Top Ad unit 728 × 90

Dünyanın En Zengin Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar

narcos

Pablo Escobar 1949 da Kolombiya'da fakir bir köy öğretmeninin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Pablo Escobar adını dünya uyuşturucu ticaretiyle duyurmuş, 44 yıllık yaşamında dünyanın en zenginlerinden biri olmuştur.

Gençliğinde araba hırsızlığı, mezar taşı çalıp, turistlere sattığı iddia edilse de bunun varlığı tartışılmıştır. Ardından Medellin bölgesinde yavaş yavaş uyuşturucu satarak yükselmeye başlamış, ardından kendisine rakip olan mafya babalarını öldürterek başa gelmiştir. 1970 lerden itibaren Amerika ile kokain ticaretine başlamış ve dünyanın en büyük uyuşturucu ağınıı kurmuştur.
Kolombiya'dan Amerika ve Asya'ya uzanan bir ticaret kurarak haftada 420 milyon dolarlık gelir elde ettiği söylenir.

Genç yaşında Amerika ile olan uyuşturucu ticaretinin yüzde 80 ine sahip olmuş, verdiği rüşvetler sayesinde işini çok rahat halletmekteydi. Üstüne bir de politikaya atılmış, Kolombiya'dan milletvekili olunca daha da büyümüş ve çok rahat uyuşturucu ticareti yapmaya başlamıştır.
Escobar, dünyada duyulmamış aşırılıklar yapmayasıyla ünlenmişti. Kendi ülkede 100 kadar yargıç  ve 1100 kadar polis onun emriyle öldürülmüştür. Ardından onu alaşağı etmek için bir muhbir bulunmuş, muhbirin varlığından haberdar olan Escobar onun bineceği uçağa daha önceden bomba koyarak 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.
Escobar ilginçtir parasının çoğunu tarım arazilerinde köy evlerinde ve metruk binalar da duvarların içinde saklamıştır. Sadece paraları paketlemek için paket lastikleri ne ayda 2 bin dolar harcadığı söylenir. Yılda 2 milyar dolarını sakladığı yerlerde farelerin yediği ve su baskınları nedeniyle paraların yok oldu oğlunun verdiği röportajda anlatmıştır. Ayrıca oğlu bir keresinde Escobar'ın saklandığı bir evde kızının üşümemesi için 2 milyon dolar nakit parayı yakarak ısındıklarını ifade etmiştir.
Pablo Escobar, zamanla dünyada aranmaya başlamış, ancak yoğun halk desteği sayesinde bir türlü yakalanamamıştır. Ardından milyonlarca dolarlık bir yatırımla onun yakalanması çalışması başlatılmış, Kolombiya Medellin'de askerlerle girdi çatışma sonucu öldürülmüştür.
Escobar kadınları tek dikkat vermeyen bir mafya babası olarak bilinir. Onun hayatı iş ve ticaret olmuştur. Fakir halka çok yardım etmiş, edindiği kirli para ile inanılmaz bir servet yakalamıştır. Forbes dergisi tarafından 1989 yılında dünyanın en zengin yedinci insanı olarak listeye girmiştir. Escobar kendine ait ordu kurduğu söylenir. Polis başına 3000 $ ödül koymuştur. Oldukça sıradışı bir yaşamı olan Escobar 44 yaşında girdiği çatışmada ölmüş, kendisi hakkında pek çok dizi çevrilmiştir. Escobar'ın en büyük hayalinin Kolombiya başkanı olmak istediği söylenir.

Dünyanın En Zengin Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:58 Rating: 5
loading...

12 yorum:

 1. Dünyanın en ünlü suçlularından biri. Yaptığı işi tasvip etmesem de hakkında o kadar haber var ki insan ilgiyle okuyor.

  YanıtlaSil
 2. En sonunda çok klasik olarak su testisi su yolunda kırılmış. :)

  YanıtlaSil
 3. işlediği suçlarla ilişkilendirilemeyecek tarzda bir tipi var. işlediği suçlar psikopatça ama tipi din öğretmeni gibi.

  YanıtlaSil
 4. " Escobar'ın saklandığı bir evde kızının üşümemesi için 2 milyon dolar nakit parayı yakarak ısındıklarını ifade etmiştir. " burayı okuyunca hatırladım facebook'ta görüp okumuştum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bu hikayeyi duymuştum.. Acaba o kadar çılgın biri midir ki? :)

   Sil
 5. Kolombiya Medellin'de askerlerle girdi çatışma sonucu öldürülmüştür su testisi su yolunda

  YanıtlaSil
 6. Hayatını özellikle merak edip okuduğum bir şahıstır Pablo Escobar. Türkiye'de de bu kadar ünlü olmasa da benzer şahıslar yok değildir :)

  YanıtlaSil
 7. kendisi ile alakalı neredeyse her filmi ve her kitabı okumuştum aslında iyiye kullanılabilecek deha bir zekaya sahipmiş

  YanıtlaSil
 8. eskobarda su testisi su yolunda kırılanlardan kirli para ne kadarda çok olsa 44 yaşında ölmekten kurtaramamış

  YanıtlaSil
 9. belgeseli izlemiştim gerçekten tam bir manyak :)

  YanıtlaSil
 10. Dünyanın en büyük uyuşturucu baronunun dizisini çıkartılar. Dizinin ismi Narcos 10 bölüm yayınlandı.

  YanıtlaSil
 11. adam parayı yememiş yutmuş cidden çok para olunca insan ne yapacağını şaşırabiliyor tabiki

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.