abd

Douglas McArthur (1880-1964) her iki dünya savaşında da Amerika'ya komuta etmiş ve başarılar kazanmasının sağlamıştır. Neredeyse beşikten mezara askerlik yapan McArthur, I. Dünya Savaşı’nda bir bölük, 2. dünya savaşında Pasifik cephesinde müttefik güçlerin büyük kısmını ve son olarakta Kore'de bütün Birleşmiş Milletler kuvvetlerine komuta etmiş müstesna bir askerdir.

Her ne kadar hakkında tartışmalar devam etse de Amerika'nın yetiştirdiği en büyük askeri beyinlerden biri olduğu ortadadır. Komutası altında görev yapanlar ya onu çok sevmiş ya da nefret etmiştir. Hem kara hem deniz savaşlarındaki ustalığı ve mümkün olan en az kayıp ile zafer kazanabilmesi övülmüştür.
Douglas McArthur, Arkansas'ta asker kökenli bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Amerikan iç savaşında onur madalyası kazanmış, İspanya Amerika Savaşı’nda görev yapmıştır. Bu nedenle gözü Amerikan ordusunda olan McArthur, babasının yolundan gecikmemiştir. Amerika'nın en prestijli askeri okulu West Point’e girmiş, 1903’te mezun olduğunda asteğmen olarak Meksika’da göreve başlamıştır. İlk komutanı babası olmuştur.

1904 te Meksika'da savaşa katılmış Rusya Japonya Savaşı’nda gözlemcilik yapmıştır. Ardından başkanın askeri danışmanı olmuş ve 1. Dünya Savaşı’nda 1917’de Amerika Almanya'ya savaş ilan edildiğinde albay rütbesiyle Fransa'ya doğru yola çıkmıştır.

1917 yılında Avrupa'da girdiği savaşta kumandayı alarak en genç kumandan unvanı kazanmış, askerlerine "arkanızı düşünmeden sürekli ilerleyin emri" vermiştir. Savaşta gaz maskesi takmamış ve savaşlara bir kamçı dışında silahsız katılmıştır. Çok kere zamanlarında cesaretinden dolayı 4 gümüş yıldız madalyası kazanmıştır.
Savaş bitince Avrupa'da kalmış sonra 39 yaşında mezun olduğu okulla dönmüştür. Okul programının ve prosedürlerini değiştirmiş, ardından genelkurmay başkanlığına general olarak atanmıştır. 1935’te Filipinler'e gitmiş ve Filipinler'de ordunun kurulması ve eğitiminde danışmanlık yapmıştır. 1937’de emekli olmuş ancak mareşal unvanı ile Filipinler ordusuyla Manila'da kalmıştır. Artık emeklilikte tatil yapmayı düşünmektedir ancak herşey yeni başlamaktaydı.

Japonya giderek saldırganlaşmaya başlayınca 1941’de Amerika savaş bakanlığı McArthur'u uzak doğudaki Amerikan kuvvet komutanı olarak yeniden aktif göreve çağırdı. Pearl Harbor baskını ile kendini aşırı güveni yüzünden 9 saat önce uyarılmış olmasına rağmen harekete geçilmemesi, tüm donanmasını yok etmişti Amerika'nın.

ABD böylelikle Japonya’ya savaş ilan ederek 2. Dünya Savaşına dahil olmuştur. Filipinler'de çatışmalar esnasında askerlere sürekli moralini yüksek tutmaya çalışmış ancak 1942’de artık oradan direkt kaçmıştır. Bazen kaçmak gerekebilmektedir. Filipinler'den çekilirken söylediği “i shall return” (Geri Döneceğim) en ünlü McArthur sözleri arasındadır.

1942 yılında Avusturalya’da göreve başlayarak kısa sürede toparladığı ordusuyla güneyden operasyona başlamış ve Ocak 1943’te Japonları Yeni Gine’den sürmüştür. Avustralya'da kendisine onur madalyası verilmiş, ardından McArthur Pasifik savaşına devam etmiştir.
1944’te Filipinler Savaşı’nda Japonlar McArthur'a giriştikleri bu mücadelede 8000 Amerikan kaybına karşı 192000 asker kaybetmiştir. Bilançoya bakıldığında McArthur'un başarısı inkar edilemez.

Savaşta ve bütün kariyeri boyunca General McArthur zekasını ve stratejisini, diğer kaynakları kullanmadaki etkinliğini başarıyla sergiledi. Cesaretini atılganlığıyla düşmanlarını bunaltmıştır. Aralık ayında generalliğe yükselen komutan, Müttefik devletler Yüksek Komutanı olarak Amerika adına Japonya'nın imzaladığı teslimiyet belgesini teslim alınmıştır. (2 Eylül 1945 Uraga Körfezi). Japon tarihinde saraydan ilk kez dışarı çıkan Japonya İmparatoru Hirahito tarafından imzalanan teslimiyet belgesini Japonya'ya teslimiyetini imzalayan odur. Ardından bu ülkede Amerika adına yönetim faaliyetleri sergilemiş, Japonya'nın baştan kurulmasında etkin rol oynamıştır.
1950’lere gelindiğinde ise Kore bunalımında çıkan Kore savaşında, Birleşmiş Milletler güçlerine yöneticilik etmiştir. Ancak savaş sırasında Çin'e nükleer bomba atalım sözü ve buna ısrarla savunmaya başlayınca başkan Truman onu 1951’de görevden almıştır.

1937’den beri görmediği ülkesine döndüğünde New York tarihinde bir araya gelmiş en büyük kalabalık olan yaklaşık 7 milyon kişi onu karşılamıştır.
1964’te 84 yaşında Washington'da hayata gözlerini yummuştur. Kendisi hiçbir zaman kabul etmemiş olsa da egoist ve cimri biri olarak tasvir edilmiştir. Kendi ifadesiyle okuma yazma öğrenmeden önce ateş etmeyi öğrenmiştir. Ünlü şair Nazım Hikmet Doğum adlı şiirinde Makartır ismiyle kendisinden bahsetmiştir.