Top Ad unit 728 × 90

Mısır'ın Darbeci Generali Abdülfettah El Sisi Kimdir?"Haberleri izlerken, Tahrir meydanında haklı bir kalabalık olduğunu düşünüyordu, halk ayaklanmış durumda ve ülkesi karışmış durumdaydı. Ülkesinin genelkurmay başkanı ve koruyucusu olarak bir şeyler yapması gerekiyordu bunu tüm benliğinde hissetmişti, batılı dostları ve emrindeki askerlerin hepsinin sürekli olarak, onun artık bir şeyler yapması gerektiğinden bahsederek, zamanın geldiğini söylüyor, Mısır'ın  tekrar kurtarılması için darbenin şart olduğu, böylece ülkenin kurtulacağını düşündükçe keyfi yerine geliyordu..." (uyarlamadır)

Bugün Mısır'daki demokrasiyi bitiren, ülkesine en büyük ihaneti yapan ve sözde düzen uğruna ülkesini onlarca yıl geriye götüren Sisi darbeci bir generaldir.

Sisi Kimdir


Abdülfettah Said Hüseyin Halil el-Sisi, 1954 yılında Kahire'de doğdu, 1977 yılında Mısır Harp Okulundan mezun oldu, ardından yükseköğrenimini İngiltere'de sürdürerek askeri alanda eğitimler almıştır. Ayrıca 2006 yılında ABD Harp Akademisinde muharebe kursu almışlığı bulunmaktadır.

Abdülfettah el-Sisi savunma bakanlığına atanmadan önce istihbaratta görev yapmış uzun yıllar Muhammet Hüsnü Said Mübarek adına istihbaratta çalışmalarda bulunmuştur. Bu sebepten dolayı İhvan yöneticileri Müslüman kardeşlerle içli dışlı olmuş ve pek çok çevre edinmiştir.

Arap Baharı'nda Hüsnü Mübarek' in devrilmesinden sonra, yüzde 52 lik seçimle göreve gelen Muhammed Mürsi İsa el-Eyyat,  Abdülfettah el-Sisi'yi savunma Bakanlığı’na atamış, bir nevi ayağına ateş etmiştir. Sisi Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek konseyinin en genç üyesi olmuştur. Kendisini böyle önemli bir göreve yükselten kişiye daha sonra darbe yapacak olan Sisi, Mısır'da Hüsnü Mübarek döneminde yaptığı etkin çalışmalar, Amerika ve İngiltere ile kurduğu sıkı dostluklar sayesinde ülkesinde adını duyurmaya başlamış, özellikle Hamas tarafından esir alınan bir İsrail askerinin serbest bırakılmasında, Sisi'nin iletişimdeki rolünün nasıl etkili olduğu bilinmektedir.

Müslüman kardeşler ile sıkı dostlukları olduğunun söylenmesi, medyada çıkan bu yöndeki haberler ve ardından Mursi'nin onu savunma bakanlığına ataması nedeniyle, Sisi hakkında ihvan üyesi ve Müslüman kardeşler yanlısı şeklinde haberler çıkmış, ancak tarih hainliğini ortaya çıkarmıştır. 2013 yılında Türkiye'deki gezi parkı eylemleri sırasında (tesadüf!) General Sisi, Mısır'da artan şiddet olaylarını bahane ederek ordunun yönetime el koyduğunu açıklamıştır. (3 Temmuz 2013)Yani Mısır'da Askeri Darbe yapmıştır. Yönetimde olan yüzde 52’lik oy oranı ile seçildiğinden bahsedilen Cumhurbaşkanı Mursi ve yönetimine...
Abdülfettah el-Sisi daha sonradan yapılan sözde seçim ve halk oylamasıyla da cumhurbaşkanı seçilmiş ve hala bu görevi sürdürmektedir.

Abdülfettah el-Sisi’ye 2014 yılında Mareşal rütbesi verilmiş olup hemen ardından ordusudan istifa ederek girdiği darbe ortamındaki baskıcı seçimlerde yüzde 97 oy alarak cumhurbaşkanı seçilmiştir. Sisi’nin seçildiği seçimlerde katılım oranının yüzde 40 civarında olması aslında pek çok mesaj içermektedir.
Yapılan veya yaptırılan Mısır Darbesi sonrasında yaşananlara yardım edenlerin kim olduğunu öğrenmek için Mursi sonrası en çok kimlerin sevindiğini görmek yeterlidir.
Mısır'ın Darbeci Generali Abdülfettah El Sisi Kimdir? Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:10 Rating: 5

7 yorum:

 1. çok bilgilendirici bir yazı olmuş sis'nin darbeyle başa gelmesi hakkında. teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bu tarz ülkelerin neredeyse tamamında demokrasi yok denecek kadar az. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Bunların yatacak yeri yok. En azından gördüğümüz kadarıyla yani. Belki Mursi ve Mübarek'te iyi biri değildi. Fakat halkını kötü duruma düşürmedi. Taki bunlar gelene kadar.

  YanıtlaSil
 4. Darbe yaptınız da ne oldu sanki? Ülkeyi iyiye götürmek için yaptıkları darbe ters tepti aslında. Mısır'ın şuan hali gerçekten hiç iç açıcı değil bana göre.

  YanıtlaSil
 5. sis tarihe kara bir leke olarak gececektir mısırın kaderi bu, tarih boyunca ayaklanmalara sahne olmuştur tarih tekerrür bu olsa gerek.
  best54

  YanıtlaSil
 6. Ülkesini bundan kötü bir duruma sokamazdı... Kendi menfaatleri için onca insanı düşürdüğü bu durum için bu dünyada herkesin görebileceği şekilde cezasını çekmesi daha uygundur bence.

  YanıtlaSil
 7. Her ülkede var böyleleri , arkasından bizleride perişan ediyorlar . Amaçları belli ; elbet bir gün tümden yok olacaklardır .

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.