Top Ad unit 728 × 90

Arap Baharının Devrilen Yüzü Muammer Kaddafi


Dışarı baktığında sempatizanlarının destekçilerinin onu desteklemek için oluşturduğu kalabalığı selamlıyor. Ancak içten içe derin düşünceler içerisinde ''Arap Baharı'' da neymiş, gelen bilgilere göre ülke karışmış ayaklanma çıkmıştı o ne yapmıştı ki kendi kendine bunu soruyor  ''refah içinde yaşıyor gitmesini niye istiyorlardı ki ''  41 yıldır yönetiyordu güzel ülkesini, kimse rahatsız değildi ona göre, ancak rahatsızlığı olan kişiler ve ülkeler belliydi, Haçlı ordusuydu bunlar. Kendisinden en çok korkanlardan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy öyle dememiş miydi?
Muammer Kaddafi ülkesi Libyayı 41 yıl yönetmiş asker kökenli diktatör lider.
Yedisi erkek 8 çocuğu olup, 1942 de Libya'nın Sirte ilinde doğmuş çölde yaşayan göçebe bir berberi ailesinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.
Muammer Kaddafi ülkesi Libya'nın başında sürekli dünya gündemine oturan bir insan olmuştur. Her gittiği ülkede yanında götürdüğü ve konakladığı çadırı tüm dünyaya meydan okuyan tavrı aşırılıkları ile dünyanın etkin liderlerinden biri olmuştur.

Kaddafi Libya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tarih bölümü'nü bitirmiş, ardından Bingazi Askeri Akademisini bitirmiştir. Akademinin ardından İngiliz Sandhurst kraliyet askeri Akademisi'nde zırhlı savaş taktikleri üzerine eğitimini alarak stajını tamamlamıştır. Kaddafi 1959 yılında ülkesinde sınıf arkadaşlarıyla  birlikte gizli bir örgüt kurmuş, bu örgüt bağımsız birlikçi subaylar hareketinin çekirdeğini oluşturmuştur.
Daha sonra Kaddafi ordu içerisinde 7 bine yakın yandaş toplamış ve Kral İdris el Sunusi devirme hazırlıklarına başlamıştır. Ancak başka bir üst askeri yönetimin darbe yapacağını öğrenmesi üzerine örgütü ile birlikte kral Türkiye ziyaretinde iken kansız bir darbe ile Libya'nın yönetimini değiştirmiştir.
Yeni yönetim olarak bir parça sosyalizm ve bir parça Arap milliyetçiliğinden oluşan Cemal Abdülnasır' ın politik siyasetini benimsemiş ülkeye uygulayacağını duyurmuştur. Kaddafi
Nasır'ı kendisine örnek almış ve uygulamalarını takip etmiştir. Libya'nın başına geçmesinin ardından petrolü millileştirmiş ve petrol gelirlerini dış siyasette önemli bir koz olarak kullanmıştır. Yönetimi boyunca ardından Arap Birliği kurma yoluna gitmiş Abdülnasır' ın ölümünden sonra Arap ülkelerin liderliğini yapmaya soyunmuştur. Batı ülkelerine karşı sürekli sert çıkışlar yapmış Amerikayı sürekli eleştirmiştir. Buna karşın Sovyet Rusya ile ilişkilerini geliştirerek onlara petrol vermeye başlamıştır. 1972 de Çad'ta ayaklanan Müslüman harekete yardımcı olmuş, daha sonra başa gelen bu hareketin zayıflaması üzerine kendi birliklerini Çad' a  göndermiştir.
Kaddafi Avrupa'da siyaset alanında çok etkin olmuştur. Malta'da sosyalist yönetime finansal destek sağlamış İtalya ve Fransa'nın politik ve ekonomik anlamda korkulu rüyası olmuştur. Paris'in orta yerine çadır kurmuş, gerektiğinde batılı ülkelere sert davranmaya girmiştir.
1972 de beş yıllık kalkınma planı çerçevesinde ülkede karayolları, limanlar, sanayi yatırımları, sağlık hizmetlerine aşırı hız verilmiş hatta çalışmak üzere ülkemizden de pek çok kişi Libya'ya gitmiştir. Kaddafi ardından Arap dünyasında İslam esaslarına dayalı bir Arap sosyalizmi kurma çabasına girmiştir.
Arafat Afrika'daki  İdi Amin gibi diktatörleri sürekli desteklemiş, pek çok zaman onlara eli açık davranmıştı.
Kaddafi, Filistin Lideri Yaser Arafat' la anlaşamamış, Arafat ile kaddafi, İran-Irak savaşında İran'ı destekleyince Amerika tarafından kara listeye alınmış, ve 1981 den itibaren Amerikanın o zamanki başkanı Ronald Reagan tarafından ekonomik ambargoya tabi tutulmuştur. Daha sonra Amerika ve Libya arasında sürekli gergin ilişkiler sürmüş aralarında, 1986 ye kadar bir söz düellosu yaşanmıştır. 1986 yılında düğüm kopmuş, ABD donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştirmiştir. Bunun üzerine Kaddafi de yakın bir noktada tatbikat düzenlemiş, Sirte yaptığı tatbikatta batılı ülkelere uçakların girdiği takdirde düşüreceğini söylemiştir. Ancak buna rağmen Amerika 2 adet Libya uçağını düşürmüş Kaddafi bunun üzerine Amerika, ardından Trablus ve Bingazi ardından Kaddafi'nin sarayını bombalamış, bu bombalamada Kaddafi' nin kızı hayatını kaybetmiştir. Bu hava saldırısı Reagan yönetimini ve dünya kamuoyunda sert tepki çekmiştir.
Bu saldırının ardından Kaddafi' nin imajı sarsılmış ardından subayları darbe girişiminde bulunmuş ancak Kaddafi bertaraf etmiştir.
Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin'nin,  kuveyt işgaline destek vermiş ve sürekli batı karşıtı bir tutum sergilemiştir. 1992 yılında amerikan hava yolları'na ait bir uçağın İskoç' ya üzerinde düşmesi ile sorumlu tutulan iki Libyalı teröristi, Kaddafi teslim etmediği için Birleşmiş Milletler tarafından Libya'ya ambargo uygulanmıştır. Batıya karşı tutumu ve zenginliği ile Avrupalı devletler sürekli kendisinden korkmuştur. Belki de bu tutumu Kaddafi'nin sonunu getirmiştir.
2011 yılında orta doğu devletlerinde bir anda patlak veren Arap Baharı olarak isimlendirilen gösteri ve yönetim değişiklikleri neticesinde Muammer Kaddafi ilk başta direnmiş, ancak Libya'da bir iç savaş çıkınca gizlenmiştir. Ardından memleketi Sirte'de Ulusal Geçiş Konseyi birlikleri tarafından yakalanmış linç edilerek öldürülmüştür.
Kaddafi hayatı boyunca çok konuşulan bir lider olmuştur. Ülkemizde de ilişkileri genelde iyi gitmiştir. Kıbrıs konusunda Türkiye'ye askeri anlamda yardım etmiş, sosyalist bir diktatör olarak batıya karşı durmuştur.
Kendi ve oğulları sürekli gündem olmuştur. Kaddafi bir keresinde isyan çıkan cezaevine dozerle girmiş, dozer sokmuş 1170 kişi ölmüştür 1984 te Londra' da Libya Büyükelçiliği önünde Kaddafi karşıtı protesto yapan kişilere Büyükelçilik içinden ateş açılmış ve bunun üzerine İngiltere, Libya ilişkileri kopmuştur.
Oğulları İtalya'da futbol oynamış ailesi ve kendisi çok zengin olmuştu, hakkında kokain bağımlısı olduğu söylentileri çıkmış, insan hakları ihlalleriyle Libya sürekli dünya tarafından eleştirilmiştir. Kaddafi 40 kişilik Amozon Birliği dönem komando eğitimi almış kadınlar tarafından korunmuş, sarışın Ukraynalı hemşiresi olmadan Kaddafi' nin seyahat etmeyi sevmediği söylenmektedir.
Kaddafi her ne kadar diktatör olsa da halkına zulüm etmemiştir.Ancak çıkan karışıklıkları fırsat neden batı hemen bunu fırsata çevirerek korktukları Kaddafi'den kurtulmuşlardır. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy yapılan askeri operasyon için ''Bu bir haçlı savaşıdır'' demiş ve yaptıkları bu haçlı savaşı sonunda Libya halen yönetimi kuramamıştır.  Libya, Kaddafi sonrası rüzgarda savrulan yaprak gibi kaynakları sömürülen ülke haline gelmiştir. Tüm bunların sonunda Muammer Kaddafi feci şekilde can vermiştir.
Arap Baharının Devrilen Yüzü Muammer Kaddafi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:11 Rating: 5
loading...

11 yorum:

 1. Libya'nın tarihi boyunca gelmiş geçmiş en iyi lideriydi Kaddafi, değerini bilemediler bana kalırsa.

  YanıtlaSil
 2. Halkına zulum etmemiş bir lider olarak tarihe geçmesi onu kıymeti anlaşılamayan bir kahram yaptığını anladım.

  YanıtlaSil
 3. aslında indirilmesinin sebebi ülkesini sömürenlere karşı olmasıydı. adam uzun bir dönem başta kaldı ama ülkeyi de mandacılara yar etmedi

  YanıtlaSil
 4. bence bu aam büyük adamdı bak lşmidi adamı devirdiler orayıda karıştıracakalr en buyuk derin devlet oyunları bu abd bası altından cıkıyor

  YanıtlaSil
 5. iyi miydi veya kötü müydü orasini bilemem. ama arap dünyasi'nin belki en basiretli lideriydi

  YanıtlaSil
 6. Tamamiyle Amerika komploları 2009 da bir Amerikan ajanının yaptıgı açıklamalardada bu mevcuttu.

  YanıtlaSil
 7. yakın tarihimizdeki o günlere ait bir anımıda yazmak isterim o tarihte bingaziden bir mail satılık evi almak istiyordu ama iç karışıklık o arayan insanları Türkiyeye ulaştırmadı libyadan kacamadılar yani.

  YanıtlaSil
 8. Arap baharı denen olay tam bir kurmacaydı ve planlarını tıkır tıkır işletti bu güçler

  YanıtlaSil
 9. Allah (c.c.) bilir ama o şekilde öldürülmesi günahlarına kefaret olmuştur inş. Kaddafi Müslüman iyi bir adamdı Çağrı filmini yapan kişi de odur.

  YanıtlaSil
 10. bu adam neymişte biz bilmiyormuşuz

  YanıtlaSil
 11. Gerçekten çok ilginç bir hayat geçirmiş ama sonu kaçınılmaz hale gelmiş.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.