Top Ad unit 728 × 90

Çin'de 5 Milyon Kişiye Soykırım Yapan Japon Başbakan Hideki Tojo


Hideki Tojo 1884 yılında Japonya'da doğmuş, üç çocuklu bir ailenin hayatta kalan tek çocuğu olarak Tokyo'da dünyaya gelmiştir. 1909 yılında evlenmiş, askeri kariyerine Japonya kraliyet akademisinde başlamıştır. Akademiden mezun olunca 1919 yılı yılında Avrupa'da Almanya ve İsviçre'de askeri ataşelik yapmıştır. Burada NAZİ'lerle tanışmaya başlamıştır.


Hideki Tojo adını ilk olarak Mançurya'da duyurmuştur. Kwangtung ordusunun başında aldığı hızlı ve etkili kararlarla jilet(razor) lakabı verilmiştir kendisine. Ardından daha sonra görev yeri Moğolistan bölgesindeki savaşlarda kuvvetlere komuta etmiştir.

Hideki Tojo ardından bu başarıları sayesinde 1939 yılında Japonya'nın 40. başbakanı olarak atanmıştır. Bu başbakanlığı hala tartışmalara sebep  olmaktadır. Çünkü imparator Hirohito'nun aşırı hareketlerin önüne geçememesi sebebi ile Tojo'nun başbakan olarak ülkeyi felakete sürüklediği düşünülmektedir. Hideki Tojo faşist, aşırı sağcı, militarist bir siyaset anlayışı yürütmüştür. Çin'de ve güney Asya'da Hindiçini'nde, 1941 ve 1945 yılları arasında görev aldığı süreler boyunca toplamda 5 milyon kişiye etnik temizlik ve soykırım yaptığı düşünülmektedir ve bu Birleşmiş Milletler raporuna girmiştir.

Bu acımasız Japon başbakanı, Amerikan donanmasına karşı gerçekleştirilen sürpriz Pearl Harbor baskınının kararını alan kişidir. Japonya Amerika ile yapılan Midway savaşının ardından 2. Dünya savaşında gerilemeye gitmiş ve ardından gelen savaş başarısızlıkları sebebiyle Tojo 1944'te istifa etmiştir.

Hiroşima ve Nagazaki kentlerine Amerika tarafından atılan atom bombası sonucu Japonya'nın kayıtsız şartsız teslim olması üzerine General McArthur, Tojo'nun yakalanmasını emretmiştir. 1945 yılında Amerikan polisi Hidoki Tojo'nun evine kuşattığı sırada Tojo intihara teşebbüs etmiş, ancak kurtarılmıştır. Ardından ikinci dünya savaşı sonrası kurulan askeri ceza mahkemesi savaş suçlusu olarak yargılanmıştır.

Hakkındaki suçlamalar, sebepsiz yere Çin ülkesine saldırmak, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Amerika'ya savaş ilan ederek saldırmak. Savaş suçlularına ve esirlerine kötü muamele etmek, ayrıca başbakanlığı sırasında Japonya'nın hüküm sürdüğü bölgelerde yaşanan 8 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamlardan sorumlu tutulmuştur.

Hideki Tojo 12 Kasım 1948'de ölüm cezasına çarptırılmıştır. Ölmeden önceki son açıklamasında Japon askerleri tarafından işlenen savaş suçlarını ve zulümlerden özür dilemiş, Japon halkının savaş sonunda üzülmesi ve yaşadığı perişanlık nedeniyle Japon halkına karşı iyilik gösterilmesi için Amerikan hükümetinden ve askerlerinden merhamet istemiştir.
Hideki Tojo 23 Aralık 1948'de Sugamo hapishanesinde asılarak idam edilmiştir.
Çin'de 5 Milyon Kişiye Soykırım Yapan Japon Başbakan Hideki Tojo Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:31 Rating: 5

10 yorum:

 1. Pearl Harbor baskınının kararını alan kişi olduğunu bu yazıda anladım başarısızlıkları ve Amerikadan merhamet dilemesi hususu biraz garibime gitti.
  best54

  YanıtlaSil
 2. Hiç bilmediğim bir şeydi japonların soykırım yaptığını bilmiyordum. çoğu kişi de bu konu hakkında bir şey bilmiyordur

  YanıtlaSil
 3. Dünyada bu kadar çok soykırım varken, sözde ermeni soykırımının bu kadar fazla dillendirilmesi manidar

  YanıtlaSil
 4. zaten dunyada tek soykırım yapan biziz milleitn gozunda butun dunya masum . Adamlar olmayan bişeyi var gösterirler ama milyonlarca insanı katledenler kendi yaptıklarını gözrmezler. eeee Türk isen bütün dunya düşman olur. Boşuna dememiş atalarımız Türk'ün Türk'ten başa dostu yoktur diye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel söyle mişin ağzına sağlık

   Sil
 5. kimilerine göre adolf hitler ve mussolini ile aynı çizgide bir insan olduğu düşünülmektedir.

  YanıtlaSil
 6. Hocam sayenizde bir soykırım daha öğrenmiş olduk inanıon çoğu kişinin bundan haberi yoktur

  YanıtlaSil
 7. Boyle insanlari her zaman kinamisimdir . gereksiz dusleri icin milyonlarca insan oluyor yaziktir .

  YanıtlaSil
 8. Eminim birçok kişi site sayesinde bu adamı duymuştur ,takipcinizim

  YanıtlaSil
 9. japon soykırımını ilk kez duydum harakiri yapan bir ninja grubu vardı hatta filmi çekildi onu biliyordum sadece

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.