sisi
Mısır Darbesi

Aşağıda anlatılanlar bir ülke için sonun başlangıcının anlatımıdır. Bu yazılanları okuyunca sanki ülkemiz ile aynı özellikte olduğunu hissedersiniz. Neredeyse aynı maçın antrenmanı gibidir Mısır darbesi ve Türkiye'deki gelişmeler. Türkiye ve Mısır'daki olayların birbiri ile bağlantılı ve adeta copy paste olduğu, Mısır darbesi ile askeri cuntanın yönetime el koymasındaki olayları okuyunca daha net anlaşılacaktır.

Bir yıl önceydi. İsrail dostu Mübarek devrilmişti. Artık Tahrir meydanında koruma bile almadan kalabalığa karşı miting yapılıyordu, seçimin ardından Mısır'ın ilk seçilen cumhurbaşkanı olmuştur. Muhammed Mursi aldığı yüzde 52'lik oyla Mısır tarihine geçmişti.  Onu Başkanlığa taşıyan Tahrir meydanı bir sene sonra onun sonunu hazırlamaya çalışıyordu.

Mısır'da 2013 yılında yapılan seçimlerde Mursi'nin kazanmasından bir yıl sonrasında halk ikiye bölünmüş durumdaydı, 30 Haziranda cumhurbaşkanının istifa etmesi için protestolara başlanmıştı. Mursi'nin giderek otoriter bir tavır aldığı, laikliğin ve hukukun üstünlüğünü tanımadığı (ne kadar benzer sebepler değil mi), ayrıca İslamcı politikaları sebebiyle belirli bir kesimin tepkisini çekmiş ve bu sebeplerden dolayı halk istifa istiyordu. Mursi bu protestolara karşı yüzde 52'lik bir oyla seçilmişti, yani protestocular bir azınlık olmasına rağmen gerek dünya basınında, gerekse ülkede bir anda olay oldular. Aynı anda Gezi parkıB, Brezilya protestoları ve Bosna Hersek' teki karışıklıklar 15 gün içinde yaşanmış ve bitmiştir. Tesadüf müdür bilinmez sizce..

Protesto gösterileri devam ederken Tahrir meydanı,  bu kez Mursi'nin gitmesini istiyordu. 1 Temmuz sabahı protestocular Müslüman kardeşler binasını basmış ve burayı işgal etmişlerdi. Aynı gün 8  İhvan üyesi öldürüldü. Bunun üzerine 1 Temmuz  da Sisi protestoculara ve Mursi 'ye 48 saat süre tanımış, ardından gereğini yapacağını televizyondan duyurmuştur.

Mursi ise 2 Temmuz akşamı yaptığı açıklamada demokrasi vurgusu yapmış ve halkın seçimi ile başa geldiğini ve askerin buna müdahale edemeyeceğini ifade eden sert bir açıklamada bulunmuştur.

Ardından kimliği belirsiz silahlı kişilerin Mursi yanlıları üzerine ateş açması sonucu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 200 kişide yaralanmıştır. Buna karşın medya, nereden çıktığı belli olmayan ve Mursi yanlısı olarak ifade edilen palacılar denen, ellerinde palalı grupların sokaklarda gösterici avına çıktığını, herkesin elinde silahların olduğu, sürekli karışık bir görüntü içerisinde Mısır'ı dünya gündemine servis edilmiştir. Bizdeki Gezi parkında olduğu gibi......

3 Temmuz 2013 günü Sisi sürenin dolduğunu açıklamış ve ardından Askeri ordu gücü olarak anayasayı askıya aldığını,  Mursi'nin Cumhurbaşkanlığı görevinden azledildiğini açıklamış ve Mursi ev hapsine alınmıştır. Daha sonra çok sayıda Müslüman Kardeşler yöneticisi tutuklanmış, Mısır gibi Müslüman bir ülkenin  başına geçici Cumhurbaşkanı bir Hristiyan Kıpti atanmıştır.

Yapılan darbe dünyada geniş bir yer bulmuş, pek çok ülke kınamış pek sesini çıkarmayan ülkeler olduğu gibi Türkiye gibi sesini yüksek perdeden dinlendiren ülkelerde olmuştur. Tabiki batı bu darbe sonucunda, yavruları Sisi'ye pek bir şey söylememiş, sessizce tepkilerini dile getirdiklerini ifade etmişlerdir.

Muhammed Mursi daha sonra tutuklanmış ve geçtiğimiz günlerde, sahte bir gerekçeyle yargılanarak, pek çok ihvan üyesi gibi idama mahkum olmuş bekleme içerisindedir. Allah yardımcıları olsun.

Eleştiriler de haklı olabilirler,  belki Mursi seçimle geldiği ülkesini bir sene yönetmişti, belki de dedikleri gibi pek iyi bir yönetici olmayabilir veya söz verdiği vaatleri yapmamış da olabilir. Ancak bu şekilde darbeyle antidemokratik şekilde koltuğundan edilmesi dünya siyaset tarihi açısından çok büyük bir ayıptır, Hem Müslüman dünyası hem de dünya demokrasisine barışı için.

Burada şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için Mısır darbesi ile ilgili büyük bir parantez açmak gerekirse Tahrir meydanı olayları çıktığında ülke karıştığında kendisi Mısır'a gitmiş ve ileri görüşlülük örneği göstererek kendisi Mısır'a laik olun tavsiyesinde bulunmuştura. Hatta hatırlarsanız çevirmedeki hatadan dolayı kaynaklanan sorun nedeniyle halk tepki göstermişti ancak cumhurbaşkanımızın o zamanki tavsiyesine uyusaydı belki iş buralara gelmezdi....

Yazının başında da belirttiğim gibi bir üst akıl pek çok dünya ülkesinde iç karışıklıklar başlatmış fitil Türkiye'de ateşlenmiş, sonucunda Mısır patlamıştır. Yapılan darbenin sebeplerine bakıldığında ülkemizdeki söylenenlerle neredeyse aynı olduğunu, bu sebepten bazı gazetelerin Mursi idamı ile ilgili benzer manşetler attığının sebebini anlayabiliyoruz.