14. yüzyılda İbni Batuta isimli gezgin, Müslümanların bir zamanlar Kızıldeniz, Arap denizi, Hint okyanusu ve Çin sularındaki denizcilik faaliyetlerinin hakim olduğunu göstermiş, Çin'i Marco Polo'dan 60 yıl sonra ziyaret etmiş, ondan daha fazla yol katetmiş olmasına rağmen İbni Batuta'yi sadece batıdakiler değil müslüman ülkelerdeki ders kitaplarında bile bulamayız. 

İbn-i Batuta 28 yıl boyunca aralıksız neredeyse 100 bin kilometre yol kateden, Kuzey Afrika'dan Mısır'a, Afrika'dan Anadolu'ya Hindistan'dan Rusya'ya ve hatta Çin'e yedi iklim dört bucak gezen Tancalı (Fas'ın kuzeyinde bir şehir) Müslüman gezgindir. Batılıların onlarca yıl sonra keşfedecekleri yerlerin altını üstüne getirmiş, neredeyse en ince ayrıntısına kadar incelemiş ve bunları olağanüstü bir seyahatname halinde kendisinden sonrakilere miras bırakmıştır.

İbni Batuta 1325 yılında hac vazifesini yerine getirmek için yola koyuldu. Döndüğünde kadılık yapmak niyetiyle yola çıkmıştı. Ancak Mekke yolunda eski dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye fenerinin ziyaret etmişti. Burada İskenderiye'de dindar bir sofuyla bir diyolok yaşamış, aktardığına göre sofu, seyahat etmeyi ve yabancı topraklarda dolaşmayı çok sevdiğini görüyorum diyerek Hindistan ve Çin'deki mübarek kişilere selamlarını iletmesini istemiştir. Daha sonradan bu uzak diyarlara gitme fikri beynime yerleşti diyerek sözlerine aktarmış İbni Batuta.
İskenderiye'den ayrıldıktan sonra piramitleri ziyaret etmiş, denizde kayıkla yolculuk yapmıştır. Kızıldeniz'den geçip kutsal topraklara ulaşmak ister fakat o dönem savaş halinde olan mahalli idare, gemileri yaktırdığı için Kahire'ye dönmek zorunda kalmıştır. Daha sonradan İbn Battuta Suriye'ye kadar gitmiştir. Bu sürede toprakları gezen Batuta Mekke'ye tekrar yola çıkmıştır. Medine'ye gelmiş ve oradan Mekke'ye giderek hac vazifesini gerçekleştirmiştir.

Hacı olduktan sonra Fas'ı gündeminden çıkaran gezgin, Irak'ı gözüne kestirdi. Irak'a ulaştığında Moğollar tarafından İslam coğrafyasında taş üzerinde taş bırakmamıştı. Bağdat'ı harabe içinde bulmuştur. İbni Batuta burada Cengiz Han'ın varislerinden Moğol lider Ebu Said'in kafilesine katılmış, 10 gün kadar onlarla gezmiştir.

Moğollardan ayrıldıktan sonra 3 yıl Medine'de eğitim görmüş, daha sonra okyanus yolculuğuna hazırlanmıştır. Cide limanından kayıklarla Afrika'ya ulaşmış, daha sonra başka bir gemiye binerek Doğu Afrika sahil boyu boyunca Mogadişu, Mombasa, Kuva limanlarına uğrayarak Mali gelenekleri ve mutfak alışkanlıkları hakkında anektodlar yazmıştır.

1332 yılında Mekke'ye geri dönen gezgin, alimlere karşı çok cömert olduğunu duyduğu Delhi sultanı Muhammed Tuğluk'un yaşadığı Hindistan'a gitmeye karar vermiştir. Lazkiye'ye giden bir kervana katılır ve kuzeye doğru Türklerin topraklarına gitmekte olan bir Ceneviz gemisine biner. 10 gün sonra Alanya'ya ulaşır. Anadolu'yu at sırtında geçmiştir. Ardından Sinop' a kadar Türk rehber eşliğinde gelen İbn-i Batuta, burada bindiği Yunan teknesi ile Karadeniz'i geçerek Altınordu'da devletine ulaşır yani Kırım'a. 

İbni Batuta burada bir kervana katılır. Özellikte kervan yolculuğu sırasında Türk ve Moğol kadınlarına gösterilen saygıdan çok etkilenmiştir.

Kafkaslarda Özbekhan kafilesine katılmıştır. Atların çektiği vagonları ile seyahat eder. Özbek Han'ın kafilesi olan bu kafile adeta şehir gibi ilerliyordu, çok kalabalıktı. Özbek Han'ın üçüncü eşi, Bizans imparatorunun kızı olan prensesti. Hamile olduğundan dolayı çocuğu Konstantinopolis'te yani İstanbul'da doğurmak istediği için yola koyulunca, İbni Batuta da onlarla beraber İstanbul'a gitmiş ve İstanbul'dan çok etkilendiğini seyahatnamesinde işlemiştir.

İstanbul'da prenses, Batuta'yı kral olan babasıyla tanıştırır. İstanbul'da İbni Batuta iyi karşılandı. Ardından saraydan ve İstanbul'dan ayrılan Batuta, Rus kışının derinliklerinde tekrar Hindistan yoluna düşmüştür. Aral Denizi'nin güneyinde yer alan Harezm çölü geçmek için burada Semerkant'a yola düşer. Bir sonraki durağı Afganistan'ın Belh şehri olmuştur. Burada şiddetli kışın sona ermesini beklemiştir. Daha sonra Türk devleti Gaznelilerin başkenti Gazne Moğollar tarafından harap edilmiş bir halde bulmuştur. Moğollar onun döneminde neredeyse tüm şehirleri yakmış ve yıkmıştı. Ardından İbn-i Batuta tehlikelerle dolu bir yürüyüşte İndus'a ulaşır. Delhi'ye ulaşan  kaşif, Muhammed Tuğluk huzuruna sonunda çıkacaktır.

Delhi'nin kendine özgü renkleriyle gezgin sarayda yaklaşık 10 yıl kalır ve kadılık görevinde bulunur. Sultan tarafından Çin'e büyük Moğol hanına, büyükelçi olarak atanmış, Sonra Muhammed Tuğluk onu hizmetlerinden dolayı ödüllendirmiştir.

Çin'e giden yollar tehlikedeydi. Çin'e gitmek için 22 Temmuz 1342'de yola düşmüştür. Daha yola çıktıkları bir hafta içinde haydutlar tarafından saldırıya uğramış ve eşyaları çalınmış ancak İbni Batuta bir yolunu bulup haydutların elinden kurtulur. Bugünlerde ot ve böğürtlen yemek ve bulduğu yerde uyumak zorunda kalır. Bir hafta sonra kendisine yemek ve su veren bir Müslüman sayesinde sultanın kortejiyle tekrar buluşmayı başarır. Limandan deniz yolu ile Çin'e gitmek ister fakat çıkan fırtına nedeniyle ortalık karışır ve gemisi onu almadan Çin'e doğru yola çıkar. Tekrar beş parasız ve bir başına kalan Batuta, Muhammed Tuğluk'a olan hizmetinin sona erdiği sonucuna vararak kendisine yeni bir yön çizip Maldiv adalarına gitmiştir. Aldığı eğitim sayesinde kadılık yapmaya başlar. Daha sonradan Bengal ve Sumatra üzerinden nihayet Çin'e ulaşır. Çin'de büyülenmişti. Çok büyük şehirler gördü Faslı gezgin Batuta

Aynı şekilde macera dolu bir yolculuk ile Hint okyanusu üzerinden İran'a, oradan Bağdat'a ulaşmış ve Suriye üzerinden memleketi Fas'a dönmüştür.

Dönmesine dönmüş ama içindeki seyahat ateşi sönmemişti. Bir kez daha yola düşen gezgin Cebelitarık üzerinden İspanya Endülüs'ün Müslüman şehirlerini dolaşmış, daha sonra Atlas okyanus sahillerine ve Marakeş'i ziyaret etmiştir. Nihayet Müslümanların bulunduğu Sudan'ı gezip görmek amacıyla Sahrayıkebir'e yönelmiş, Sudan'a Nijerya boyundan ulaşmış, Timbuktu uğradıktan sonra 1353 yılının sonuna doğru Fas'a döner.


Görüldüğü üzere İbni Batuta coğrafi açıdan Sudan'da Nijerya bölgesini geçerek Avrupalılar'dan yıllar önce bu toprakları gezmiş ve hakkında yazmıştır. Yine Maldivler ve Sumatra'ya dair verdiği bilgiler sonradan batılı kaşiflerce doğrulanmıştır.
İbni batuta Fas, Cezayir, Tunus, Trablusgarp, Mısır, Filistin, Suriye ve Hicaz, Yemen, Irak, Iran, Mozambik'e kadar Hindistan, Çin ve Afrika'nın balta girmemiş ormanları dahil o zaman ki dünyanın neredeyse tamamını gezmiş ve hakkında yaşadığı bir çok şeyi yazdığı seyahatnamesi yani ismi Rıhlet-ü İbn Battuta ile eşsiz bir kaynak bırakmıştır.