Top Ad unit 728 × 90

Dünyanın En İyi Futbol Takımı Atletico Bilbao mu

futbol

Athletic Bilbao, İspanya'nın La Liga ekiplerinden biridir. İspanya'nın Bask bölgesi takımıdır. 1912 yılında kurulan takım la Liga'nın başladığı 1928'den bu yana Barcelona ve Real Madrid ile birlikte küme düşmeyen tek la liga takımıdır ve şampiyonluklar ayrıca kupalar kazanmıştır. Maçlarını San Mames stadında oynamaktadır.


Athletic Bilbao, İspanya'nın Bask bölgesi takımı olarak dünya çapında kadrosuyla hiçbir yabancı futbolcu oynatmaması sebebiyle(Bask bölgesi hariç İspanyol da olsa futbolcu oynatmaz)ilgi çekmektedir. Bunun sebebi kendilerini İspanya'nın Bask bölgesinin özgürlüğünü savunan ve kendilerini asla İspanyol olarak görmeyen Bask ülkesinin ulusal takımı olarak görmektedirler.

Athletic Bilbao'nun başındaki Athletic takısı, direniş sembolü olduğu için koyulmuştur. İspanya'da takımların başında Real olan takımlar kralın, kralcıların takımı olup, Athletic Bilbao özellikle aynı bölgenin takımı olan Real Sociedad'tan nefret eder. Çünkü ikiside Bask bölgesi takımıdır ve Real Sociedad yabancı futbolcu oynatmaktadır. Bu sebeple ikisi aralarında oynadıkları derbilerde Athletic Bilbao bunu bir futbol maçı değil, hainlere ders verme maçı olarak görür.

Pek çok başarı kazanan bu İspanyol takımı, geçtiğimiz yıllarda UEFA'da finale kadar çıkmış ve adından söz ettirmiştir. Pek çok ünlü futbolcuyu yurtdışı ve yurtiçi kulüplerine yüksek meblağlar kazanarak satmış,  bu başarısını sadece 2 milyonluk şehrin oyuncuları ile yapmıştır.

Bu sebepten Atletic Bilbao için dünyanın en iyi kulübü denilebilir mi ? Sadece kısıtlı bir altyapı ve kadroyla bu kadar büyük başarılara kazanması dikkat çekici bir husustur.

Athletic Bilbao bağlantıları nedeniyle zamanında ETA ile ilişkilendirilmiş ve terör takımı olarak adlandırılmış ve suçlanmıştır.
Athletic Bilbao geleneksel olarak futbol anlayışı İngiliz takımlarına benzer. Yüksek fizik gücü, efora dayalı olan futbol anlayışı, sonuca yöneliktir. Futbolun güzelliğini düşünmez ve sadece sonuç odaklı bir futbol anlayışına sahiptir.

Athletic Bilbao uzun yıllar formasına reklam almamış ve bu geleneğini 2008 yılında bozmuştur. Ancak bunu para için yapmamış ve kendi Bask bölgesinin bir petrol şirketinin reklamını almıştır.

Takımın ayrılıkçı düşünce yapısı ve şeklinden dolayı dünyanın en faşist takımı olarak adlandırılmakta olup İspanya'da bu sebepten fazla sevilmemektedir.

Athletic Bilbao, Bask bölgesi için adeta yaşam ve varoluş kaynağıdır. Halk çok yüksek oranda takımı desteklemektedir. Her antrenmanı neredeyse bin kişi tarafından izlenir, ne kadar kötü sonuç alınırsa alınsın kesinlikle taraftar yuhalanmaz takımını. Futbolcuların kardeş ve ailenin bir parçası olarak görmektedir. Maçlarını San Mames'te oynayan Athletic Bilbao, her maç yüksek doluluk oranıyla kapasitesini zorlamaktadır.

Atletic Bilbao takımının renklerini, İngiliz Sunderland kulübünden almıştır. İngiltere'ye giden bir Basklı öğrencinin Sunderland formasını yollaması sebebiyle bu beyaz kırmızı renkleri aldığı söylenir.

Athletic Bilbao yabancı oynatmama kuralını gelenek haline getirmiş tek istisnası Fransız sol bek Lizarazu olmuştur. Ancak Lizarazu Fransa Bask bölgesinde doğduğu için bu kulüpte forma giymesine izin verilmiş, ancak ona rağmen taraftarın oldukça tepkisine neden olmuştur.
Halkın dünyada hiçbir örneğine rastlanmayacak şekilde kulübe bağlılığı bulunmaktadır.
Dünyanın En İyi Futbol Takımı Atletico Bilbao mu Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 13:28 Rating: 5

18 yorum:

 1. Her dönem kendi şampiyonunu çıkarır Atletich bilbao başarı grafiğini yüksek tutarak kendine haklı bir yer çıkarmış.
  galip

  YanıtlaSil
 2. Çok ilginç futbolu sevmeme rağmen belli bir duruşları oluşu hoşuma gitti

  YanıtlaSil
 3. barcaya dört tane sallayarak süper kupanın ikinci ayağını formaliteye cevirdiler:)

  YanıtlaSil
 4. Atletico bilbao hakkında hiç bilmediğim bilgiler. tarihçesini hiç araştrmadığım bir takımdı bu

  YanıtlaSil
 5. başlığı görünce şaşırdım güzel içerik teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Atagun Baltacioglu16 Ağustos 2015 22:39

  Bilmediğim bilgiler varmış onları görmüş oldum.Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
 7. dünyanın en iyi takımı kimdir bilemem ama Athletic Bilbao iyi bir takımdır

  YanıtlaSil
 8. Bugün kime sorsak Barcelona derdi herhalde bu soruya cevap olarak. Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 9. bana sorarsanız barcelona ama bu takımda kötü olmadığı kesin

  YanıtlaSil
 10. Yabancı futbolcu almadıklarını bilmiyordum ilginç ve güzelmiş

  YanıtlaSil
 11. Dünyanın en iyi takımlarından biri oldukları muhakkak böyle başarılardan bu sonuç çıkıyor.
  Kamil

  YanıtlaSil
 12. Valla bir futbolsever olarak çok ilginç bilgiler edindim bu yazınızda.

  YanıtlaSil
 13. dünyadaki en iyi takım herkesin bildiği gibi barceolana dır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper kupayı bilbao aldı ama:) Barcelona eskisi gibi güçlü değil kesinlikle

   Sil
 14. Bence çok daha güçlü takımlar var.Atletico eski güçünü yitirdi bir bayan olarak futbolu severim ve bolca da izlerim.

  YanıtlaSil
 15. Futbolda bütün sonuçlar çıkabilir büyük takımlar hiç mi yenilmeyecek süper kupa da barçayı yendi diye hemen dünyanın en iyi futbol takımı demek yanlış.

  YanıtlaSil
 16. Böyle bir konuda bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Atletich Bilbao'ya da başarılar bu yolda devam etmeli bence

  YanıtlaSil
 17. Muniain der tek geçerim

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.