Top Ad unit 728 × 90

Amerika'yı Yükselten Başkan Dwight David Eisenhower

abd


Amerika'nın eski başkanlarından Dwight David Eisenhower, (1890-1969) yirminci yüzyıla ve 2. Dünya Savaşı’na damga vurmuş bir komutan olarak Amerika'nın bugünlere gelmesine zemin hazırlayan biri olmuştur.
Güçlü bir kişiliği olan Dwight David Eisenhower, 20 yıl boyunca önce asker daha sonra devlet adamı olarak hem kendi ulusu, hem de dünya ulusları açısından uzun süre etkileri devam eden kararlar almıştır. 1940 yılında Amerikan ordusunun subaylardan biri olarak Avrupa'daki tüm müttefik ordularının komutanı unvanıyla Hitler'e karşı mücadele vermiştir.

Savaşın ardından da soğuk savaş döneminde dünya politikasını şekillendiren isimlerden biri olarak NATO komutanı olmuş, 1953 yılında da Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanı olarak devam etmiştir.

Aslında bunların hiçbiri aklından geçmiyordu, 1930 yılında askerlik yapmış ve 1940 yılında rütbesi yükselmiştir. Rahat bir emeklilik hayali kurarken, 2. Dünya Savaşı’nın patlamasıyla hayatı değişmiştir.
Üniversite okuyacak başarıyı gösteremediğinden asker olmuştur. West Point asker akademisinin (1900) 15. dönem öğrencisi olarak okurken okul hayatı boyunca ortalama, vasat bir tablo çizmiştir. Birinci dünya savaşında görevine başlamış daha sonra binbaşı olarak devam etmiştir. General Douglas McArthur ile birlikte çalışarak ona 3 yıl boyunca danışmanlık yapmıştır. Eisenhower başkan olduğunda ise eski komutanını görevden almıştır.

II. dünya savaşında ise yetenekleri keşfedilmeye başlamış, kısa sürede sivrilerek Amerikan güçleri komutasına geçmiş, kuzey Afrika'nın, Almanlardan kurtarılmasını hedefleyen Torch operasyonu sırasında kumandayı devralmıştır. Almanların efsane generali Rommel'i Afrika’da yenerek orgeneralliğe yükselmiş, ardından 1943 yılının aralık ayında Avrupa müttefik sefer gücü yüksek komutanlığına atanmıştır.

Burada meşhur Normandiya çıkartmasını planlayıp hayata geçirerek, Berlin'e kadar yürütülen operasyonda başarılı olması ile savaşın bitmesinde etkili olmuştur.
Savaşın bitmesinin ardından genelkurmay başkanlığı görevine getirilmiş, 3 yıl sonra Nato'ya liderlik etmek için Avrupa'ya dönmüştür. 1952 yılında Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık seçimine girmesi ile çok büyük oy oranı yakalamış ve 34. dönem Amerikan başkanı olmuştur. 2 dönem art arda yaptığı başkanlığın ardından emekliye ayrılmış, 1969 yılında Washington da bir çiftlikte hayata gözlerini yummuştur.
2. Dünya Savaşı sırasında ordudan ayrılmaya kalkışmış, komutanı kendisini bu kararından vazgeçilmiştir. 1957 yılında komünizmin yayılmasını engellemek için Orta Doğu ülkelerine askeri ve ekonomik yardım yapılmasını öngören ünlü Eisenhower doktrinini açıklamıştır. Ayrıca Eisenhower Türkiye'yi ziyaret eden ilk Amerikan başkanı olmuştur.
Amerika'yı Yükselten Başkan Dwight David Eisenhower Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 18:28 Rating: 5

9 yorum:

 1. Amerikaya baya katkıda bulunan bir adammış.

  YanıtlaSil
 2. Doktriniyle çok ünlü bir adam. Amerika zaten böyle adamlar sayesinde Amerika.

  YanıtlaSil
 3. Normandiya Çıkarması duymuştum Ama bunun elinden çıkma olduğunu bilmiyordum

  YanıtlaSil
 4. 2. dünya savaşında bir çok savaşa katılmış, ünlü normandy çıkarmasını da o yönetmişti heralde

  YanıtlaSil
 5. 1952 yılında cumhuriyetçi parti'den başkanlık seçimine girmesi ile çok büyük oy oranı yakalamış ve otuz dördüncü dönem Amerikan başkanı olmuş bana göre hak edeni birileri bir yerlere getiriyor

  YanıtlaSil
 6. bu adamın tipi bile ben amerikalıyım diyor başarıları onu yüceltmiş

  YanıtlaSil
 7. Bende Normandiya Çıkarmasından hatırladım bu ismi. General Dwight D. Eisenhower kumandasındaki müttefik kuvvetlerinin 1944 Haziran - Eylül ayları arasında giriştiği hücum harekâtı.

  YanıtlaSil
 8. Amerikanın önde gelen adamlarından biridir.Zekasıyla ön plana geçmiş bir isimdir.Türkiye'yi ilk ziyaret eden kişi olmasıda baya dikkat çekmiş gibi gözüküyor.

  YanıtlaSil
 9. Tum baskanlarinin cani cehenneme. Tek bildikleri emperyalizm ile milletleri asimile etmek

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.