Top Ad unit 728 × 90

Tanklarıyla Amerika'ya Zafere Taşıyan General Patton

tank

General Patton (1885-1945) ilginç bir yaşamı olan ikinci dünya savaşı'nda Amerika'yı pek çok cephede tank sayesinde zaferlere taşıyan General Patton, Amerika'nın dünya savaşı'ndan muzaffer çıkmasını sağlayan en önemli isimlerden biridir. Fildişi tabancası ve mükemmeliyetçiği dillere destan olan George Smith Patton, 1885 te California da doğmuştur. Çocukluğundan beri kahraman olmak isteyen Patton, askere yazılmıştır. Ailesi de Amerikan iç savaşı ndan, İngilizlere karşı olan mücadeleye kadar pek çok alanda askerlik yapmış isimlerden oluştuğu için o da bu yolda gitmiştir.
Amerika'nın en ünlü askeri akademisi West Point a girmiş, ardından düşük not aldığın gerekçesiyle kovulmuş fakat tekrar kabul edilmiştir.

Patton sporcu bir kişiliğe sahiptir. Stockholm olimpiyat oyunlarında 1912 de pek çok alanda başarılar sergilemiş eskrimle de ilgilenmiştir.
Kariyerinde Meksika savaşı'nda devrimci lider Panço villanın hareketine karşı savaşmış, Amerika'nın dikkatini çekmiştir. Birinci dünya savaşı'nda yüzbaşı olarak tank birliği'nin başına geçmiş, ilk büyük tank savaşı'nda İngiltere'de başarılı olmuştur.
Birinci dünya savaşı'nın ardından tankların etkin bir silah savaş silahı olduğunu görmüş, savaşın ardından tank alımı için hükümete baskı kurmuştur. Birinci dünya savaşı'nın ardından Washington ve Hawaii'de birtakım görevlerini ardından kurmay olan Patton, ikinci dünya savaşında yıldızını parlatacak tır.
Almanya'nın yıldırım harekatı başladığında George S. Patton, tank gücünü kongreye sunmuş ve tankların başında zırhlı tümen komutanı olmuştur. Pearl Harbor saldırısından sonra Amerika'nın savaşa girmesinin ardından 8 kasım 1942 de Patton Sicilya işgaline komuta etmiş, ve İtalya çıkartma yapan birimin başında yer almıştır. Çünkü İngilizler ve Amerikalılar İtalya'nın işgal edilmesiyle Almanların savaş dışı kalacağına inanıyordu. Bu sebepten George S. Patton kuzey Afrika çöllerinden kendisinin Sicilya savaşı'nda bulmuş ve Eishenower komutasında Patton Sicilya kıyılarına çıkmıştır. Patton Sicilya'da Alman ve İtalyan birliklere karşı büyük bir vurmuş, savaş sırasında "esir almayın oyun oynayacak vaktimiz yok" emriye büyük sükse yapmıştır.
Bu emri daha sonradan İtalyan askerler vakası olarak dünya kamuoyunu meşgul etmiştir. Hatta yaralı bir askerle karşılaşan Patton şok halindeki askere niye ordasın dediğinde asker artık savaşamayacağım cevabı vermiş, Patton elindeki eldiveni de askerin yüzüne vurmuş ve onu dışarı atmıştır.
Verdiği kararlar ve karakteri sayesinde savaşta ön plana çıkan Patton Normandiya çıkarmasına da öncülük etmiş, burada yaptığı Blood and Guts (kan ve cesaret) başlıklı bol küfürlü motivasyon konuşması dünya tarihine geçmiştir.
Normandiya çıkarmasının ardından Patton Almanya'ya doğru ilerleme önerisinde bulunmuş ve savaşı bitirebileceğini inanmıştır. Kendisine geri dönmesi emredildiğinde öfkelenmiş o Metz'e gitmiştirBurada büyük kayıplar vermiş ancak karşı saldırıya geçen Almanları Bulge savaşı'nda bozguna uğratarak Nazilerin son direncini kırmayı başarmıştır.
Nazi almanya'sına doğru ilerlemeye devam eden Patton Çekoslovakya'yı geçince Rusların tepkisini almış, Josef Stalin'in protestoları sonucu Patton geri çekilmek zorunda kalmıştır
Savaş bitmiş Almanlar darmadağın olmuş Avrupa kurtulmuş, Patton yaşayan bir efsane olmuştur. Savaşın ardından Patton, işgal altındaki Almanya'nın Bavyera valiliği görevine atanmış ve burada kendine has yöntemleri ile iş görmeye devam etmiştir. Hatta Nazilerin görevde kalmasına bile izin vermiş, çok tepki çekmiştir.
Amerika'ya dönmeden önce bir sülün avında trafik kazası sonucu felç olmuş ve askeri hastanede ölmüştür. Lüksemburg'daki Amerikan şehitlerine gömülen naaşı da sonradan kKaliforniya'daki aile şehitliğine nakledilmiştir. Kimilerine göre
o savaş delisi üniforma ve güç meraklısıydı. Büyük çoğunluğuna göre ise eleştirilmeyi hak eden birçok özelliğine rağmen yaşamı kutsayan ama yaşam hakkını savunurken korkaklık gösterenlerden nefret eden gerçek bir askerdir.
General Patton, katı ve disiplin delisi bir askerdir. Emrinde olan subaylara her gün tıraş olma ve savaşlarda kravat takma zorunluluğu getirilmiştir. Almanya'daki sivil halkın toplama kamplarını görerek kamoyu oluşmasını hedefleyen kamplarda gezdirin politikasının mimarıdır. 1970 te kendi hayatını anlatan Patton isimli film 7 dalda oscar almıştır. Amerikan ordusunun en sevilmeyen komutanı olduğuna inanılmasına rağmen cenaze töreninde hiçbir emir almadıkları halde 20.000 Amerikan askeri katılmıştır. Reenkarnasyona (yeniden doğma) inandığına dair güçlü bir söylenti vardır. Hatta yakınlarına göre sık sık Kartacalı general Hannibal yada Napolyon'un mareşallerinden biri olduğunu iddia etmiştir.

Tanklarıyla Amerika'ya Zafere Taşıyan General Patton Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:08 Rating: 5
loading...

16 yorum:

 1. savaşlarda kravat takma zorunluluğu da ney yahu :d mükemmelliyetçi olmayacan hiçbir zaman yoksa batarsın

  YanıtlaSil
 2. Böyle hikayeler dikkatimi çekiyor. Filmlerini izlemekte ayrı bir zevk veriyor. Patton filmini bu hafta sonu planıma aldım

  YanıtlaSil
 3. Bizde Tanklarla amerikayı fethedelim

  YanıtlaSil
 4. başarılı generale benziyor ama biz kılıçla dünyayı fethederiz

  YanıtlaSil
 5. Pek çok filmde adını duymuştum general pattonun ancak hikayesine ilk defa denk geldim ; kravat mevzusu gerçekten ilginçmiş :)

  YanıtlaSil
 6. cenaze töreninde hiçbir emir almadıkları halde 20.000 Amerikan askeri katılmıştır. buna çok şaşırdım bu kadar askerin katılması aslında sevildiğini ama disiplininden dolayı acığa çıkmaması

  YanıtlaSil
 7. Filmi olduğunu bilmiyordum,biyografilere her zaman ilgi duymuştum izlemek isterim

  YanıtlaSil
 8. bahadır ateş1 Eylül 2015 13:45

  bence de ilginç bir hikaye olmuş gerçekliliği ne kadar merak ettim doğrusu....

  YanıtlaSil
 9. ilginç ve etkileyici bir yazı olmuş baya bir başarı elde etmiş

  YanıtlaSil
 10. ilginc bir hikayesi ver genaral patron sanki asker doğmuş isimsiz kahraman.

  YanıtlaSil
 11. Amerikanın havasından suyundan mı bilinmez hep böyle insanlar çıkıyor ; ama bizlerle karşılaşmadıkları kesin , General Patton'undan bizi topraklardan olduğunu düşünmekteyim :))

  YanıtlaSil
 12. Okuduğum kitaplara göre general patton Amerikanın gelmiş geçmiş en iyi başarılı generaliymiş ; hikayede oldukça dikkatimi çekti ; teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. ne adammış mücadeleyi hiç bırakmamış hakettiği yerlerede gekmiş

  YanıtlaSil
 14. ne adammış mücadeleyi hiç bırakmamış hakettiği yerlerede gekmiş

  YanıtlaSil
 15. zamanında çok sayıda tankçının eğitilmesine de ön ayak olmuştur. savaş tarihi konusundaki bilgisiyle eşine az rastlanır biridir.

  YanıtlaSil
 16. Filmi 1970'de yapılmış yeni olsaydı izlerdim. Bu arada kendisinin bir de kitabı mevcutmuş kitabın ismi war as i knew it

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.