Top Ad unit 728 × 90

Neron Kimdir Gerçekten Neron Romayı Yaktı mı?

roma

Neron Roma imparatorluğunda M.S. 54-68 yıllarında hüküm sürmüş zalim bir hükümdar olarak tarihe geçen Roma imparatorudur. Roma imparatorluğuna Neron'un geçmesi büyük oranda annesi Agrippinna sayesinde olmuştur. Annesi, Claudius isimli Roma imparatoru ile evlenince Neron'u evlatlık aldı. Ancak Claudius oğlu Britannic'i tahta geçirmek istiyordu. 54 yılında Agrippina kocasını öldürttükten sonra senato üyelerini kandırdı ve oğlu Neron'u imparator ilan ettirdi.


Neron daha sonra çok geçmeden üvey kardeşi Britannic'i öldürttü. Kendi annesinin öldürülmesine de sebep oldu. Neron en ilginç Roma imparatorlarından birisi, belki de birincisi idi. Neron'a aç gözlü, bencil, şevhet düşkünü, ne derseniz deyin tüm bunlar olumsuz özellikleri vardır. Küçük kardeşinin yanısıra annesi ve hamile olan ilk karısını öldürmüş, daha sonra genç azatlı kölesini hadım ettirip onunla resmen nikah kıydırmıştır. Ancak bu olay kölenin güzelliğinden dolayı değil tıpatıp kendisine benzerliğinden dolayı olduğu söylenir. Buradan Neron'un Narsist bir sapık olduğu anlaşılıyor. Birisi hakkında Neron'un kulağına bir kaç söz fısıldandı mı öldürüveriyordu. Kendi hocası bu nedenle kendini öldürmek zorunda kalmıştır.


Neron'u tarihe geçiren olay acımasızlığı değil Romayı yaktırmasıdır. Roma da çıkan büyük yangını imparatorun çıkarttığı konusunda işin iç yüzü hala bilinmemektedir. Roma'yı kim yaktı denince İmparator Neron bilinse de acaba bu gerçek mi ? Neron Roma'yı gerçekten yaktı mı?

İddiaya göre Neron yangın tutkusu olan piskopattı. Bu yüzden Roma'yı yakmış, tüm şehir yanarken sarayında ki en yüksek platforma çıkıp balkonda keman çalmıştır.

Ancak bu konuda tarihçiler fikir ayrılığına düşmektedir. Neron pek iyi biri olmasa da akıllı icraatları da mevcuttur. Ekonomik kriz sırasında evsiz barksız kalan garibanlara barınak inşa ettirilmiş, buğday fiyatlarını düşürmüş, taşradan Roma'ya gıda maddeleri getirerek şehirde açlık olmasını önlemiştir.

Aslında Yangının çıktığı vakit Neron bırakın sarayda keman çalmayı, Roma şehrinden tam 30 kilometre uzakta doğduğu yerdeki villasında keyif çatıyordu denmektedir. Yangın haberinin ardından Neron'un derhal Roma'ya döndüğü ve söndürme çalışmalarına da katıldığı söylenmektedir. İmparatorun yangından zarar gören vatandaşları kamuya ait binalara ve sonra da kendi bahçesine yerleştirdiği çoğu tarihçi tarafından dile getirilmektedir.

Ayrıca çok ilginç bir nokta Neron'un o zaman bir kemanı olamaz zira keman müzik aleti, o tarihten tam 1500 yıl sonra yani 16. yüzyılda icat edilmiştir.
Bu teze göre Neron Roma yangının vukubulduğu M.S. 64 yılında bir ara gerçekten de Romanın bazı mahallelerini yaktırdığı bilinir. Nedeni Roma'nın çerden çöpten yapılmış sefalet mahallelerini arındırmak, bir nevi kentsel dönüşüm yapmak istediğinden dolayı o mahalleleri yaktırdığı tahmin edilmektedir.

Her ne kadar Roma yangını içyüzü açıklanmasa ve bilinmese de yangınların arkasından salgınlarda gelince memleket, içten içe kaynamaya başlamıştı. İspanya'da isyan çıkmış ve Komutan Galba imparator ilan edilmişti.

Neron'un yaptırdığı saraya altın ev adı verilir. Burada ki sarayda rezalet seviyesine çıkan çılgınca zevk ve sefa çılgın partileri, halkı daha da kudurtunca komutan Galba imparator ilan edilir. Ardından Senato, Neron'u vatan haini ilan eder ve Neron öldürüleceğinden korkup uzağa kaçmaya çalışmış, yakalanacağını anlayınca kendisini öldürmüş yada yakalanıp öldürülmüştür. Neron'un ölümü, fikir ayrılıklarına sebep olmaktadır. 9 Haziran 68 de öldüğü tahmin edilmektedir.
Neron Kimdir Gerçekten Neron Romayı Yaktı mı? Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:00 Rating: 5

17 yorum:

 1. Doğrusu tam bir muamma biz hep Romayı Neron yaktı biliyorduk buradaki tezlerde durumun böyle olmadığı hakkında çok sağlam tezler.
  best54

  YanıtlaSil
 2. İlginç anekdotlar sunmuşsunuz. Bizim bilgileirmiz dahilinde Roma'nın neron tarafından yakıldığı biliniyordu.

  YanıtlaSil
 3. çok fazla entrika dönmüş tabi hala dönüyor. dünyada böyle işler oluyor maalesef

  YanıtlaSil
 4. Neler neler olmuş okurken şaşırdım vallahi.

  YanıtlaSil
 5. neron diyince aklıma kemal sunal geliyor. şaka bir yana okuyunca gördümki kazıklı voyvodo ile birlikte tarihi kötü bir kişilikmiş..

  YanıtlaSil
 6. romayıda ben yaktım deriz ama hiç aslını araştırmamıştım

  YanıtlaSil
 7. Hocam değerli bir bilgi olmuş a dan z ye kadar herkesin bildiği NEROn'un hikayesinin böyle olduğunu bilmiyordum

  YanıtlaSil
 8. Kısaca Özetlemek gerekirse bilinenin aksine roma'yi yakan kisi degildir.o donemde hiristiyanlar arasinda roma'nin yanacagi ve bu yanginin ardindan onun kulleri uzerinden hiristiyanligin yuklesecegi inanisi yaygindir.neron da cok normal bir adam olmadigi icin bu olay neronun üstüne kalmış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu bilmiyordum hocam sağolun aydınlattığınız için

   Sil
 9. Tarihte önemli isimlerden biri Neron. Muhtemelen de her iyi yönetici gibi Roma'yı yakma hakkında iftira atılmıştır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 10. CD yakma amacıyla kullanılan bir program vardı Nero burning rom bu olayı görünce bu yazılım aklıma geliyor Neron'dan adını almış diyorlardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle çünkü programın simgesi yanan bir kolezyumdu.

   Sil
 11. Kardesim o yillarda daha keman icat edilmemis. Yani mumkun degil o dediginiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıca çok ilginç bir nokta Neronun o zaman bir kemanı olamaz zira keman müzik aleti, o tarihten tam 1500 yıl sonra yani 16 ncı yüzyılda icat edilmiştir.
   Hocam yazının bu kısmını okudunuzmu yorum yapmadan önce

   Sil
 12. tarih konusunda her kafadan bir ses çıkmaktadır bu bilgilere nasıl inanacaz peki?????

  YanıtlaSil
 13. Neronun hikayesi çok enteresanmış.Ama bence yangını Neron çıkarmadı.Provakatörler tarafından çıkarılan yangın muhalefet partilerinin ve dış güçlerin hedefinde olan Nerona ihale edildi.Darbeye zemin hazırlandı.Amaç Neronu düşürüp yönetimi ele geçirmekti.Yani olaylar olaylar...

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.