22 Ağustos 1965'te Kanada'da doğan David Reimer ve ikizi Bryan'a onlar daha 6 aylıkken idrar yapmalarından meydana gelen bir sıkıntıdan ötürü fimoz adı verilen bir hastalığın teşhisi konuldu. Daha sonra tedavi amacıyla doktorlar sünnet yapılması kararı aldılar. Ancak doktorlar daha alışılageldik kesim yöntemleri yerini yakma tipi sünnet yöntemini tercih etmeleriyle küçük David ameliyat geçirdi. Ameliyat sırasında oluşan hatalardan ötürü David'in penisi yandı ve kullanılmaz hale geldi. Çocuklarının gelecekteki cinsel sağlığından ve güvenliğinden endişe duyan aile onu dünyanın bir numaralı tıp okulu olan Johns Hopkins hastanesine götürdü. Burada cinsel gelişim çalışmalarıyla dünya çapında ün salmış olan Dr. John Money ile görüştüler. Ancak Money günümüzde pekte kabul görmeyen teori olan natural cinsiyet teorisinin savunmaktaydı. Bu teoriye göre cinsiyet, erken yaşlarda çocukların çevrelerinden öğrendikleri bir şeydi. Doğru davranışsal müdahaleler ile daha çocuk yaşta cinsiyeti değiştirmek mümkün olabilirdi. 

Ailesi de ikna edilerek küçük çocuğun cinsiyetinin değiştirilerek kadın olması kararı alındı. Araştırmacılar bu konuda aileyi ikna ederek David Reimer 22 aylıkken ameliyat edildi ve tüm aileye sıkı bir eğitim alınarak David'in bir dişi olarak büyütülmesi için tüm tedbirlerin alınması sağlandı. Yeni ismi Branda olacaktı ve Dr. Money, araştırma karşılığında David'in bütün psikolojik desteğini kendisi sağlayacak, araştırmayı bizzat yönetecek, yıl içerisinde belli testleri yapılacaktı. Doktor Money tüm gücünü David'i dişi yapmaya harcayacağını söz vermişti.

Deney süresince çocuğa psikolojik olarak organlarına alışması için çıplak dolaştırıldı. Küçük çocuğa ne kadar acıdır ki cinsiyet eğitimleri verildi. Neredeyse bebek olan çocuk David Reimer'e çeşitli testler yapıldı. Money araştırmanın başarılı sürdüğüne inanıyordu. David ve ailesi düzenli olarak çocuklarını doktora götürdüler. Her seferinde çocuklarının daha sağlıklı olduğunu söylediler. Ancak sonradan fark edildi ki araştırmaların başarılı olduğu konusunda aileye doktorlar sürekli yalan söylemektedir. Doktorlar bunun ailenin kendilerini inandırmak için geliştirdikleri bir savunma mekanizması olarak görmektedirler.

Doktor Money David'e artık vajina inşa edilebileceğini söyledi. Bu aileyi korktu ve artık deneyi sürdürmekten vazgeçtiler. Ergenliği boyunca dışarıdan östrojen verilerek göğüs gelişimi uyarıldı. Her ne kadar doktor çabalasa daha deney yanlış yerlere gitmeye başlamıştı.

David'in ailesi çocuklarından kopmuş, iki çocuğun da psikolojisi anormal bir hal almaya başlamıştı. Ailenin bağlarını koparmasından sonra doktor Money çocuklarla ilgili hiç bir makale yayınlamasıyla başarısızlığını gizlemeye çalıştı.

Deneyden 20 yıl sonra Money'in ekibinden bir doktor, deneyin nasıl bir başarısızlıkla sonuçlandığını ilk defa akademik  olarak yayınladı. Brenda yetiştirilen David Reimer deneyi boyunca David'in asla kendisini bir dişi olarak tanımlamamıştır. Çevresi tarafından sürekli dışlanmış ve hor görünmüştü. Özel günlerde giyme zorlandığı fırfırlı elbiseler ve yoğun miktarda verilen dişilik hormonları onu bir dişi yapmaya yetmemişti.

David daha 13 yaşına geldiğinde intihara meyilli bir psikolojisi olmuştu. Ailesine eğer onu bir daha doktora götürecek olurlarsa intihar edeceğini söyleyerek defalarca tehdit etti. 1980 yılında David, 15 yaşındayken ailesi ona cinsiyeti ile ilgili tüm gerçekleri anlatmak kararı aldı. Bu gerçekler David'i derinden sarsmış, Reimer dişi olmaya zorlanan kimliğini reddetti ve David olarak kendini erkek olarak tanımlamaya başladı.

Deney kurbanı olan David Reimer 37 yaşına geldiğinde deneyi tam tersi uygulayarak yeniden erkek olmaya çalıştı. Ameliyatlarda penisi düzeltilmeye çalışıldı. 22 Eylül 1990 senesinde evlenerek üç çocuğun üvey babası oldu.

Tüm bunlar ailenin ayakta durmasına yetmedi. İkiz kardeşi Bryan'in başından geçen travmatik geçmişinin etkisi olduğu düşünülen bir şekilde şizofren olduğu ve aşırı dozda antidepresan kullanımı sonucu 2002 senesinde öldü. David ise uzun bir süre işsiz olarak yaşadı ve ikizinin ölümü ile sarsıldı. Hormonal dengesinin sağlanamamasından ötürü uzun süre psikolojik sorunlar yaşadı ve sonunda 5 Mayıs 2004 sabah 38 yaşındayken 3 çocuğu babası, aile reisi Reimer 3 çocuğu geride bırakarak intihar etmiştir.