dizi


Subliminal mesajlar, çoğunlukla çizgi film, filmler, reklam afişlerinde kullanılmış, görsel yolla insanların bilinçaltına mesaj yerleştirmek istenmiştir.


Bu teknik ilk olarak 1950'lerde bir film yönetmeni tarafından denenmiştir. Kendi tekniğine göre 5 saniyede bir kısa bir fotoğrafı, filmin içine normal gözde anlaşılmayacak şekilde yerleştirmiş, Patlamış mısır yiyin, kola için yazılı bu resim sayesinde mısır ve kola tüketiminde artış olduğu tespit edilmiştir.

Ülkemizde ise son zamanlarda artan dizi sektöründe Subliminal mesajların yerleştirildiği, toplumu yozlaştırmak için bu konunun gizli olarak verildiği, amacın cinsellik ve seks düşkünü bir tüketici toplumu oluşturma isteği olduğu iddia edilmiştir. Bu mesajların çeşitli gizli tarikatlar ve Masonlar tarafından Toplumumuzu yozlaştımaya yönelik hareketler olduğu tartışmaları devam etmektedir.

Türk Malı Dizisinden Bir ÖrnekBazı çevreler bu olayın paranoya haline dönüştüğünü, aslında fazla abartıldığını ve gerçeğin öyle olmadığını iddia etmiştir. Tabii bunların rastgele oraya konulduğu, yönetmenlik yanlışı olduğu ya da yanlışlıkla o imajın oluştuğu şeklinde iddialarda sürmektedir. Bu şekilde yanıtlar verilmektedir. Fazla abartıldığını düşünenler aslında bu amaçla olmadığı söylemleri ve açıklamaları birbirini izlemiş, Çokmu abartıyor yoksa bu karelerin amacı neydi bilinmez, yorum size ait.

Geçtiğimiz günlerde Kanal D de yayınlanan "Çocuklar Duymasın" isimli gizide karakterlerin arka planında FETÖ Terör örgütüne ait kitap arka fonda gösterilmiş, ve oldukça tepki çekmiştir.

Çocuklar Duymasında Görünen FETÖ Terör örgütü Kitabı
Son olarak Türk özel kuvvetlerin maceralarını anlatan "Söz" dizisinin 34. bölümünde İsrail bayrağı sembolü yani Davut yıldızı, tabanda alttaki fotoda görebileceğiniz gibi görülmüş, yapımcılar yoğun tepki üzerine açıklama yaparak görünen karenin ışık yansıması sebebiyle olduğunu öne sürmüşlerdir. Bu olay Söz dizisi subliminal mesaj adıyla kamuoyunda oldukça konuşulmuştur.

Söz Dizisinde Görüntülenen Siyon Yıldızı Sahnesi