Top Ad unit 728 × 90

Fenerbahçe'yi Kim Kurdu

fener

Fenerbahçe Spor Kulübü ülkemizde yıllarca şampiyonluklar yaşamış, Türk futbolunun önde gelen kulüplerinden biri olup, renkleri sarı laciverttir. maçlarını Kadıköy'deki Şükrü Saraçoğlu stadında oynamaktadırlar. Kuruluş yılı 1907'dir. Kurulduğu günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kulübü ziyaret ettiği gün kabul ederler.

Galatasaray'ın kuruluşunun ve üyelerinin Fransız ve mason olduğu iddiası nedeniyle iki kulüp arasında kuruluş ve gelişim konusu çok süregelen bir polemik olmuş, Galatasaray spor kulübü başkanı dahil çok kişi Fenerbahçe'yi aslında Galatasaraylılar'ın kurduğunu iddaa etmişlerdir.

Aslına bakarsak yapılan araştırmada ve kulübün arşivlerinde Galatasaray'ın bu iddiasını temelini oluşturan olay, Fenerbahçe'nin kurucu üyelerinden olan Galip Kulaksızoğlu, ortaokulu Galatasaray ortaokulunda okumasıdır. 1888 doğumlu olan Kulaksızoğlu, liseyi Saint Joseph Lisesi'nde tamamlamıştır. Fenerbahçe yöneticileri 10-11 yaşında bir çocuğun ortaokul eğitimini Galatasaray'da tamamlanması onun Galatasaraylı olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bizim 1 numaralı kurucu üyemiz Nurizade Ziya(aşağıda belirtilmiştir)bey şeklinde açıklamıştır.

Kadıköy, Fenerbahçe ve Moda mahallelerinde Saint Joseph mezunu ve  Osmanlı büyükelçilerinin, Osmanlı paşalarının torunları ve çocukları, gençleri arasında, ilk başta resmiyette farklı adlarla Fenerbahçe adına kullanmadan geçmiştir. Ardından kulübün ismi, oturdukları semtin adı olan Fenerbahçe olarak koymuşlar, maddi desteği ise Saint Joseph mezunu bir zengin mühendis, Ziya beyden almışlardır. Renkleri de Fener burnunda olan ve geceleri parlayan fenerden esinlenerek, ayrıca okudukları okulların renginin sarı lacivert olmasının da etkeniyle sarı lacivert yaptıkları, Fenerbahçeli yöneticiler tarafından açıklanmıştır.

Ayrıca bir kurucu üyenin sadece bir kurucu yeni o da mecburiyetten Galatasaray ortaokulunda okuması, delil gösterilemeyeceği ve o dönemin şartlarını göz önünde bulundurulunca, normal bir olay olduğu, ayrıca Kulaksızoğlu'nun Karacaahmet'te ki mezarında kocaman Fenerbahçe ambleminin olduğu yöneticiler ve Fenerbahçe eskileri tarafından açıklanmıştır.

Fenerbahçe'nin başkan seçiminde herhangi bir lise ya da dernek üyeliği şart koşulmamış, sadece Fenerbahçe Kongre üyeliği şartı aranmaktadır. 
Ayrıca ligin kurulduğu, iki takımın kurulduğu yıllarda Fenerbahçe ve Galatasaray arasında çok büyük bir dostluk olduğu, hatta Galatasaray'ın bir ceza nedeniyle ligden gönderilmesi sebebiyle, Fenerbahçe'nin de ligden bu sebepten kendi isteğiyle çekildiği söylenmektedir.
Fenerbahçe'yi Kim Kurdu Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:32 Rating: 5

9 yorum:

 1. bahadır ateş15 Eylül 2015 16:23

  kim kurmuş fazla ilgilenmiyorum ama ezeli rakip lazım kupaları seyredecek....

  YanıtlaSil
 2. fenerbahçeyi kimin kurduğunu bilmiyordum bu sayede öğrenmiş oldum

  YanıtlaSil
 3. Şimdi iki takımda ezeli rakip olunca pek dostlukda kalmıyor.

  YanıtlaSil
 4. Fanatizm özellikle ülkemizde çok yoğun yaşanan bir duygu. Futbol gibi eğlenceden bile teröre giden fanatiklikler oluyor. Kimin kurduğu, nasıl kurulduğu ne kadar önemli ki? Mücadeleden zevk alıyor musun? Ona bakmak lazım. :)

  YanıtlaSil
 5. Ali Sami Yen'in Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki binada yer alan Galatasaray Müzesi’nde yer alan sözünü okuyun mutlaka.

  YanıtlaSil
 6. fenerbahçe çok eski zamanda kuruldu ama kimin kurduğunu şimdi öğrendim

  YanıtlaSil
 7. Fenerbahçe'yi aslında Galatasaraylılar'ın kurduğunu iddaa etmişlerdir. iddiasınıda ilk kez duydum o günleri tam olarak bilenlerden olayı dinlemek lazım

  YanıtlaSil
 8. bir fenerbahceli olarak okuduklarıma çok şaşırdım doğrumu acaba diye tereddütlerim oluştu.

  YanıtlaSil
 9. Kimin kimi kurduğu çok önemli değil aslında; ama rekabeti düşmanlığa çevirmekte üstümüze yok. Keşke rakiplerle omuz omuza maç izlenebilse.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.