Top Ad unit 728 × 90

Haçlı Sevdalısı Osmanlı Düşmanı Kutsal Roma İmparatoru Şarlken Kimdir


Şarlken (1500-1558)Frenk dünyasında bugünkü Belçika sınırları içerisinde kalan Gent'te doğmuş, babası Habsburg hanedan,  annesi Kastilya kraliçesidir.15 yaşına dek eğitimiyle önemli insanların ilgilenmiştir.Şovalyeli inceliklerini 16 yaşında katıldığı Golden Fleece şovalyelerine yemin ederek katılmıştır.Her türlü savaş oyunu ile pişmiştir.

16 yaşına geldiğinde her iki dedesi ve babasından dolayı kendisine kalan topraklar arasında Hollanda, Aragorn krallığı, İtalya toprakları Kastilya ve Avusturya toprakları bulunuyordu.1519 da daha 19 yaşında iken seçici kurul da verilen rüşvet sayesinde Maximilian'ın halefi olarak kutsal Roma imparatoru seçildi.Böylelikle İspanya, Hollanda ve Belçika krallıklarını bir tahtta topladı.Bu devasa topraklar arasında İspanya'nın Amerika daki sömürgelerde vardı.Kendisinden önce ve ondan sonra hiç kimsenin üzerine hâkim olamayacağım genişlikte olan toprak parçasına hükmeden 19 yaşında bir kral ortaya çıkmıştır.
Şarlken,  amacı hıristiyanlığın sancağını zirvelere dikmekti.Ayrıca şovalyeliği ile nam yapmak istiyordu.Tarihçiler Şarlken'ın gevşek bir hıristiyan milletler topluluğunun peşinde olduğunu savunurlar.Tüm bunlar bir kenara kenara dursun Şarlken Kudüs'ü müslümanlardan kurtararak kendisini ölümsüzleştirmek istiyordu.Zaten üyesi olduğu Golden Fleece'in kuruluş amacı buydu. Tabiki Şarlken'in bu hedefe ulaşmak için halletmesi gereken çok büyük bir mevzu, Kanuni Sultan Süleyman vardı

Ayrıca Fransa kralı birinci Fransuva'ya da engel duruyordu.Onun liderliğindeki Fransa, Osmanlı idaresiyle ilişkiler kuran ilk Avrupa ülkesi olmuş, üstelik kanunu ile birliktelikle Fransız-Osmanlı ittifakı kurmuşlardır.
Şarlken ve Fransuva yaklaşık 30 yıl boyunca İtalyanın hakimiyeti için savaşmış.Şarlken inanılmaz servetiyle bu savaşları sürdürse de hiçbir zaman hiçbir zafere ulaşamamıştır.Şarlken Fransa'nın elinden Napoli ve Milan'ı almış, 1544 de Paris kuşatmış ancak müttefiki 8. Henry'in yardıma gelmemesi üzerine şehrin kapısından dönmüştür.Fransua'nın varisi 2.Henry ile yaptığı savaşlarda Metz Touluse ve Verdün'ü kaybetmiştir.
Şarlken yaptığı uzun ve yıpratıcı savaşlarda servetinin büyük bir kısmını erittiği gibi Türkleri durdurmaya ayırabileceği vakti de heba etmiştir.Süleyman'ın liderliğindeki Osmanlılar 1521 de Belgrat'tı almış, Mohaçta Macarları dağıtmış, Viyana kapılarına dayanmıştır.Şarlken 1532 yılında kardeşi Avusturya arşidükü Ferdinandla birlikte bir kez daha Viyana civarlarında bulunan Osmanlılarla Süleyman'ın kendisine zorlamasına rağmen bir meydan savaşına girmekten kaçınmıştır.
Türklerle ilk teması Avrupa'da değil bilakis Afrika olmuş, 1535 te Tunus'a yürümüş bir süre buraya almış, Barbaros Hayrettin'i sürmeyi başarmıştır.Ancak bu kez Akdeniz'de patlayan fırtına Cezayir'e ilerleryen Şarlken'in donanmasının tarumar etmiştir.Yani Preveze deniz zaferi.Bu olaydan sonra kutsal Roma imparatoru bir daha asla islam ordularının karşısına çıkmamıştır.
Şarlken'in hayallerine ulaşmasına zorlayan bir başka kişi, protestan reform hareketi mimarı alman din adamı Martin Luther olmuştur.Luther, 1517 de katolik mezhebinin yoldaşlığı gerekçesi isyan edip protestanlık mezhebini kurmasıyla, Avrupa çalkalanmış, Şarlken'in topraklarıda bundan etkilenmiştir.
Şarlken, Martin Luther'in giderek artan taraftarından,  Alman prensciklerini tek tek etkisi altına alan protestanlar da uğraşmaya çalışmış, irili ufaklı zaferler kazansada Luther'i susturulamayacağını anlaşılmış, 1555 te Augsburg barışı yapılarak protestan kilisesi resmen kabul edilmiştir.
Imparatorluğunu dini açıdan da bir arada tutamamaktan dolayı yaşadığım hayal kırıklığı hastalıklara, hastalıklarda, çekilmesine yol açmıştır.Bunu yapmadan önce İspanya ve Hollanda'yı ikinci Philip'e imparatorluğuda kardeşi Ferdinand'a bırakmıştır.İspanya'daki Sen Jean Reno manastırı'nda inzivaya çekilmve 2 yıl sonra ölmüştür.
Şarlken annesi Kastilya Kraliçesi İsabel, Aragonlu ikinci Fernandes'in kızıydı.Bu ikili İspanya'nın müslümanlardan geri alınması ve nihayetinde Endülüs islam medeniyetinin ortadan kaldırılmasının baş mimarıdır.
Haçlı Sevdalısı Osmanlı Düşmanı Kutsal Roma İmparatoru Şarlken Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:33 Rating: 5

6 yorum:

 1. böyle büyük hayaller peşinde koşan adamın kanuni zamanında yaşamış olması onun açısından talihsizlik .
  best54

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen :) Şarlkeni her defasında durdurduk. Şanlı Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünü o da tattı

   Sil
 2. Zamanında ortaokul ilkokul zamanında bizlere gösterilen kişilerden sanırım. Fakat bu kadar detaylı bilmiyordum.

  YanıtlaSil
 3. Osmanlı gücünü yitirmesede keşke hala şarlken gibilerine dur diyebilseydik.

  YanıtlaSil
 4. tanrıyla ispanyolca, kadınlarla italyanca, dostlarla fransızca ve atlarla almanca konuşulur. diyen kutsal roma imparatoru

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.