fener

Fenerbahçe Spor Kulübü ülkemizde yıllarca şampiyonluklar yaşamış, Türk futbolunun önde gelen kulüplerinden biri olup, renkleri sarı laciverttir. maçlarını Kadıköy'deki Şükrü Saraçoğlu stadında oynamaktadırlar. Kuruluş yılı 1907'dir. Kurulduğu günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kulübü ziyaret ettiği gün kabul ederler.

Galatasaray'ın kuruluşunun ve üyelerinin Fransız ve mason olduğu iddiası nedeniyle iki kulüp arasında kuruluş ve gelişim konusu çok süregelen bir polemik olmuş, Galatasaray spor kulübü başkanı dahil çok kişi Fenerbahçe'yi aslında Galatasaraylılar'ın kurduğunu iddaa etmişlerdir.

Aslına bakarsak yapılan araştırmada ve kulübün arşivlerinde Galatasaray'ın bu iddiasını temelini oluşturan olay, Fenerbahçe'nin kurucu üyelerinden olan Galip Kulaksızoğlu, ortaokulu Galatasaray ortaokulunda okumasıdır. 1888 doğumlu olan Kulaksızoğlu, liseyi Saint Joseph Lisesi'nde tamamlamıştır. Fenerbahçe yöneticileri 10-11 yaşında bir çocuğun ortaokul eğitimini Galatasaray'da tamamlanması onun Galatasaraylı olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bizim 1 numaralı kurucu üyemiz Nurizade Ziya(aşağıda belirtilmiştir)bey şeklinde açıklamıştır.

Kadıköy, Fenerbahçe ve Moda mahallelerinde Saint Joseph mezunu ve  Osmanlı büyükelçilerinin, Osmanlı paşalarının torunları ve çocukları, gençleri arasında, ilk başta resmiyette farklı adlarla Fenerbahçe adına kullanmadan geçmiştir. Ardından kulübün ismi, oturdukları semtin adı olan Fenerbahçe olarak koymuşlar, maddi desteği ise Saint Joseph mezunu bir zengin mühendis, Ziya beyden almışlardır. Renkleri de Fener burnunda olan ve geceleri parlayan fenerden esinlenerek, ayrıca okudukları okulların renginin sarı lacivert olmasının da etkeniyle sarı lacivert yaptıkları, Fenerbahçeli yöneticiler tarafından açıklanmıştır.

Ayrıca bir kurucu üyenin sadece bir kurucu yeni o da mecburiyetten Galatasaray ortaokulunda okuması, delil gösterilemeyeceği ve o dönemin şartlarını göz önünde bulundurulunca, normal bir olay olduğu, ayrıca Kulaksızoğlu'nun Karacaahmet'te ki mezarında kocaman Fenerbahçe ambleminin olduğu yöneticiler ve Fenerbahçe eskileri tarafından açıklanmıştır.

Fenerbahçe'nin başkan seçiminde herhangi bir lise ya da dernek üyeliği şart koşulmamış, sadece Fenerbahçe Kongre üyeliği şartı aranmaktadır. 
Ayrıca ligin kurulduğu, iki takımın kurulduğu yıllarda Fenerbahçe ve Galatasaray arasında çok büyük bir dostluk olduğu, hatta Galatasaray'ın bir ceza nedeniyle ligden gönderilmesi sebebiyle, Fenerbahçe'nin de ligden bu sebepten kendi isteğiyle çekildiği söylenmektedir.