Top Ad unit 728 × 90

Timurlenk ( Aksak Timur) Kimdir

aksak

Timur (1336-1405) Özbekistan topraklarında Keş de doğmuş, Barlas aşireti lideri Emir Tugay ile Athena hatun'un oğludur.
Tarihimizde TIMUR pek iyi geçmez. Nedeni, Ankara savaşında Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt'ın yenmesi ve bunun üzerine Osmanlı'nın neredeyse yok olma durumuna gelip, 11 yıl yönetim boşluğu yaşayıp fetret devrine girmesine sebep olmasındandır. Timur'a Türkler Aksak Timur lakabı takmışlardır. Nedeni sol ayağı doğuştan sakat olduğundandır. Çoğu kaynaklar ve tarihte Türk olarak geçmektedir. Ancak Timur'un annesinin Türk olmadığı şeklinde rivayetler bulunmaktadır.
Timur'un Türk olduğu halde neden Osmanlı devletiyle savaştığı ve bitirme noktasına getirdiği konusuna daha sonra geleceğiz. Öncelikle Timur, 1370 yılında hükümdar olmuş ve ardından ülkesinde askerine idari düzenlemeler yapmıştır. Sonra sefere çıkan Timur, Orta Asya'da pek çok yeri topraklarına katmıştır. Ardından Kafkaslara yönelen Timur, 1386 da Kars,Tiflis,Tebrizi almış, Azerbaycan ve Ermenistan bölgelerinde toprakta kazanmıştır. Bu fetihler üzerine İran'a yönelmiş Akkoyunlu ve Karakoyunlu beylikleri ile savaşmıştır.
Daha sonra kuzeye seferine çıkmış ardından İran'a yönelmiştir. Altınordu devleti üzerine seferinde yapan Timur zaferler kazanmıştır. Bağdad, Musul, buraları ele geçirerek Urfa'yı fethetmiştir. Akkoyunlu, Karakoyunlu beyliklerini sonunda kendine bağlamıştır. 1395 yılında kuzeye yönelmiş, Kiev üzerine yürüyerek burada Ceneviz kolonilerini ele geçirmiş ve Moskova'ya yönelmiştir. Ardından 1398 de Hindistan'a girmiş ve Delhi'yi ele geçirmiştir.
Yani görüyoruz ki Timur, Hindistan'dan Rusya'ya Ortadoğu'dan Anadolu'ya uzanan büyük bir coğrafyaya hükmetmiştir. Girdiği hiçbir savaşı kaybetmeyen ender komutanlardan biridir. Askeri dehası çok ileri düzeydedir.
1402 yılında Erzurum ve Kayseri üzerinden Ankara'ya doğru hareket etti ve burada çoğumuzun bildiği Osmanlı ile Ankara savaşı yaşandı. Timur Bu savaşta Osmanlı'yı yenerek Yıldırım Beyazıt'ı esir almıştır. Peki sebebine gelelim. Türk olduğu halde Haçlılarla savaşan Osmanlı'ya neden saldırmıştır. Timur'un iyi bir Müslüman olduğu ve haçlılara karşı mücadele ettiği bilinmektedir peki neden Osmanlıya saldırdı?
Timurlenk, Müslümanları zorbalık yapan ve haraca kesen, hacca giden müslümanları soyan kara Yusuf'un Osmanlı'dan iadesini istemiştir. Bunun için bir mektup yazmış, bu mektubu alan Yıldırım Beyazıt'ın bunun bir emir buyurmak olduğunu hissetmiş, bu sebepten Timurlenk'in mektubuna kızarak cevap vermiştir. Bunun üzerine Timur, savaşa karar vermiş ve Osmanlı üzerine yürümüştür.
Emir Timur 1405 yılında Çin'in üzerine sefere çıkmak üzere olduğu anda vefat etmiş ardından başa gelen hükümdarlar ülkeyi idare edememiş ve on beşinci yüzyılda Timur ülkesi dağılmıştır.
Timur çoğu tarihçilere göre Anadolu yerine Çin'e sefer düzenleseydi şuan tarihin akışı değişmiş olabilirdi. Zira çoğu tarihçiye göre eğer bu sefer yapılsaydı Çin şu an müslüman olabilirdi. Vefatının ardından ülkesi de dağılmış ancak kurduğu Semerkant hala ihtişamıyla onun izlerini taşımaktadır. Timurlenk'in ülkesinin fazla uzun soluklu olmamasının sebebi kendisine kalıcı hedefler belirlememiş olmasıdır. Onun yerine anlık politikadan uygulamış ve kalıcı çözümler üretmemiştir.Onu Ölümünün ardından gelen taht kavgaları ülkenin dağılmasına sebep olmuştur.
Bugün Özbekistan'da efsane halindedir. Timur'un doğuştan savaşçı olduğu, küçük bir çocukken yüzük deliğinden dahi ok geçirdiği söylenir. Hayatı boyunca elinden kılıç düşmemiş ve sürekli savaşmıştır. Tutsak ettiği Yıldırım Beyazıt onun tutsaklığında hayatını kaybetmiştir.
Timurlenk ( Aksak Timur) Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:25 Rating: 5
loading...

20 yorum:

 1. Teşekkürler bilgilendirme için. Zevkle okudum çok akıcı bir şekilde anlatmışsınız.

  YanıtlaSil
 2. timurlenk benim bildiğim kadarıyla tek bacaklıydı

  YanıtlaSil
 3. Hesapta Çin'e gideceği sırada arkasında güçlü bir devlet bırakmak istememiş. ama çok iyi bir komutan olduğu da söylenebilir bence. Topal olduğunda aksak timur denmiştir kendisine

  YanıtlaSil
 4. Bu kadar detaylı bilmiyordum hayret ve ibretle okudum Beyazıt'ın onun tutsaklığında ölmesi ayrıntısınıda bu yazıdan öğrendim.
  Faruk

  YanıtlaSil
 5. cengiz soyundan olduğunu iddia edip, yaptığı katliamlarla bunu ispat etmiştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katliam yapmadi, savasti. Adil bir hükümdardi. Verdigi sözlerini yerine getirmis, askerleri tarafindan cani pahasina sevilen büyük bir deha. Mensubu oldugum milletin gecmisinde cok örnek alinacak bir sahsiyet

   Sil
 6. hocam tarihi sevdirerek anlatmak ve bunu öğretmek de çok başarılısınız teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 7. Osmanlıya saldırı sebebini bilmiyordum, çok ilginçmiş gerçekten. Çok güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 8. Timur ne adammış hiç yenilgi yüzü görmeden ömrünü savaşarak gecirmiş Cinliler şanslı dilmi bilemiyorum
  Nihat

  YanıtlaSil
 9. Tarihe meraklı biri olarak bu şekilde hayat hikayelerini okumak beni etkiliyor. Geçmişte gerçekten çok değerli, güçlü insanlar yaşamış.

  YanıtlaSil
 10. Tarih merakım arttı timur sayesinde geniş detaylı olarak timurun hayatını inceleyeceğim tarihimizde hiç yenilgi görmeyen çok az liderler var .
  Selçuk

  YanıtlaSil
 11. DAĞ 2 DEN GELENLERE SELAM OLSUN.

  YanıtlaSil
 12. Timur osmanlı ile niye savaşmışki . Osmanlı türk değilmiydi. Bu konuda bazı soru işaretleri var.

  YanıtlaSil
 13. yıldırım beyazıtın hükümdarlıklarını aldığı beyler kılıktan lılığa girerek timur2un yanına ulaşmış ve yardım dilemişlerdir emir timur beyazite mektup yazmış ve en ağar hakaretlerle karşılık almıştır yıldırım sen savaşmazsan ben topraklarını alırım gibi bi tabirde bulunmuştur

  YanıtlaSil
 14. Bu savaşın tarihimizde yeri oldukça trajediktir ve haçlılar tarafından stratejik yapılmış iyi bir politikadir.Timur ve Yıldırım Beyazıt kişkırtilmistir.Hatta rivayete göre mektuplar değiştirilmiştir.Kisacasi kaybeden islamiyet ve Türk Dünyası kazanan haçlılar olmuştur. Timur bu Savaşla hem osmanlinin hem de kendini riske atmıştır

  YanıtlaSil
 15. Vefat ettiği zamanı 15. yüz yıl olarak değiştirirseniz daha doğru olur

  YanıtlaSil
 16. Emir Timur un tarihimize 2 kötüsü var.. 1 i Ankara Savaşı diğeri Altın Orda yı zayıflatmaları.. Ama sonuçta Emir Timur gibi müthiş bir lider saygıyı hak ediyor.. Tarih derslerimizde, ne kadar yanlış bilgi çok da olsa, bana kalırsa daha çok işlenmesi gereken biri..

  YanıtlaSil
 17. keşke altın ordayı feth etmeseydi de Rusyanın önünüü açmasalardı bu saye de ruslar bu kadar topraklara sahip olmazdı.direk çine sefer düzenleseydi ölmeseydi herşey iyi olurdu osmanlı da avrupaya da alıp Türk topraklarına katardı

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.