A


1. Richard (1157-1199) savaşlardaki kişisel cesareti nedeniyle aslan yürekli unvanı almıştır. Onu tarihe geçen olay ise 3. Haçlı Seferi’nin başında Kudüs hâkimiyeti için sultan Selahaddin Eyyübi ile giriştiği destansı savaşlardır.

8 Eylül 1157’de Oxford'da kraliyet Sarayı’nda doğan Richard sarayın konforunda rahat hayat geçirmek yerine gençliğinde güney Fransa düklüğüne atanmıştır. Gençlik heyecanlıyla babasına bile kazan kaldıran Richard, daha sonradan cesaretli bir savaşçı olacağını bastırdığı ayaklanmalarda göstermiştir. Özellikle Taillebourg kalesinin ele geçirmesinin ardından destansı bir kişiliğe bürünmüştür. Babasının 1189’da ölmesi ve aile içi yaşanan kavgaların ardından tahtın tek sahibi olmuştur.

1. Richard yönetici ruhuna sahip biri olmadığını daha çok maceracı ve savaşçı bir kişiliği bulunmakta olduğunu gösterdi kısa zamanda. Bu sebepten kendime haçlı misyonu üstlenmiş ve Kudüs'ü, kutsal toprakları Müslümanlardan alma hevesine girmiştir. 1190'da Filistin'e doğru ordusuyla yola çıktı. Sicilya'da kışı geçirdi ve burayı hakimiyetine aldı.

Richard tüm en büyük fethi Kıbrıs olmuştur. Önceki kışı Rodos'ta geçirmiş ve ardından Kıbrıs'ı Bizans'tan almıştır. Kıbrıs haçlılar için lojistik bir merkez ve üst olmuştur. Fetihten sonra da burayı tapınak şövalyeleri kontrolüne bırakmış ve Osmanlı, ortayı fethedene  kadar Kıbrıs, Latin krallığına kalmıştır.
I. Richard, güç ve kişiliğini kullanarak kendi ordusunu Fransız ve Almanlarla birleştirdi ve iki yıldır sürmekte olan Akka kalesi kuşatmasını devraldı. 6 hafta içerisinde güçlü ordusuyla Müslümanları yendi ve kente girdi. Acımasız bir şekilde 27000 esiri kılıçtan geçirdi. Akka'yı kana bulayan Richard, Sultan Selahaddin kontrolünde bulunan Kudüs'e yürüdü. Aslan Yürekli Richard 50 bin kişilik ordusuyla Kudüs üstüne yürümüş, Sultan Selahaddin Eyyübi ile  destansı bir mücadeye girmiştir. Hala batıda bu iki ismin üzerine tartışmalar ve konuşmalar yapılmaktadır.
Bu mücadele her iki komutanın ve üstün yeteneklerini ortaya koymuş ve aralarında centilmence bir dostluk kurulmuştur.

Richard bir yıl uğraşmasına rağmen Kudüs'ü Selahattin den geri alamamıştır. Zira kendisi, ordusuna yiyecek ve su takviyesi bulmakta zorluk çekerken bilge rakibi Selahattin ise kazananı belirleyecek nihai bir savaşa girmemiş, savunmada kalmıştır. Amacı düşmana çöl şartlarında pes ettirmektir. Zaman, Sultan Selahaddin'i haklı çıkarmış ve Richard'ın önerisiyle taraflar 1 Eylül 1192’de anlaşmaya varmıştır. Ramla anlaşması ile Kudüs kapılarını Hristiyan hacılara açık kalmak kaydıyla Müslüman hakimiyetine kalmaya devam edecektir. Richard'ın temsil ettiği Latin krallığı Tire'den Yafa'ya kadar bulunan bölgede etkisini sürdürecektir.
Kudüs'ü geri alamayan Aslan Yürekli Richard, bu büyük maceradan Avrupa’ya eli boş dönmekteyken Venedik açıklarında gemisinin batması ile Avusturya imparatorunun eline esir düşmüştür.

Ardından annesi onun için fidye ödeyerek geri almıştır. (4 Şubat 1194) İngiltere'ye dönen Richard yine yerinde duramamış, İngiltere'den ayrılarak Normandiya'ya yelken açmıştır. Burada Fransızlar ile savaşmış, Fransızlarla girdiği Chaluz şatosu kuşatmasında omzuna isabet eden ok ile yaralanmış ve kangren sonucu 6 Nisan 1199’da annesi Akitanya düşesi Elanor’un kollarında ölmüştür.

İlginçtir onu vuran okçu aslında acemidir. Bu sebepten İngiliz tarihinde I. Richard’ın ölümü karıncanın aslanı öldürmesi olarak örneklendirilmektedir. Ölmeden önce kendisini vuran acemi okçuyu bağışlamıştır. Ölümünün ardından cenazesi Fransa topraklarında çeşitli yerlere dağıtılmak suretiyle gömülmüştür.

Savaşçılığı ve cesareti ile olduğu kadar daha çok Müslümanlarla savaşması pek çok Müslümanı katletmesi ile tarihe geçmiştir. Müslüman ve Türk kaynaklarında olduğu gibi pek çok kaynakta aslan yürekli lakabı alması çok ilginçtir. (İngilizce: Richard the Lionheart)İngiltere kralı olduktan sonra 10 sene civarında hüküm sürmesine rağmen Britanya adasında toplamda sadece 6 ay kalmıştır. Onun yokluğunda kardeşi John yönetimde bulunmuş ve oldukça haksız bir yönetim sergilemiştir. Richard adada az kalmasına rağmen bugün İngiltere halkı tarafından saygı duyulan ve sevilen bir liderdir.

Aslan Yürekli Richard daha çok dünya popüler kamuoyuna Robin Hood eseri ile ön plana çıkmış, son dönem İngiliz tarihçileri ona o dönemki İngiliz kaynaklarını har vurup harman savurmakla suçlamışlardır. İngiltere'nin kralı olmasına rağmen yaşamını yüzde doksanını ada dışında geçirmiş, çoğu tarihçi göre İngilizce bilmeden ölmüştür. Birçok İngiltere kraliyet ailesi üyesi gibi Fransız asıllıydı.