Gladio Avrupa'da İtalya merkezli Amerikan istihbarat teşkilatı tarafından komünizmin yayılmasını engellemek ve Varşova paktının olası bir Avrupa işgalinde cephe gerisinde direniş başlatmak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca Gladyo'nun bir diğer öncelikli amacı, Avrupa'da komünizm tehlikesini bertaraf etmektir. NATO ve CIA tarafından kurulan gizli bir yeraltı örgütüdür. Aslında Gladio olası bir komünist işgalinde adece İtalya'nın cephe gerisindeki direnişin kod adı olsa da zaman içerisinde NATO'nun tüm cephe gerisindeki hazırlığın kod adı olmuş ve bu sebepten bazı dönemler süper NATO olarak adlandırılmıştır.

Gladio pek çok Avrupa ülkesinde hücre tipi yapılanma ile yayılmış Belçika, Hollanda, Fransa, Türkiye, Yunanistan ve daha pek çok Avrupa ülkesinde etkili olmuştur.

Gladio Avrupa ve dünya siyasetine gizli suikastlar, operasyonlar ve eylemlerle tarihi rejimleri yöneten bir oluşum olmuştur.

İtalya'da açılan davalarda Gladio'nun iç yüzü açıkça ortaya çıkarılmaya çalışılmış, şuan etkisinin kalmadığı düşünülse de geçtiğimiz 50 yılın döneminde, Gladio operasyonları damgasını vurmuştur. Özellikle İtalya'da politikacı Aldo Moro'nun kaçırılıp öldürülmesi sonucu, Kızıl tugaylara yapılan operasyonda elde edilen bilgilerle Gladio'nun şemaları ortaya çıkarılmış, pek çok ülkede örgütlendiği tespit edilmiştir.

Ortaya çıkan bilgilere göre Gladio' nun tüm Avrupa'da gizli depoları vardı ve NATO'nun merkezinde siyasi olaylara el altından müdahale ediyordu. Amaçlarının önünde duran ve ilerisi için ideolojik tehlike arz eden hedefler belirlenerek, birer birer profesyonelce ortadan kaldırılıyor, kendilerini gizlemek için kullanılan paravanlar bazen sağ bazen de sol terör örgütleri oluyordu. Yani Gladio'nun ağı hepsini kapsıyordu.

Gladio ismini antik Roma'da gladyatörlerin kullandığı Latince kılıç anlamına gelen sözcükten almaktadır. Yapılan araştırmalarda Gladio için planlamalar 1947 yılında başladı. Amerika, Yunanistan ve Türkiye de güçlü komünist yeraltı birimleri ile karşı karşıya olduğunu gördüğünü düşünmüş ayrıca İtalya ve Fransa'da da aynı güçlü komünist partiler bulunmaktaydı. Bu nedenle Amerika Gladio'nun kurulması için gizliden düğmeye basar. 1956'da sonra ilk Gladio üyeleri Kuzey İtalya'da Sardunya'da Amerikan gizli servisi tarafından kamplarda eğitildiği bilgilerine daha sonradan ulaşılmıştır.

Gladio Belçika'daki adı Glaive, Yunanistan' daki adı koyun postu Avusturya'da Schwer, Fransa'da Gladyatörel, İngiltere'de ise Stay Behind (arka plan) olarak biliniyordu.
Gladio başından beri tüm Avrupa'da mason mafyaları ve mason locaları ile birlikte özellikle Propaganda Due (P2) ile içli dışlı olmuştur. Faşizm eğiliminde olan sağ parti yöneticisi İtalyan siyasetçi Gelli tarafından yönetilen mason locası P2 Gladio operasyonlarını maddi açıdan desteklemiştir.

Gladio gizli örgütü mafyalar, siyasiler ve kiliseler ile içli dışlı olmuş, zamanla komünizme karşı mücadele eden çok örtülü operasyonlar ve siyasi çıkarları korumak adına eylemlerde bulunmuşlardır. Hala tam açıklanmayan hücre sistemine sahip Gladioö, özellikle CIA tarafından yapılan yönlendirme ve finansman ile pek çok siyasi devlet adamını Avrupa ülkelerinde elinde bulundurmuş ve çıkarlarına uygun şekilde hareket etmelerini sağlamışlardır.

Gladio ülkemize de çok zarar vermiş ve pek çok açıklanmayan suikast ve operasyonun arkasında Gladio'nun olduğu ileri sürülmektedir.