Top Ad unit 728 × 90

Ad Kavmi Neden Helak Edildi

helak


Ad kavmi Kur'an-ı Kerimde adı geçen ve helak edilmiş kavimlerden biridir. Bu kavmin, bugünkü Umman bölgesinde, Bedevilerin Ubar şehri adı verdikleri, büyük çöllerin ortasında bir kentte yaşadıkları düşünülmektedir.

Ad kavmi Hz.Nuh'un, torunlarından biri olan Ad'ın soyundan gelmektedir. Tahminen tufandan 800 yıl sonra  yaşadıkları tahmin edilmektedir.
Ad kavmi, bolluk refah zenginlik içinde yaşamaktaydı, yüksek sütunlar, yüksek binalarla dünyanın en güzel şehri sayılan İrem şehri adı verilen kenti inşa etmişlerdi. Ad kavmi lüks ve gösterişe çok düşkün kimselerdi. Bu kavim, zamanla dünya nimetlerine gark olmaları sebebiyle Allah'tan gafil kalmış ve şeytan sayesinde fitne ve fesada düşmüşlerdir. Gün geçtikçe daha da zalim olmaya başlamışlar ve kendilerinden güçsüz olanlara büyüklük taslayıp, zorbalıkla ezmeye yönelmişlerdir.


Ad kavmi, büyük tufandan sonra putlara dönen ilk kavimdir. Yüce Allah onlara doğru yola dönmeleri için aralarından seçtiği Hz.Hud peygamberi elçi olarak göndermiştir. Ancak Hz.Hud peygamber sadece soy olarak bu kafirlerin kavminden gelmekteydi, yaşayışı düzenli olup onların dinleri ile uzaktan yakından alakası yoktu son derece temiz ve iyi biriydi.


Allahü tealanın, Hz.Hud peygamberi görevlendirmesinin ardından, Ad kavmine giderek onlara doğru yolu, iyilik etme değerinden bahsederek, çok lüks binalarda yaşadıklarını, bolluk ve refah içerisinde uzun bir hayat sürdüklerini bu sebepten şükredip putlara tapmayı bırakarak, Allah'a tapmalarını ve tövbe etmelerini istemiştir. Onları uyarmış ve ataları olan Hz.Nuh kavminden ibret almalarını istemiştir.

Âyet-i kerîmede, Hûd -aleyhisselâm-'ın bu tebliği şöyle bildirilmektedir:

“Ey kavmim! Rabbinizden mağfiret dileyin! Sonra da O'na tevbe edin ki, üzerinize bol bol yağmur göndersin ve kuvvetinize kuvvet katsın! Günah işleyerek (Allâh'tan) yüz çevirmeyin!” (Hûd, 52)

Ancak Ad kavminin lideri ve geri kalanlar böbürlenmeye devam ederek, bizden büyük kim var diye kibre kapılmışlardır.

Bu kâfirler Hz.Hud peygamberden, kendilerine mucize göstermelerini istemiş, böbürlenmeye, isyana, inkara, zorbalığa, sapıklığa  devam etmişler, Hz.Hud'u beyinsizlik ve sapıklıkla suçlamışlardır.

Ad kavmi, Allah'ın verdiği nimetlere nankörlük etmeleri, peygamberlerini  inkar ve isyanları sebebiyle,  8 gün- 7 gece ( hakka suresi) süren, şiddetli kasırga rüzgar sebebi ile helak olmuş ve ardından bu kavimden geriye hiçbir şey kalmamıştır. Ad Kavmi nerede ? bu sorunun cevabı net olarak bilinmese de Bugün güney Arabistan bölgesinde kaldığı düşünülmektedir.

Ortaya çıkan fotoğraflar ve daha sonradan yapılan araştırmalar neticesinde, arkeologlar tarafından, Kur'an-ı Kerimde adı geçen İrem şehri tespit edilmiş, hatta uydudan alınan fotoğraflar yardımıyla, bu şehre giden yollar araştırılmıştır. Ardından yapılan kazı çalışmalarında, Ad kavminin büyüklük taslamalarının nedenini, kazılarda ortaya çıkan, aşırı büyük cüsselerine yani dev tabir ettiğimiz, dev insan oluşlarından da kaynaklanıyor diyebiliriz. Kazılar sonucunda çekilen fotoğraflarda görüleceği gibi Ad kavmin insanlarının çok büyük kişiler olduğu görülecektir.

Ad Kavmi Neden Helak Edildi Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 14:15 Rating: 5

29 yorum:

 1. dini olarak arada bazı konular paylaşıyorsunuz helak olan toplumlarla ilgili. ibret almak gerekiyor.

  YanıtlaSil
 2. Bu resimler gerçek mi ya ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nette yaptığım araştırmalarda karşılaştım bu resimlere bende gerçekliğini sorguladım ve bu resimlerin Arabistan da bir kazıda ortaya çıktığını öğrendim

   Sil
  2. Fotoshop. Ali Osmanlı efendi kaynağın ne acaba? Türk kaynaklardan mı araştırdın? Yabancı kaynaklardan mı? Böyle bir şey olsa dünyada büyük olay olur!...

   Sil
 3. Hocam dünyanın gidişatı gerçekten kötü bu olay tekrar edilecek seviyede umarım Allah sonumuzu hayır eder.

  YanıtlaSil
 4. Ben bu görsellerin fake oldugunu düşünüyordum ama yazınızı okuduktan sonra gerçek oldugunu anladım. Yine çok ilgi çekici bir paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil
 5. Doğru yoldan şaşmayın dostlar, Kutsal kitap ne diyor?; "Allah'tan başka ilah yoktur, Hz.Muhammed Allah'ın son elçisidir."

  YanıtlaSil
 6. kuran'da yaratıcıya isyan ettikleri için yok olan kavim olarak geçmekte ama pek tutarlı değil.

  YanıtlaSil
 7. İnanılmaz değil mi kafatasının boyuna baksanız ya

  YanıtlaSil
 8. bu resimdeki insanlar gerçek mi acaba

  YanıtlaSil
 9. kendilerini birşey sandıklarından helak oldular

  YanıtlaSil
 10. tarihte ad kavmi için çok şeyler okuyoruz ama bu çıkan iskeletlerin gercek olmadıkları bazı yazılarda okuduk ne olduğunu bir türlü anlayamadık

  YanıtlaSil
 11. bunların boyları bayağı uzunmuş gerçekten

  YanıtlaSil
 12. bahadır ateş3 Ekim 2015 08:54

  helak olan kavimler bize o kadar çok ders veriyor ki anlayana.....

  YanıtlaSil
 13. ad kavmi insanları geçekten bu kadar büyükmüş kibirlenmişler

  YanıtlaSil
 14. Haksız isyanın sonucunu çekmişler anladığım kadarıyla ama fotoğraflar gerçek değil. İlgilenenler için: http://urbanlegends.about.com/library/bl_giant_skeleton.htm

  YanıtlaSil
 15. Bir yazım yanlışı için uyarıda bulunmak istiyorum.Yazınızda Allah ismini küçük harfle yazmışsınız.Kutsal olduğuna inandığımız kavram adları özel isimdir ve baş harfi büyük yazılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyarı için teşekkürler bu konuda oldukça hassasiz bizde haliyle
   Sadece bir yerde yalnıslik yapılmış bilinmeden o da düzeltildi

   Sil
 16. Bu fotograflar tamamen sacmalık inanmayın hepsi sahte yanlız kavım dogru bu arada devler de dogru nuh'un dedesi Hanok devlerle ilgili detaylı bilgileri yazmıstır merak eden bakabilir boyle sacma resimlerle milleti kandırmayın insan koymaya utanır onları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru dediklerine katılıyorum.En iyi ve gerçek yorum bu olmuş.bunlar fotoşop ispatladı.göktürk

   Sil
 17. Bunların hepsi fotoşop daha önce 10 yıl kadar açıklandı.Ama ad kavminin devler olduğu söylenir.

  YanıtlaSil
 18. Bu resimlerin doğru olup olmadığına bişey diyemem de eski insanlarin buyuk oldugunu biliyorum. Kanıt ise beykozdaki Hz Yuşa Kabri

  YanıtlaSil
 19. Biraz beyninizi kullanın! Böyle saçma sapan fotoğraflarla insanları kandırmayı bırakın

  YanıtlaSil
 20. Tam detaylı bir kaynak yok...işin en tuhaf olanıda herşeyi Kurana,Allaha bağlamak !!!...eğer bir yaratıcı varsa senin işine neden karışsın,senin beynin,gözün yokmu...Dünyada Ateist,Deist dediklerimizin bilimini kullanıyoruz,örneğin İbni Meserre-İbniArabi,İbni Sina-İbni Haldun,Ömer Hayyam,Albert Einstein,Gauss vs uzar gider,varın gidin işinize,Kuranda bile oku diyor ilk emir,bilim,bilim diyor,sonrası çelişkilerlen dolu...Dünyada Dinler İnsanlara çok zarar verdi,ilki gibi değil,sadece silah haline dönüştü,ha bu arada Musa yaşadımı acaba ???,çünkü Mısır kaynaklarında böyle bir isim yok,İsada öyle,Kuranın yarısı şişirme,Örneğin Fil suresi,Bakarada Ademin yaratılışı,neden Melekler Ademe secde etsin,Şeytan etmesin,Allah varken İnsana secde edilirmi,Maide 33 ayeti,Allah burada benden olmayanları,bana karşı gelenleri biç doğra kes diyor,Bu nasıl Allah,öldürmeyin demiyormu !!!,keçinin yediği Recm suresi nerede,savaşta ganimet aldığınız kadınlara istediğiniz yapın denilirmi,Zeyt olayı hep ironik vakıa vs uzar...4 semavi Din deriz hepsi birbiriylen savaşmışlar,haca,ağlama duvarına kabeye tapılırmı,Allah Kuranda neden ben demiyorda bizler diyor !!! vs uzar gider...beyninizi kullanın bilime yönelin,bu arada 50 senelik araştırmacıyım ve devamlı sistemi sorguluyorum beyin enerjimi kullanarak,ben ne din düşmanıyım nede insanlık,özgürlükten hür iradeden,dürüstlükten yanayım,hadi bay.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.