Top Ad unit 728 × 90

Timurlenk ( Aksak Timur) Kimdir

aksak

Timur (1336-1405) Özbekistan topraklarında Keş’te doğmuş, Çağatay ulusundan Barlas aşireti lideri Emir Tugay ile Athena Hatun’un oğludur.
Tarihimizde TIMUR pek iyi geçmez. Nedeni, Ankara savaşında Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt'ı yenmesi ve bunun üzerine Osmanlı'nın neredeyse yok olma durumuna gelip, 11 yıl yönetim boşluğu yaşayıp fetret devrine girmesine sebep olmasındandır. Timur'a Türkler Aksak Timur lakabı takmışlardır. Nedeni sağ ayağı darbeye bağlı sakat kaldığındandır. Farsça aksak Timur, Timur-i leng demek olduğundan Türkçe kaynaklara Timurlenk olarak geçmiştir. Timurlenk çoğu kaynaklar ve tarihte Türk olarak geçmektedir. Ancak Timur'un annesinin Türk olmadığı şeklinde rivayetler bulunmaktadır. Batılı devletler ise ona Tamerlane demiştir.


Timur'un Türk olduğu halde neden Osmanlı devletiyle savaştığı ve bitirme noktasına getirdi? Öncelikle Timur, 1370 yılında hükümdar olmuş ve ardından ülkesinde askerine idari düzenlemeler yapmıştır. Timur Cengiz han soyuna evlilik ile dahil olduğu için onun mirasını tekrar birleştirmek istiyordu. Yani Cengiz handan sonra üçe bölünen Çağatay, İlhanlılar ve Altın Orda’yı fethedip tek çatı altında toplama düşüncesi ile harekete geçti. Sonra sefere çıkan Timur, Orta Asya'da pek çok yeri topraklarına katmıştır. Ardından Kafkaslara yönelen Timur, 1386 da Kars, Tiflis, Tebriz’i almış, Azerbaycan ve Ermenistan bölgelerinde toprak kazanmıştır. Bu fetihler üzerine İran'a yönelmiş Akkoyunlu ve Karakoyunlu beylikleri ile savaşmıştır.

Daha sonra kuzeye seferine çıkmış İran'a yönelmiştir. Altınordu devleti üzerine seferinde yapan Timur, zaferler kazanmıştır. Bağdat ve Musul’u ele geçirerek Urfa'yı fethetmiştir. Akkoyunlu, Karakoyunlu beyliklerini sonunda kendine bağlamıştır. 1395 yılında kuzeye yönelmiş, Kiev üzerine yürüyerek burada Ceneviz kolonilerini ele geçirmiş ve Moskova'ya yönelmiştir. Ardından 1398’de Hindistan'a girmiş ve Delhi'yi ele geçirmiştir. Böylelikle amaçlarına büyük ölçüde ulaşmıştır.
Yani Timur, Hindistan'dan Rusya'ya Ortadoğu'dan Anadolu'ya uzanan büyük bir coğrafyaya hükmetmiştir. Girdiği hiçbir savaşı kaybetmeyen ender komutanlardan biridir. Askeri dehası çok ileri düzeydedir.

1402 yılında Erzurum ve Kayseri üzerinden Ankara'ya doğru hareket eder ve burada Osmanlı ile Ankara savaşı yaşanır. Timur Bu savaşta Osmanlı'yı yenerek Yıldırım Beyazıt'ı esir almıştır. Timur Türk olduğu halde Haçlılarla savaşan Osmanlı'ya neden saldırmıştır? Timur'un iyi bir Müslüman olduğu ve haçlılara karşı mücadele ettiği bilinmektedir peki neden Osmanlıya saldırdı?

Timurlenk, Müslümanları zorbalık yapan ve haraca kesen, hacca giden Müslümanları soyan kara Yusuf'un Osmanlı'dan iadesini istemiştir. Bunun için bir mektup yazmış, bu mektubu alan Yıldırım Beyazıt'ın bunun bir emir buyurmak olduğunu hissetmiş, bu sebepten Timurlenk'in mektubuna kızarak cevap vermiştir. Ardından Timur, savaşa karar vermiş ve Osmanlı üzerine yürümüştür. Ankara savaşını kazanarak Osmanlı devletinin fetret devrine girmesine sebep olmuştur.
Emir Timur 1405 yılında Çin'in üzerine sefere çıkmak üzere olduğu anda vefat etmiş ardından başa gelen hükümdarlar ülkeyi idare edememiş ve on beşinci yüzyılda Timur ülkesi dağılmıştır.

Timur çoğu tarihçiye göre Anadolu yerine Çin'e sefer düzenleseydi şuan tarihin akışı değişmiş olabilirdi. Zira eğer bu sefer yapılsaydı tarihçilere göre Çin şu an Müslüman olabilirdi. Vefatının ardından ülkesi de dağılmış ancak kurduğu Semerkant hala ihtişamıyla onun izlerini taşımaktadır. Timurlenk'in ülkesinin fazla uzun soluklu olmamasının sebebi kendisine kalıcı hedefler belirlememiş olmasıdır. Onun yerine anlık politikadan uygulamış ve kalıcı çözümler üretmemiştir. Timur’un ölümünün gelen taht kavgaları ülkenin dağılmasına sebep olmuştur.

Bugün Özbekistan'da efsane halindedir. Timur'un doğuştan savaşçı olduğu, küçük bir çocukken yüzük deliğinden dahi ok geçirdiği söylenir. Hayatı boyunca elinden kılıç düşmemiş ve sürekli savaşmıştır. Cengiz Han’a büyük saygı duyan ve onun kurallarını benimseyen bir lider olmuştur. Cengiz’in torunlarından Kazan Han kızı Saray mülk hatun ile evlendiğinden dolayı Cengiz Han soyuna dahil olmuş ve Küregen (damat) unvanı almıştır. Direk olarak Timur Cengiz soyundan gelmediği için Han yerine, Emir lakabını kullanmıştır. Timur Cengiz Han ve yasalarını benimsediği halde iyi bir Müslümandı ve kendisinde İslam adına seferler yaptığına inanıyordu. Bu sebepten Kafkasya’daki Hristiyan Gürcüler, ateşe tapan Hindü ülkesi ve İzmir’deki Hristiyan Şövalyelerine gaza amacı güderek seferler düzenlemiştir. Ayrıca çoğu tarihçiye göre Timur şeriata yasalardan daha çok önem vermiştir. Fethettiği yerlerin bazılarında ordusu katliam yapsa da istisnasız tüm aldığı topraklarda hiçbir alim ve sanatkara dokunmamıştır. İyi bir Müslüman olmasının yanısıra Moğol ve Türk geleneklerini de yaşatmaya çalışmış, Timur devleti İslam, İran ve Türk-Moğol geleneklerinin bir sentezi olmuştur. Esir aldığı Yıldırım Beyazıt onun tutsaklığında hayatını kaybetmiştir.
Timurlenk ( Aksak Timur) Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:25 Rating: 5

20 yorum:

 1. Teşekkürler bilgilendirme için. Zevkle okudum çok akıcı bir şekilde anlatmışsınız.

  YanıtlaSil
 2. timurlenk benim bildiğim kadarıyla tek bacaklıydı

  YanıtlaSil
 3. Hesapta Çin'e gideceği sırada arkasında güçlü bir devlet bırakmak istememiş. ama çok iyi bir komutan olduğu da söylenebilir bence. Topal olduğunda aksak timur denmiştir kendisine

  YanıtlaSil
 4. Bu kadar detaylı bilmiyordum hayret ve ibretle okudum Beyazıt'ın onun tutsaklığında ölmesi ayrıntısınıda bu yazıdan öğrendim.
  Faruk

  YanıtlaSil
 5. cengiz soyundan olduğunu iddia edip, yaptığı katliamlarla bunu ispat etmiştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katliam yapmadi, savasti. Adil bir hükümdardi. Verdigi sözlerini yerine getirmis, askerleri tarafindan cani pahasina sevilen büyük bir deha. Mensubu oldugum milletin gecmisinde cok örnek alinacak bir sahsiyet

   Sil
 6. hocam tarihi sevdirerek anlatmak ve bunu öğretmek de çok başarılısınız teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 7. Osmanlıya saldırı sebebini bilmiyordum, çok ilginçmiş gerçekten. Çok güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 8. Timur ne adammış hiç yenilgi yüzü görmeden ömrünü savaşarak gecirmiş Cinliler şanslı dilmi bilemiyorum
  Nihat

  YanıtlaSil
 9. Tarihe meraklı biri olarak bu şekilde hayat hikayelerini okumak beni etkiliyor. Geçmişte gerçekten çok değerli, güçlü insanlar yaşamış.

  YanıtlaSil
 10. Tarih merakım arttı timur sayesinde geniş detaylı olarak timurun hayatını inceleyeceğim tarihimizde hiç yenilgi görmeyen çok az liderler var .
  Selçuk

  YanıtlaSil
 11. DAĞ 2 DEN GELENLERE SELAM OLSUN.

  YanıtlaSil
 12. Timur osmanlı ile niye savaşmışki . Osmanlı türk değilmiydi. Bu konuda bazı soru işaretleri var.

  YanıtlaSil
 13. yıldırım beyazıtın hükümdarlıklarını aldığı beyler kılıktan lılığa girerek timur2un yanına ulaşmış ve yardım dilemişlerdir emir timur beyazite mektup yazmış ve en ağar hakaretlerle karşılık almıştır yıldırım sen savaşmazsan ben topraklarını alırım gibi bi tabirde bulunmuştur

  YanıtlaSil
 14. Bu savaşın tarihimizde yeri oldukça trajediktir ve haçlılar tarafından stratejik yapılmış iyi bir politikadir.Timur ve Yıldırım Beyazıt kişkırtilmistir.Hatta rivayete göre mektuplar değiştirilmiştir.Kisacasi kaybeden islamiyet ve Türk Dünyası kazanan haçlılar olmuştur. Timur bu Savaşla hem osmanlinin hem de kendini riske atmıştır

  YanıtlaSil
 15. Vefat ettiği zamanı 15. yüz yıl olarak değiştirirseniz daha doğru olur

  YanıtlaSil
 16. Emir Timur un tarihimize 2 kötüsü var.. 1 i Ankara Savaşı diğeri Altın Orda yı zayıflatmaları.. Ama sonuçta Emir Timur gibi müthiş bir lider saygıyı hak ediyor.. Tarih derslerimizde, ne kadar yanlış bilgi çok da olsa, bana kalırsa daha çok işlenmesi gereken biri..

  YanıtlaSil
 17. keşke altın ordayı feth etmeseydi de Rusyanın önünüü açmasalardı bu saye de ruslar bu kadar topraklara sahip olmazdı.direk çine sefer düzenleseydi ölmeseydi herşey iyi olurdu osmanlı da avrupaya da alıp Türk topraklarına katardı

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.