Top Ad unit 728 × 90

Ku Klux Klan Nedir Ne İçin Hizmet Etti

ku klux klan

Ku Klux Klan kısaca KKK Amerika'da Amerikan iç savaşı ndan sonra 24 aralık 1865 te altı eski konfederasyon askeri tarafından kurulmuştur. Bu topluluk adını Yunanca klux (çevre) kelimesinden ve İrlanda kökenli oldukları için adına klan kelimesini ekleyerek almıştır. Bu gizli örgütün amacı Amerikan iç savaşı'nın ardından güney eyaletlerde zencilere tanınan hakları engellemek, zencilerin özgürlüğe kavuşanlara tekrar köle şeklinde yaşatmak ve beyaz olmayanları eziyet etmek zencilere işkence etmek şeklinde bir amaca sahipti.
Ku klux klan lar geniş kollu beyaz uzun bir cübbe sadece göz ve burun delikleri bulunan üzerinde kırmızı şerit çizgiler olan bir kukutela giyerler büyükçe bir haç yakarak altından ata binerek gezerlerdi. Ilk başlarda bu klan geceleri toplanıp çeşitli yaramazlıklar yapmak ve biraz zenci döverek eğlenmek amacıyla kurulsada daha sonradan kısa zamanda olan özgürlüğe kavuşan zenci kölelerin korkutmak ve onlara işkence ederek öldürmek üzere tasarlanan bir terör örgütüne dönüştü. Klan daha sonradan her kesimde üye kazandı aralarında senatörler hatta başkanlar olan pek çok kişi Ku Klux Klan adına faaliyetler de bulundular .
1871 lere gelindiğinde örgütün liderinin kötü yönetmesi ve ardından örgütü engelleyici yasaların çıkmasıyla örgüt zamanla Ku Klux Klan faaliyetleri sona erdi ve bu klana birinci klan adı verildi. Daha sonradan KKK 1915 te neredeyse yok olmuşken orjinal adı the Clansman (Klan Üyesi)olan "Bir Ulusun Doğuşu "1915 isimli film ile halk çok etkilendi ve Ku Klux Klan'ın tekrar doğması için kıvılcım çakmış oldu. Filmde klan adeta haçlı ordusu gibi gösteriliyor ve Amerika da en soylu kuvvetler olarak gösteriliyordu. 1920 lere gelindiğinde klan tekrar canlanmış aralarında başkanın da bulunduğu pek çok üye kazanmıştır. 5 milyona kadar üyesinin çıktığı tahmin edilmektedir. Ancak bu ikinci dalga klan sadece zencilere karşı nefret beslemiyordu aynı ayrımcılığı yahudilere, sendikacılara komünistlere ve tüm göçmenlere karşı sürmüştür. adeta Hitlerin Nazi partisi gibi davranmaya başlamıştır.
Ku Klux Klan 1928 lere gelindiğinde Washington da 400 bin kişinin katıldığı Ku Klux Klan
Ku Klux Klan Yürüyüşü
yürüyüşü yapılmıştır bu tarihte örgütün 8 milyon üye ye ulaştığı tahmin edilmektedir. Örgüt iyice Amerika içine yaygınlaşmış ve üyelerinden aylık para toplama ve üye kazanma yoluyla nüfusunu arttırmaya çalışmıştır. Ikinci dünya savaşı'na kadar ayrımcılık adı altında pek çok yasadışı eylemler gerçekleştirmiş, cinayetler işlemişlerdir. özellikle en meşhur hareketleri zencileri linç etmektir. Bu klanın kuruluşundan bu yana resmi kayıtlara geçen 3000 den fazla zenci linç ettiği, pek çok zenci ve beyaz olmayana tecavüz, hadım etme dayak atma işkence gibi pekçok insanlık dışı eyleme başvurduğu bilinmektedir. Ikinci dünya savaşının ardından ortaya çıkan insan hakları bilinci ve kölelik karşıtı tutum ardından yasalar, bu acımasız Klanın üstüne gidilmiş ve sonu getirilmiştir. Yaptığı zenci cinayetleri açığa çıkarılmış pek çok kişiye ceza verilmiştir. ancak aynı tarafta bulunan hakimler sayesinde de pek çoğu da beraat etmiştir. Ku Klux Klan bitirirse de etkisinin devam ettiği ve sızdığı Amerika'nın bünyelerinde hala etkin olduğu söylenmektedir. Faaliyetleri zaman zaman yine görünmekte ve çalışmalarını gizli sürdürdü söylenmektedir. Ku Klux Klan Altı genç adam tarafından olmuş ve bu savaşta savaşan generallerden dördü avukatlık eğitimi almıştır. 2 adet Amerikan başkanının yemin ederek üye olduğu söylenmektedir Ku klux klan cinayetleri örgütün içine FBI sızması sonucu büyük ölçüde açığa çıkarılmış, 1960 larda Ku Klux Klan adına cinayet işleyen bir üye o zaman serbest bırakıldıktan sonra 2006 da tekrar tutuklanmıştır.

Ku Klux Klan Nedir Ne İçin Hizmet Etti Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:14 Rating: 5
loading...

13 yorum:

 1. filimlere konu olan beyaz elbiseler içinde bir hayaleti andıran bu insanlar hep korku imparatorlu peşinde koşmuşlardır yapılan çalışmalarla bitirildi izlenimi aldım.
  Sezgin

  YanıtlaSil
 2. İşin içine FBI girmiş ve sunu gelmiş lakin hala izlerinin devam ettiği ve 8 milyon üyelere ulaşması hayret verici bir olay.
  Koray

  YanıtlaSil
 3. İnsanların yaratılışlarına göre ayırt edilmelerine dayanamıyorum. Bunların tüm yaptıkları yanlarına kaldı şimdi, göstermelik bir kaç kişi cezalandırldı ki onlarda süslü cezalardır muhtemelen.

  YanıtlaSil
 4. Ben zaten bu zenci ve beyaz ayrımını yıllardır anlamıyorum. Irkçılık yapmak kadar saçma bir şey yok.

  YanıtlaSil
 5. güzell konuya değinmişsiniz bu bilgileri bilmiyordum

  YanıtlaSil
 6. amerika'nın güney eyaletlerinde özellikle alabama ve çevresinde hala faaliyetlerini sürdürürler .

  YanıtlaSil
 7. faliyetleri hala sürmekte bunların vede zenci karşıtı çalışmaları hız kaybetmeden devam ediyor

  YanıtlaSil
 8. marlboro'da subliminal mesaj kullanarak kkk kısaltmasının kullanıldığı iddia edilir.

  YanıtlaSil
 9. çok ilgnç bir örgüt. Son zamanlarda abd de siyahilere karşı polis davranışları da gözönüne alındığında irkiliyor insan.

  YanıtlaSil
 10. bahadır ateş8 Eylül 2015 22:27

  İlginç örgütlerin çağı ne bitti ne de bitecek her gün yeni bir tanesi hortluyor...

  YanıtlaSil
 11. Yollarda zencilere neredeyse işkence etmeleri de cabasıdır. Çok kötü bir örgüt.

  YanıtlaSil
 12. son derece beyinsiz kimseler olduklarını maske olarak çuval kullanmalarından anlamak mümkün.

  YanıtlaSil
 13. Missisipi yanıyor filimini seyrdin

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.