Top Ad unit 728 × 90

Yazdığı Kitapla Onlarca Komutana Zafer Kazandıran Komutan Sun Tzu

tzu

Sun Tzu M.Ö. (544-496) Çin'de yaşamış  Savaş Sanatı isimli kitabıyla kendisinden sonra gelen yüzlerce komutan ve askere savaş kazanmasına yardımcı olan büyük bir edebi eser yazarak, adının tarih sayfalarına geçmesini sağlamıştır.
Sun Tzu öyle büyük meydan savaşları kazanmış bir general değildi. Hatta hayatından pek bir şey bilindiği de söylenemez. Ancak yazdığı pek çok askeri taktik içeren Savaş Sanatı kitabı (Bing Fa) bugün bile hala pek çok askerin  başucu kitabıdır. VI. Yüzyılda yazılan Savaş Sanatı, her bölümünde savaşın farklı bir boyutunu anlatan 13 bölüm içermektedir.

Peki bu kitap ne anlatmaktadır. Sun Tzu'nun Savaş sanatı kitabında birkaç komutanın kendi arasında yazışması gibi nitelendirilebilir. Bu kitapta askeri anlamda sabotajdan tutun, lojistik, casusluk ve daha pek çok alanda taktikleri içeren bir ders kitabı niteliğindedir. Hatta Sun Tzu'nun bu kitabı ile bugün bildiğimiz Asya dövüş sanatları tekniklerinin felsefi temellerinin atıldığı söylenebilir.

Kitap ilk defa 1782'de Fransız misyoner tarafından Fransızcaya çevrilerek Avrupa dillerine tercüme edilmiştir.
Savaş Sanatı Çin edebiyatının en önemli eserlerinden biri olmuş ve Mao'dan Stalin'e, Napolyon'dan Douglas McArthur'a kadar onlarca komutana rehberlik etmiştir.


Bugün Savaş sanatı kitabı ile Asya'nın disiplin kültürünün oluştuğu ve bu kitap sayesinde Japonya ve Çin gibi ülkelerin dünya devi olduğu söylenebilir. Ayrıca bugün pek çok askeri okulda ders kitabı olarak okutulan Savaş Sanatı, finanstan şirket yönetimine, kariyer planlamasından kişisel gelişim üstüne pek çok alanda tavsiye edilen bir kitaptır. 

İçindeki pek çok teknik, felsefe yoluyla kişisel gelişim üzerine günümüze uyarlanmıştır. Kitapta gerilla taktiklerinden lojistik sıkıntılara, savaşların mevsiminin hangi tarihte olacağına, silahların seçimi, sabotajlar, casusluğun yapılması, ordunun disiplini üzerine pek çok alanda önemli bilgiler verilmiştir.


Sun Tzu bugün kendisine en çok atıfta bulunulan Çinlidir. Brezilya milli takımının 2002 ve çalıştırıcısı olan Scolari, dünya kupası'nı kazanmasının Sun Tzu'nun savaş sanatı kitabındaki taktikleri futbola uyarlaması sayesinde olduğunu iddia etmiştir. Ardından 2006'da İngiltere'yi Portekiz ile yenmesinde de bu kitabın etkili olduğunu söylemiştir. Vietnam savaşı'nda Amerikalılara karşı savaşan Vietkong subayları, gerilla savaşları ile ilgili önermeleri ile öne çıkan savaş sanatını, başucu kitabı yapmışlardır.

Tzu'nun asıl vurgusu karakter üzerine olmuştur. Özellikle bir komutan da olması gereken istihbarat toplama yeteneği ve yaratıcılık gibi değerler üzerine yorumları, ölümünün üzerinden asırlar geçmesine rağmen, başta askerler olmak üzere hayatın birçok alanında bir rehber gibi öncülük etmeye devam ediyor.

Savaş Sanatının üçüncü bölümünden örnek bir metin "Eğer hem düşmanı hem de kendinizi iyi biliyorsanız yüzlerce savaşta yüzlerce kez kazanırsınız, eğer kendinizi iyi biliyor düşmanlığı bilmiyorsanız birini kazanır diğerini kaybedersiniz. Ne kendinizi nerede düşmanı biliyorsanız her zaman kaybedersiniz"
Yazdığı Kitapla Onlarca Komutana Zafer Kazandıran Komutan Sun Tzu Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 14:05 Rating: 5

20 yorum:

 1. alıp okumanız gereken bir kitap, içinde sadece savaş taktikleri yok, kişisel gelişiminize de etki edecektir

  YanıtlaSil
 2. Evet burdan anlayacağımız şey kitap okuyun.

  YanıtlaSil
 3. bu savatını yazmış ama bizler tarihe yazmışız adımızı

  YanıtlaSil
 4. ilginç bir kitap daha önce duymamştım türkçesi varsa okurum

  YanıtlaSil
 5. Bakalım merak ettim ilk fırsatta bulup okuyacağım

  YanıtlaSil
 6. the art of war gerçekten çok etkileyici sürekleyici ve insana cesaret veren bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 7. böyle kitaplar okuyunca savaşlar neden çıkıyor anlıyorum, hayda bire deyip yürüyesim geldi...

  YanıtlaSil
 8. valla süper bir yazı olmuş .Hele ki yazı sonundaki alıntı çok anlamlı

  YanıtlaSil
 9. Merak ettim kitabı doğrusu. Bu ara da okuduğum kitap bitmek üzere idefix'te 10 lira gibi bir fiyatı var kitabın alıyorum. :)

  YanıtlaSil
 10. bahadır ateş3 Eylül 2015 08:50

  valla biraz daha araştırma yaptım adam adam gibi bende olsam bu adamı takip ederdim....

  YanıtlaSil
 11. yakın zamanda o kitabı okumam lazım

  YanıtlaSil
 12. bu kitabı daha önce hiç okumamıştım

  YanıtlaSil
 13. İyi bir savaci olmasada iyi bir yazar ; zira goruslerimizi baskalarina kabul ettirmek zor olabiliyor ama bunu basaran Komutan Sun Tzu bunun en iyi ornegi

  YanıtlaSil
 14. eğer kendinizi iyi biliyor düşmanlığı bilmiyorsanız birini kazanır diğerini kaybedersiniz. Ne kendinizi nerede düşmanı biliyorsanız her zaman kaybedersiniz" Bu kadar geniş perpektiften bakması inanılşır gibi değil.

  YanıtlaSil
 15. bence gunumuzde daha cok farkina varilmasinin sebebi savasmadan kazan stratejisini temel almasidir.

  YanıtlaSil
 16. yukardaki yazılanlardan sonra bu adamın şavaş yeteneklerine hayran kaldım

  YanıtlaSil
 17. MÖerak ettim şimdi özelliklerinin iyi mi kıtabın ,alıp okumak lazım

  YanıtlaSil
 18. Komutan Sun Tzu hakkında pek fazla bilgim yoktu.Beni gerçekten aydınlattınız bu bilgi için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 19. tarih konusunda ilgim lise yıllarından itibaren vardı.
  sitenizide zevkle takip edeceğimden emin olabiliriniz.

  YanıtlaSil
 20. Çin tarihinin dünyaca ünlü askeri savaş uzmanı olan Sun Tzu'nun kitabı, altın kaplanarak basıldı.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.