kokain


Pablo Escobar 1949’da Kolombiya'da fakir bir köy öğretmeninin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Pablo Escobar adını dünya uyuşturucu ticaretiyle duyurmuş, 44 yıllık yaşamında dünyanın en zenginlerinden biri olmuştur.

Pablo Escobar Kimdir


Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olup gençliğinde araba hırsızlığı, mezar taşı çalıp, turistlere sattığı iddia edilse de bunun varlığı tartışılmıştır. Çocukluğundan beri yoksulluğu hiç sevmemişti. Bu yüzden kolay para peşine düşmüştür. Ardından Medellin bölgesinde yavaş yavaş uyuşturucu satarak yükselmeye başlamış, ardından 1975 yılında kendisine rakip olan ünlü Medellin baronu Fabio Restrepo’yu öldürtünce başa gelmiştir. 1970’lerden itibaren Amerika ile kokain ticaretine başlamış ve dünyanın en büyük uyuşturucu ağını kurmuştur. Hatta uçakların rahat inip kalkması için okyanus adalarından birine pist yaptırmıştır.
mayfa
Pablo Escobar ve Oğlu Juan Pablo
Göklerin efendisi lakabı alan Escobar ilk uyuşturucu ticareti yaptığı uçağı daha sonra malikanesinin girişine astırmıştır. Aslında Escobar’ın lakapları Don Pablo yada El Patron’dur.
Kolombiya'dan Amerika ve Asya'ya uzanan bir ticaret kurarak haftada 420 milyon dolarlık gelir elde ettiği söylenir.
polis
Escobar'ın Gençliğinde Nezaret Fotoğrafı

Genç yaşında Amerika ile olan uyuşturucu ticaretinin yüzde 80’ine sahip olmuş, verdiği rüşvetler sayesinde işini çok rahat halletmekteydi. Üstüne bir de politikaya atılmış, 1982 yılında Kolombiya'dan milletvekili olunca daha da büyümüş ve çok rahat uyuşturucu ticareti yapmaya başlamıştır.

Escobar, dünyada duyulmamış aşırılıklar yapmayasıyla ünlenmişti. Kendi ülkesinde 100 kadar yargıç ve 1100 kadar polis onun emriyle öldürülmüştür. Ardından onu alaşağı etmek için bir muhbir bulunmuş, muhbirin varlığından haberdar olan Escobar onun bineceği Avianca 203 nolu uçağa daha önceden bomba koyarak 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Escobar’a yönelik yakalanması yönünde büyük bir dış baskı olunca Kolombiya hükumeti ve kendisi arasında adeta savaş yaşanmış, bu savaşın sonucunda Escobar kendi yaptırdığı lüks hapishanede anlaşmalı olarak adamları ile birlikte hapis yatmayı kabul etmiştir. Ancak daha sonra hükümet tarafından buradan başka bir hapishaneye nakledilmek istenince La Cathedral’den firar etmiş ve ABD ve CIA destekli büyük bir av başlamıştır.

Escobar’ın Ölümü


Pablo Escobar, zamanla dünyada aranmaya başlamış, ancak yoğun halk desteği sayesinde bir türlü yakalanamamıştır. Ardından milyonlarca dolarlık bir yatırımla onun yakalanması çalışması başlatılmış, ancak Escobar’ın popüler olması ve halk ile iyi ilişkileri sayesinde bu çabalar sonuçsuz kalmıştır. 1992 yılında Başkent Bogota’da dünya ticaret merkezinde patlayan bomba sonucu aralarında çocuklarında olduğu sivillerin ölmesi saldırısından sorumlu olarak Escobar gösterilince halk desteği çekilmiş ve Kolombiya Medellin'de askerlerle girdiği çatışma sonucu öldürülmüştür. (2 Aralık 1993) Daha sonradan ABD dünyanın en uzun insan avı ismi ile nitelendirecektir. Cenazesine yaklaşık 25 bin kişi katılmıştır.

Sürekli kaçan Escobar oğlu ile yaptığı uzun telefon görüşmesi sonucu yeri tespit edilmiştir. Daha sonradan oğlu Juan Pablo babasının intihar ettiğini, yakalanmadığı takdirde ailesinin zorluklar yaşayacağını bildiğinden bilerek kendini öldüğünü öne sürmüştür. Escobar’ın otopsisinde sağ kulağından giren kurşun ile ölmesinin bunun kanıtı olduğunu öne sürmektedir.

Escobar ilginçtir parasının çoğunu tarım arazilerinde köy evlerinde ve metruk binalar da duvarların içinde saklamıştır. Sadece paraları paketlemek için paket lastiklerine ayda 2 bin dolar harcadığı söylenir. Yılda 2 milyar dolarını sakladığı yerlerde farelerin yediği ve su baskınları nedeniyle paraların yok olduğu, oğlunun verdiği röportajda anlatmıştır. Ayrıca oğlu bir keresinde Escobar'ın saklandığı bir evde kızının üşümemesi için 2 milyon dolar nakit parayı yakarak ısındıklarını ifade etmiştir. Escobar’ın en güçlü olduğu dönemde günde yaklaşık yarım milyon Amerikan dolarını uyuşturucu ticareti ile elde ettiği tahmin edilmektedir.
Pablo Escobar İnterpol Tarafından Arandığı Dönemde Beyaz Sarayda Bu Fotoğrafı Çektirmiştir
Escobar’ın en büyük korkusu Kolombiya ve ABD arasında imzalanan suçlu iadesiydi. Amerikan hapishanelerinde hapis hayatı onu fazlasıyla korkutuyordu. Escobar bu kanunun iptal edilmesi için kaçak olduğu dönemde Kolombiya hükumetine ülkenin 10 milyar doları bulan dış borcunu kendi ödemeyi teklif etmiş ancak bu kabul edilmemiştir.

İnterpol tarafından dünyanın her yerinde arandığı dönemde Pablo Escobar, oğlu ile birlikte Beyaz Sarayın (Washington) önünde hatıra fotoğrafı çekilmiştir. En aktif olduğu dönemde dünya uyuşturucu ticaretinin yüzde 90’ını yönettiği CIA tarafından açıklanmıştır.

Escobar ve Hayatı


kolombiya
Escobar'ın Doğaya Salınan Su aygırları
Büyük Bir Popülasyon Oluşturmuştur
Escobar kadınlara pek dikkat vermeyen bir mafya babası olarak bilinir. Onun hayatı iş ve ticaret olmuştur. Ayrıca ailesine inanılmaz düşkündür. Fakir halka çok yardım etmiş, edindiği kirli para ile inanılmaz bir servet yakalamıştır. Forbes dergisi tarafından 1989 yılında dünyanın en zengin yedinci insanı olarak listeye girmiştir. Escobar kendine ait ordu kurduğu söylenir. Polis başına 3000 $ ödül koymuştur. Malikanesinde hayvanat bahçesi yaptırmış ve zürafa ve fil dahil pek çok hayvan burada bulunmuştur. Dahası bu hayvanat bahçesinde bulunan su aygırlarının daha sonra doğaya salınması sebebiyle Afrika kıtasından sonra en fazla su aygırı popülasyonu Güney Amerika’da Kolombiya’da oluşmuştur. Escobar’ın Futbol ile arası çok iyi olmuştur. Kolombiya milli takımı ile kendi yaptırdığı hapishane olan La Catedral’de maç yapmış, ünlü topukları ile kurtarış yapan Kolombiya milli takımı kalecisi Higuita’nın Escobar ile fotoğrafları çıkınca milli takımdan çıkarılmıştır. Oldukça sıradışı bir yaşamı olan Escobar hakkında pek çok dizi ve film çevrilmiştir. Escobar'ın en büyük hayalinin Kolombiya başkanı olmak istediği söylenir.