili kuranda birşey geçmez evet ama az biraz daha ıkınırsanız eminim ki bulabilirsiniz !!! Ikinin ıkinin.. penisilin iğnesini de çıkarırsınız...!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 25. Çok cahilsiniz. Musevilik milattan yaklaşık 1300 yıl önce gelmiştir. Sonrasında Hz Davud'a Zebur gelmiştir. Bu insanlar bal gibi de günahı sevabı biliyordu. Gerçek neymiş hepimiz pek yakında göreceğiz merak etmeyin. Ömür dediğimiz şey karanlıkta bir flaş patlamasıdır. Hemencecik geçer gider. Hemencecik...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Cinsellikle ilgili bir yazı okumuştum.. cinselliğin tarihini..internetten araştırma yaparsan muhtemelen bulursun..o dönemlerde cinsellik sevapti..kim kime dum duma..bu böyle diye bu durumu onaylıyorum anlamına gelmiyor bre cahil..kaldı ki..şu sizin allah bir zahmet bebelere hallenen ensarcilara da tas yagdirsa..!!.. oku boku da dine bağlamayın.. yanardağ patlamış ölmüşler iste..insan man kafa olunca olayları idrak edemiyor..

   Sil
 26. Yahu Cinsellik diyince NEden DİNLER HEMEN MİSYONERLİĞE BAŞLAR? Ulan Kitaplı dinler Adem ile Havva diyorlar ya İnsanlar zaten Aile içi sex yaparak Bu hale Geldiğine inanan insanlar Buraya nasıl *Sapıklar diye helak olan bilmemey* gibi SEx yaptı öldüler tarzında kendi dinlerini yüceltme yoluna girşiyorlar

  Belliki bir olay olmuş Belki doğal afet belki BİLİMSEL BİR DENEY """Ben Şahsen Mısır piramitlerindeki sembollere falan baktığımda Bilimin bir zamanlar Çok yüksek olduğu ve Belkide bir BİLİMSEL DENEY ile Büyük bir olay yaşanmış olabilir Dünya nüfusunun Hemen hemen tamamı yok olup İnsan uygarlığı Terkrar sıfırdan başladığını düşünüyorum Günümüz teknolojisi Mısır piramitlerine Asırlar önce Nasıı kazınmış UZAYLI FALAN DEĞİL Dede nene den Duydukları Efsaneleri öyle Resim etmiş olabilirler diye düşünüyorum MEsela şugün bir patlama oluyor Dünya Nüfusu %95 Ölüyor 100-200 yıl sonra Dünya tekrar ORMAN haline geliyor KAlan insanlar Çoğalıyor fakat FELAKETİ SONRAKİ NESİLLERE AKTARIYOR ANLATIYORLAR Dede den toruna geçe geçe Bunlar MASALSI EFSANELER şeklini alıyor Elinde mızrak Kıçında Yaprak Geziyorsun SIFIR a dönüyorsun Belkide bu şekilde MISIR PİRAMİTLERİNDEKİ ŞEKİLLER GÜNÜMÜZÜ GÖRMÜŞÇESİNE OTOMOBİL UÇAK UFO GİBİ SEMBOLLER ÇİZİLDİ"""

  YanıtlaSil
 27. Herşeyi Dine,Tanrıya,Allaha bağlamak alışkanlığımız var,hiç Doğal seleksiyondan bahsedilmiyor,her madde doğar ve ölür,sen git Yanardağının,sel yatağına,deprem bölgesine evlerini yap sonra çık Allah,Tanrı cezalandırdı de,sağlam bir yere yapsan bile göktaşı vurur seni,çünkü senin Dünyanda bir gök taşı,Evrende yıldızlar,galeksiler doğar,ayni oranda yok olur,geride kalan sadece enerjidir,zaten herşeyin özü enerji değilmi,enerji olmasaydı sistem olmazdı...beyninizi ve aklınızı kullanın gerçeği bulun !!!

  YanıtlaSil
 28. Sayın
  Pompei ile ilgili yazınızı kaynak göstererek MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma almak istiyorum. İzin verip vermeyeceğinizi mail adresime bildirmenizi rica ederim.
  Dr. Nusret Alperen nusretalperen1944@gmail.com

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.