HAN

Patlayıcılar arabanın içine yerleştirilmiştir. Araba yoğun kalabalığın içinde saatli bomba düzeneği yerleştirilmiş dinamit ile ölüm kusmayı bekliyordu. Belçikalı Joris heyecanla bekliyordu. Saatli bomba patlayacak, Sultan ölecek ve yakınındaki devlet tebaası da onunla birlikte tarih olacaktı. Bu sayede Avrupa'nın dikkatini Ermenilere çekmiş olacak ve dünyayı ayağa kaldıracaktı. Sevinçten içi içine sığmıyordu ve bomba patladı. Ortalığı kan gözyaşı ve toz bulutu kapladı. Daha sonra ortalık açıldı ama bir de baktılar ki sultan Abdülhamid, bir dakikalığına şeyhülislam ile konuşmuş ve bu bir dakikalık konuşma ile saatli bombadan kurtulmuştur. Sultan bütün görkemiyle tekrar Avrupa'nın karşısında duruyordu.

21 Temmuz 1905 tarihinde İstanbul büyük bir patlama ile sarsıldı. O gün cuma selamlığı için Yıldız camii'nden çıkan II. Abdülhamit han güzergahında bombalı araç infilak etti. Amaç Avrupa ülkelerinin ilgisinin Osmanlı toprakları üzerinde yaşayan Ermenilere çekmekti. Fakat Abdülhamid Han'ın şeyhülislam Cemalettin Efendi'nin padişaha bir soru sorarak onu bir dakikalığına geciktirmesiyle suikastçiler emellerine ulaşamadı. Bu durum Sultan'ı bombanın etki alanının dışında tutmuş, 26 kişinin öldüğü 58 kişinin yaralandığı patlamadan sağ olarak kurtulmuştu. Sultan Abdülhamit'e karşı düzenlenen ve başarısız olan (Her ne kadar masum siviller Şehit olsa da Sultan'a zarar gelmemesi neticesinde Ermeni komitacıların bombalama olayı başarısız olarak tarihe geçmiştir) Yıldız cami suikastini Ermeni devrimci federasyonu üstlenmiştir.

Abdülhamit Yıldız suikastı o dönemin uluslararası arenada  büyük yankı buldu. Suikast girişiminin ardından başlatılan araştırmada 15 kişi tutuklandı. Belçikalı anarşist Edward Joris olayın baş aktörü olarak mahkum edildi.

Belçikalı Suikastçi Edward Joris
Peki kimdir bu Belçikalı terörist Edward Joris? Genç yaşta okulu bırakmasa rağmen dillere olan yatkınlığı vardı. 1896 yılında anarşist dergi Diriliş kurucusu Victor ile tanıştıktan sonra işini bırakıp İstanbul'a göç ediyor Belçikalı Yıldız bombacısı. Bunu neden yaptığı tam olarak bilinmese de Osmanlı mahkemesi başkanına bir Fransız gazetesinde çıkan Ermenilerin kaderi hakkında yazılan yorumlardan çok etkilendiği sebebiyle diyor. İstanbul'da kaldığı yıllarda Diriliş dergisine şarktan yazı dizisi kaleme almıştır. Bu yazılarında Ermeni Taşnakların davasına ciddi şekilde destek çıkıyordu. İddia ettiği ve taşnaklarla beraber savunduğu husus, 1894 ve 1896 yılları arasında Sultan Abdülhamit Han'ın emri doğrultusunda Türkler ve Kürtler tarafından Ermenilerin öldürüldüğü iddiasıydı. Bu iftirada bulunan Joris, Avrupa devletlerinin sırf kendi çıkarları için olayları görmezden geldiklerini yazmış ve sonuç olarak Ermeni taşnaklarında silahlı şiddete başvurmaktan başka çareleri olmadığını söylemiştir.

Belçikalı anarşist suikast girişiminde hazırlıklarda oynadığı kilit rollerden dolayı Sultan Abdülhamit'e suikast girişiminin beyni olarak tutuklanmıştır. Belçikalı suikastçı patlayıcı maddenin yurtdışından getirmiş, Galata'daki apartmanında depolanmasından bombalı aracın gümrükten geçirilmesine kadar planın her safhasında parmağı bulunuyordu. Avrupa'nın çeşitli köşelerinden gelmiş maceracı şahıslar ve Ermeni Taşnaklarla beraber İstanbul'un merkezinde toplanarak suikast planı için çalışmalar yapmışlardır. İlkin 12 bombayla Polonezköy'e gitmişler ve İbrahim paşa korusunda bomba denemesi yapmışlardır. Bir Rus Yahudisi tüccar pasaportu olan Ermeni terörist, bizzat selamlık törenine giderek orada serbest incelemeler yapmış, Suikast için saat ayarlı bombanın uygun olacağı görüşüne varmış, hesaplamaları adım ve saat yöntemi ile yapmıştır.

Bu çete önce daha önceden padişahı tabancayla vurmak istemişler. Tabancaları hazır beklemişler Dolmabahçe'de. Ancak padişah bu seferlik Çırağan Sarayı'na kadar olan bölgeyi Yıldız bahçesinden geçerek gidince, komitecilerin bu teşebbüsü sonuçsuz kalmıştır. Ardından saatli bomba işine karar vermişlerdir.

Viyana'dan getirdikleri özel araç sayesinde aracın sürücüsünün oturacağı yere 120 kilo patlayıcı madde alacak demir bir sandık yaptırmışlar ve patlayıcı madde ateşlemek için 1 dakika 42 saniyelik bir devrede saat kadranı hazırlamışlardır. Arabayı, 45 yaşında eski bir katil olan Ermeni komitacı kullanmıştır.

Ancak yukarıda da belirtildiği gibi Allah Sultan'ı camiiden çıkarken korumuş, bir dakikalık gecikmesi ile bu hain suikastten kurtulmuştur. Daha sonra yapılan soruşturmada Belçikalı Joris yakalanıp sorgulanmış, Sultan 2. Abdülhamid Yıldız cami çıkışında suikast girişimi ile ilgili yapılan sorguda deliler önüne konulduğunda itiraf etmek zorunda kalmıştır.

İlk başta idama mahkum edilen Joris'e, Belçika tarafından iade talebinde bulunulmuştur. Fakat Osmanlı makamları Belçika'nın isteğini reddetmiştir. Süre içerisine annesi, Sultan Abdülhamid'den af talebinde bulunmuş, daha sonra umudunu kaybeden Joris hapishaneden kaçma planları dahi yapmıştır.

Joris'in Belçika'dan gelişi biraz muammadır. Osmanlının Brüksel'deki Ermeni asıllı konsolosu Kavafyan İstanbul'a çağrılmıştır. Joris'in 1901'de İstanbul'a gelebilmesi için vize işlemlerinde Joris'i zararsız olarak tanımlayan Osmanlı elçisi Kavafyan, hastalığını bahane ederek Brüksel'de kalmış ve İstanbul gelmemiştir!

Joris beklenmedik şekilde onun için bir umut doğmuş, idam cezalarını genellikle uygulamayan Sultan ii. Abdülhamid, Joris'in cezasının muhabbete çevirmiş, 11 Kasım 1907'de ise Joris serbest kaldığı takdirde padişaha ne yazılı ne de herhangi bir teşebbüste bulunmayacağını dair bir belge imzaladıktan sonra Sultan, Joris'i affetmiş, serbest bırakılmıştır. Daha sonradan tarih kaynakları çeşitli yorumlar yapılsa da bu olayla ilgili istihbarat konusunda çok akıllıca hamleler de bulunan Abdülhamit Han'ın Belçikalı anarşisti Osmanlı adına casusluk yapmak için Avrupa'ya gönderdiği tahmin edilmektedir.

Yıldız suikasti girişimi neyse ki başarısız olsada Ermenilerin Osmanlı'nın yıkılış sürecinde içerde ve dışarda ne kadar aktif olduğu batıdan destek bulduğu o günlerde anlaşılmaya başlanmıştır.