Top Ad unit 728 × 90

Demir Maskeli Adamın Gizemi Gerçek mi Uzaylı mı?

adam

Demir maskeli adam çoğumuz filmde izlediğimiz, Demir Maskeli Adam Aleksandr Dumas'ın romanından uyarlanmış başrolünde Leonardo Dicaprio'nun olduğu bir filmdir. Çoğumuz bunun roman olduğunu hayal eseri olduğunu hissetmişizdir. Ama aslında gerçek çok daha farklı...
Demir maskeli adam gerçekten yaşamış, 1703 yılında Fransa'nın ünlü Bastille hapishanesinde ölmüştür. Demir maskeli adam 14. Luis'in bizzat emriyle 1703 gecesi hapishaneye getirilmiş, o gün sabaha karşı hücresinde ölü bulunmuştur. Hücresindeki tüm eşyalar mobilyalar dahil yakılmış cesedi bilinmeyen bir yere gömülmüş ve hücresindeki duvarlar beyaza boyanarak kazınmıştır.
Kral 14. Louis'in emriyle demir maskeli adam 34 yıl hapishanede kalmış, kralın özel takibatına tabi tutulmuştur. Kralın emriyle (belgeler mevcuttur) kendisine çok iyi bakılması, yüzündeki maskenin kesinlikle çıkarılmaması, kimseyle konuşmaması, sadece gözetim altında tutulması emredilmiştir. Aksi emre itaatsizlik cezası ölümdür.
Peki bu kadar gizemin sebebi neydi? Bu tarihin karanlık sırlarından biri olmaya devam etmektedir hâlâ. Demir maskeli adamın aslında kralın gayrimeşru ikizi olduğu, veyahut İngiltere kralının oğlu olduğu ve hapsedildiği, bir başka iddiada 13. Louis'in metresinden olma gayri meşru çocuğu olduğu ve krala çok benzediği için yüzünün kesinlikle gösterilmemesinin emredildiği bir başka teoridir. Aslında kimilerine göre ise gerçek, demir maskeli adam kralın ta kendisiydi. İkinizi onun yerine geçip onu hapsettirdi ve krallığın keyfini sürdü.
Iddiaların arka arkası hala kesilmiyor ve bu tarihi sır filmle birlikte daha da ünlenmiştir. Şu an hala aslında demir maskeli adamın uzaylı olduğu ya da kara büyü seanslarının ürünü olduğu şeklinde pek çok iddaa dillendirilmektedir.
Ama gerçek şu ki Bastille hapishanesi nin teğmenlerinden tutun, kralın özel yazışmaları ne kadar pekçok belgede ve tanık demir maskeli adamın gerçek olduğunu, hapiste kaldığı süre boyunca yüzünü hiç kimse görmediği, kimseyle konuşmadı aşikardır.
Hatta çok ilginçtir Bastille hapishanesine getirilme sebebi, daha önce kaldığı hapishanede gümüş tabağa, gümüş çatalla bir şeyler yazdı ve bu yazdığı tabağı denize fırlattı bu tabağı ulaşan balıkçının yazılı tabağı tekrar hapishane komutanına teslim etti. Tutanaklar görülmüştür. Hapishane komutanı balıkçıya okuma yazma bilip bilmediğini sormuş, balıkçı bilmiyorum deyince çok iyi yapmışsın eğer bunları okusaydın seni öldürmek zorunda kalırdık demiştir.
Demir Maskeli Adamın Gizemi Gerçek mi Uzaylı mı? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:30 Rating: 5
loading...

11 yorum:

 1. Yazıyı okuyunca bende de Demir Maskeli Adam'ın Kral veya krala çok benzeyen biri olduğu fikri oluştu nedense. :)

  YanıtlaSil
 2. Çok ilgin gizemler arasında kalmıl bir olay pek çok fikir üretilebilir hapishaneye getirilmesi olayı kralın bir şeyi gizleme girişimi olarak algıladım.
  haydar

  YanıtlaSil
 3. Bence gerçek hatta Selçuk arkadaşımızın dediği gibi Kral ile ilişkisi olan biri bence

  YanıtlaSil
 4. gizemli olduğum kesin ama uzaylı mı değil mi onu bilemeyiz.

  YanıtlaSil
 5. Hocam gene ilginç bir konu paylaşmışsınız. Sayenizde bu tarz farklı konularda bilgi ediniyoruz.

  YanıtlaSil
 6. söylentiye göre demir maskeli adam aslında 14. louis'nin ta kendisiydi, ikizi olan kardeşi, onu hapsetmiş

  YanıtlaSil
 7. Allah allah olabilir taht kavgası neler yaptırır adama o yüzden ikizi olabilir bence

  YanıtlaSil
 8. şehir efsanesi de olabilir aslında. kanıtlar falan var ama tam bir sır perdesi

  YanıtlaSil
 9. efsane gerçekten uzaylı mı okuduğum bilgilere göre hapishane de bile maske kullanması ve metal eşyalar kullanması destekliyor.

  YanıtlaSil
 10. bahadır ateş5 Eylül 2015 21:23

  bence imaj yapmış adam, maske düşse olayın gizemi kalmazdı zati....

  YanıtlaSil
 11. Bu gizemi konu alan filmin ismi The Man in the Iron Mask izlemedim ama bu konuyu okuyunca izleyesim geldi.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.