Top Ad unit 728 × 90

İki Dünya Savaşında da Amerikalılara Komuta Eden Douglas McArthur

abd

Douglas McArthur (1880-1964) her iki dünya savaşı'nda da Amerika'ya komuta etmiş ve başarılar kazanmasının sağlamıştır. Neredeyse beşikten mezara askerlik yapan McArthur, birinci dünya savaşı'nda 1 bölük ikinci dünya savaşında pasifik cephesinde müttefik güçlerin büyük kısmını ve son olarakta Kore'de bütün birleşmiş milletler kuvvetlerine komuta etmiş müstesna bir askerdir.

Her ne kadar hakkında tartışmalar devam etse de Amerika'nın yetiştirdiği en büyük askeri beyinlerden biri olduğu ortadadır. Komutası altında görev yapanlar ya onu çok sevmiş ya da nefret etmiştir. Hem kara hem deniz savaşlarındaki ustalığı ve mümkün olan en az kayıp zafer kazanabilmesi övülmüştür.
Douglas McArthur, Arkansas'ta asker kökenli bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Amerikan iç savaşında onur madalyası kazanmış, İspanya Amerika savaşı'nda görev yapmıştır. Bu nedenle gözü Amerikan ordusunda olan McArthur, babasının yolundan gecikmemiştir. Amerika'nın en prestijli askeri okulu West Point e girmiş, 1903 te mezun olduğunda asteğmen olarak Meksika da göreve başlamıştır. İlk komutanı babası olmuştur.
1904 te Meksika'da savaşa katılmış Rusya Japonya savaşı'nda gözlemcilik yapmıştır. Ardından başkanın askeri danışmanı olmuş ve birinci dünya savaşı'nda 1917 de Amerika Almanya'ya savaş ilan edildiğinde Fransa'ya doğru yola çıkmıştır albay olarak.
1917 Avrupa'da girdiği savaşta kumandasını alarak en genç kumandanı ünvanı kazanmış, askerlerine "arkanızı düşünmeden sürekli ilerleyin emri" vermiştir. Savaşta gaz maskesi takmamış ve savaşlara bir kamçı dışında silahsız katılmıştır. Çok kere zamanlarında cesaretinden dolayı 4 gümüşyıldız madalty kazanmıştır.
Savaş bitince Avrupa'da kalmış sonra 39 yaşında mezun olduğu okulla dönmüştür. Okul programının ve prosedürler değiştirmiş, ardından genelkurmay başkanlığına general olarak atanmıştır. 1935 te Filipinler'e gitmiş ve Filipinlerde ordunun kurulması ve eğitiminde danışmanlık yapmıştır. 1937 de emekli olmuş ancak mareşal ünvanı ile filipinler ordusuyla Manila'da kalmıştır. Artık emeklilikte tatil yapmayı düşünmektedir ancak herşey yeni başlamaktaydı.
Japonya giderek saldırganlaşmaya başlayınca 1947 de amerika savaş bakanlığı McArthur'u uzak doğudaki Amerikan kuvvet komutanı olarak yeniden aktif göreve çağırdı. Pearl harbor baskını da kendini aşırı güveni yüzünden 9 saat önce uyarlanmış olmasına rağmen harekete geçilmemesi tüm donanmasını yok etmişti Amerika'nın.
Filipinler'de çatışmalar esnasında askerlere sürekli moralini yüksek tutmaya çalışmış. Ancak 1942 de artık oradan direkt kaçmıştır. Bazen kaçmak gerekebilmektedir. Avustralya'da onur madalyası verilmiş, ardından ne McArthur pasifik savaşına devam etmiştir.
1944 te Filipinler savaşı'nda Japonlar McArthur'a giriştikleri bu mücadelede 8000 Amerikan kaybına karşı 192000 asker kaybetmiştir. Bilançoya bakıldığında McArthur'un başarısı inkar edilemez.
Savaşta ve bütün kariyeri boyunca McArthur zekasını ve stratejisini, diğer kaynakları kullanmadaki etkinliğini başarıyla sergiledi. Cesaretini atılganlığıyla düşmanlarının bunaltmıştır. Aralık ayında generalliğe yükselen komutan Japonya'nın imzaladığı teslimiyet belgesini teslim alınmıştır Amerika adına. Japonya'ya teslimiyetini imzalayan odur. Ardından bu ülkede Amerika adına yönetim faaliyetleri sergilemiştir. Japonya'nın baştan kurulmasında etkin rol oynamıştır.
1950 lere gelindiğinde ise Kore bunalımında  çıkan Kore savaşında, birleşmiş milletler güçlerine yöneticilik etmiş, BM güçlerine komutanı etmiştir. Ancak savaş sırasında Çin'e nükleer bomba atalının sözü ve buna ısrarla savunmaya başlayınca başkan Truman onu 1951 de görevden almıştır.
1937 den beri görmediği ülkesine döndüğünde Newyork tarihinde bir araya gelmiş en büyük kalabalık olan yaklaşık 7 milyon kişi onu karşılamıştır.
1964 te 84 yaşında Washington'da hayata gözlerini yummuştur. Kendisi hiçbir zaman kabul etmemiş olsa da egoist ve cimri biri olarak tasvir edilmiştir. Kendi ifadesiyle okuma yazma öğrenmeden önce ateş etmeyi öğrenmiştir.

İki Dünya Savaşında da Amerikalılara Komuta Eden Douglas McArthur Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 10:13 Rating: 5
loading...

6 yorum:

 1. Amerikalı dediğin zaman bile insan bi durup iyice düşünüyor.

  YanıtlaSil
 2. Biraz Fatih Terim havası var sanki bu adamda. Sürekli bi gaz moral verme, ölümüne atak stratejisi...

  YanıtlaSil
 3. Amerika herşeyine sahip çıkıyor. İyi de olsa kötüde olsa bir Amerikan vatandaşı ülkesinde her zaman destek görüyor. Ülkenin en sağlam stratejisi bu.

  YanıtlaSil
 4. bayağı ünlü biriymiş bu zamana kadar bilmiyordum

  YanıtlaSil
 5. geri çekilmiyoruz, başka bir yöne doğru ilerliyoruz sözü meşhurdur

  YanıtlaSil
 6. bu adam asker doğmuş ve asker olarakda ölmüş anladığım kadarı ile yaptıklarınada hayran kaldım.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.