Top Ad unit 728 × 90

Sovyet Rusya'nın İlk Reformcusu Nikita Kruşçev KimdirNikita Kruşçev (1894-1971) "Politikacılar her yerde aynıdır nehir olmayan yerde bile köprü kurma vaad ederler" demiştir.Nikita Kruşçev, Stalin'den sonra 55te Rusya'nın liderliğini almış 1968'e dek sürdürdüğü iktidarı boyunca Sovyetler'i değiştirmiştir.Genelde herkesin aklında Küba füze krizi ile başrol oynadığı kalmıştır.

Çarlık Rusyası'nın en ücra köşelerinden birinde doğuş, Bolşevik parti saflarına katılmıştır.Lenin'in  peşinden gitmiştir.Kızıl Devrime katılmış, Çarın devrilmesinin ardından patlak veren iç savaşta kızılordu saflarında  kızıl rejimin Sovyet Rusya'da köksalsının ardından Moskova'ya giderek Stalin akademisinde bir süre eğitim görmüş, 1931 de komünist partide çalışmaya başlamış.İstikbal vaad ettiği görülmüştür.İkinci dünya savaşından hemen önce partinin en yüksek karar alma organı olan Politbüroya girmeyi başarmış, savaş sırasında ordunun partiye sadakatini sağlamakla görevli komser lerden biri olarak cepheye koşmuştur.

Stalin 1953 te ölünce yerine Nikita Kruşçev geçmiş parti içi muhalefet edenleri alt edip kendini sağlam alması birkaç yıl geçsede 1956 da yaptığı gizli oturumda yaptığı konuşmada Stalin dönemini lanetlemiş, ülke tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır.Rusya ekonomisini rahatlatmış halkının yaşam standartlarını yükseltmek için çalışırken özgürlük sınırları genişletmeye soyunmuştur.
Tarımdan her alanda faydalanmak için bakire topraklar programıyla Kazakistan'da Sibirya'nın el değmemiş tarlaları tarıma açmış, diğer yandan Sovyet uzay programına paraya akıtmıştır.İlk uydu, ilk hayvan ve ilk insan onun döneminde çıkmıştır.Her yeni projede Nikita Kruşçev icat etmiştir.
Batı ile doğu en çok Nikita Kruşçev zamanında kafa kafaya geldi.Önce Ruslar'ın Amerikan u2 casus uçağının Rusya üzerinde düşmesi ve ardından Berlin duvarı'nın inşası ile iki tarafında düşmanlaşmış, son olarakta dünyayı getirip nükleer savaşın eşiğine bırakan Küba füze krizi patlak vermiştir.Yine de bunların hepsinden dünya kurtuldu ve tüm bu krize rağmen Nikita Kruşçev barış içinde ama mesafeli bir yaşam sürmek konusunda ısrarcı oldu.
Ancak önce Stalinizmin kötü olduğunu ilan etti, ardından batıya karşı hem severim hem döverim politikası izlemeye başladı.Çin Nikita Kruşçev'in bu kişiliksiz görüşüne çok kızdı ve onu komünizme ihanetle suçladı.Birçok siyaset bilimcinin bir şans olarak değerlendirdiği 1960'taki Çin-Rusya kopuşu bu şekilde gerçekleşti.Batı bu olaydan sonra Sovyetlerle zor başediyoruz, ya birde güçlerini birleştirselerdi ne yapardık demiştir.
Rusya sovyet lideri olarak basit ve tatlı sert bir muhabbete girse de uydu devletlere karşı geleneksel Kremlin çizgisinden sapmadı.Öyle ki 1956 dan Macaristan'daki kalkışmayı acımasız bir şekilde bastırmıştır.
Ancak Küba Füze Krizininde etkisiyleNikita Kruşçev Sovyet derin devleti daha fazla tahammül etmemiş, parti gözünden düşmüş, muhalifler tarafından emekli edilmiştir sağlık sorunları bahanesiyle.Emekli edilen sapasağlam Nikita Kruşçev ardından ölümüne dek bunalımlar yaşamıştır.
12 ekim 1961 kruşçev'in BM oturumnda kürsüye çıkarak pabucunu vurması büyük sansasyon yaratmıştır.Nedeni Nikita Kruşçev tüm kolonilere bağımsızlık verilmesi için önerge vermiş, Filipinli bir elçinin batılı devletler tarafından hazırlanan konuşmasını okuyunca konunun sulandırıldığını hissederek bu hareketi yapmıştır.
Sovyetlerin onun zamanında yaptığı uzay çalışmaları onun için prestij ve Amerika'ya atılan goller den ibaretti ve bilimsel konularla ilgilenmiyordu.
Adını dünyaya Küba füze krizi ve duyurmuştur.Silahlanma yarışında Amerika'nın gerisine düştükleri gerekçesiyle Küba'ya nükleer füze yerleştirmekle dünya nükleer savaşın eşiğine geldi.13 gün süren kriz, Ruslar'ın Küba'daki füze rampaları sökmesine karşılık Amerika'nın Küba işgalinden vazgeçmesinin yanısıra Türkiye ve İtalya da Sovyetler'e karşı konuşlandırılmış nükleer füzeleri kaldırmayı kabul etmesiyle atlatıldı.Dönemin Rus derin devleti bunu açık bir hizmet olarak değerlendirse de tarafsız gözlem, krizde Ruslar'ın karlı çıktığında hemfikir.

Sovyet Rusya'nın İlk Reformcusu Nikita Kruşçev Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 10:38 Rating: 5
loading...

4 yorum:

  1. Paylaşım için teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. hakkında pek bir bilgimin olmadığı bir politikacıydı. bilgilendirme için teşekkür ediyorum. güzel bir site

    YanıtlaSil
  3. stalinizm'in en buyuk dusmani olmasinin yanisira, dis iliskilerde yapici ancak inatçi bir tutum sergilemistir

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.