Top Ad unit 728 × 90

100 Yıl Önce Gündem Osmanlı'da Neydi

osmanlı

Eylül 1915 yılı. Osmanlı imparatorluğu birinci dünya savaşı'na girmiş, bir nevi savaş başlayalı bir sene olmuş ve tüm cephelerde inanılmaz bir mücadele içerisindedir.
Yüzyıl öncesine bakıldığında ise bugünlerde Osmanlı ordusu, Süveyş, Çanakkale, Irak, Arabistan cephelerinde yoğun bir gayret içerisindeydi.
O günlerde Rusya ayaklanmalar ve savaşın ağır yüzü ile cebelleşiyordu.

Rusların 3 milyona yakın asker kaybettiği ve bu sebepten sürekli askere acemi askerler aldığı ve bunlara eğitmek için yetersiz kalan Rusya, Japonya'dan ithal subay getirttiği, acemi askerleri bu subaylarla eğittiği haberi o günlerde çıkmıştır.
Bir başka gündem ise İngilizlere karşı Arabistan'da halkın birlik ve dayanışmaya çağırmıştır. Osmanlıda yayınlanan eserlerde İngiliz mandalığı ve sömürgecilik altında yaşayan halkların sefalet içerisinde oldukları, ümmetin bir olarak bu gavurlara karşı tek yürek olmamız gerektiği, o günkü gazetelerde ve eserlerde söylenmiştir.
Ayrıca Irak cephesinde İngiliz askerleri ile Hint askerleri arasında sürtüşmeler olduğu ve isyan çıktığı haberleri Osmanlı'ya ulaşmış, bu olayda İngilizler Hindistan'a yedek kuvvetler sevk etmek zorunda kalmıştır.
Süveyş cephesinde Osmanlı'nın yoğun bir mücadele içerisinde olduğu, o günkü konuların başında gelmektedir.

Bir başka önemli gündem ise Çanakkale savaşı olmuştur. Çanakkale savaşı'nda İngilizlerin ve Fransızların yaralıları taşımak için gemi yetiştiremediği yeni yaralı gemileri, hastane gemileri yaptığını ve bunları Çanakkale'ye sevkettiği, ayriyetten ne büyük kahramanlıkların yaşandığı hakkında gazetelere yayınlar ve haberler yapılmıştır.
100 yıl önce ecdadımız savaş halinde olup tüm dünyaya meydan okuyordu. Yoğun bir saldırı altındaydı. 100 yıl önce derinlemesine bakıp bu günlerden ders çıkarmamız ve aslında o günkü düşmanlarla, bugünkü düşmanlar arasında pek de fark olmadığını görmemiz gerekir.

100 Yıl Önce Gündem Osmanlı'da Neydi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:29 Rating: 5
loading...

3 yorum:

  1. osmanlı ipmaratorluğu gibisi bir daha gelmez

    YanıtlaSil
  2. Osmanlı zamanında dünyaya güzel adalet getirmiş ama fitne fesada yenik düşmüş. Bilek gücüyle alt edemeyeceğini anlayan haçlı bugün olduğu gibi fitne oyununa başvurmuş o zamanda.

    YanıtlaSil
  3. osmanlıyı savaşla yıkamayan güçler bizi içerden yıkmak fitne ile yok etmek için çalıştılar

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.