ecevit

Güneş motel olayı yakın tarihimize damga vurmuş, koalisyon ve seçim sürecinde sıklıkla dile getirilen atıfta bulunulan siyasi bir olaydır. Gelin bu konuya neymiş bir bakalım.

1977 seçimleri öncesinde Bülent ECEVİT, CHP 'nin başındaydı en büyük rakibi Adalet partisi lideri Süleyman DEMİREL ile birlikte seçim öncesinde, yoğun bir kampanya dönemi başlamıştır.

Yapılan seçim çalışmaları sırasında, İzmir'de yapılan bir mitingde, Bülent ECEVİT'e suikast girişiminde bulunulmuştur. 
Bu kampanyalar o günkü darba öncesi Türkiye'sinde ekonomi dibe vurmuş, ülkede şiddet artmış ve ayrılıkçı görüşler oluşmuştur. Ülke hızla 80 darbesine sürüklenmektedir.

Bu çalkantılı süreçte 1977 seçimleri yapıldı, seçim sonuçları açıklandığında CHP yüzde % 41 ile yüksek bir oy oranına kavuştu, ancak tek başına iktidar olması için 11 milletvekili daha gerekiyordu.

Bu dönemde CHP ve Bülent ECEVİT tek başına iktidar olamadığı için  azınlık hükumeti kurmak istemişti, ancak hükumet güvenoyunu alamadı ve ardından uzun bir süreç başladı.

Bunun üzerine CHP ve Bülent ECEVİT, Adalet partisinden 11 milletvekili ile görüşerek kendi partilerine geçmelerini, kurulacak hükumette yer almalarını istedi ve onları ikna etmeye çalıştı.

Bu süreçte vekiller toplu olarak İstanbul'a görüşmek üzere çağrıldı. İstanbul Florya'da bulunan Çınar otele yerleştirildi, burası deşifre edilince başka otele yerleştirilen, 11ler denilen milletvekilleri aileleriyle birlikte 50 civarı kişi yapıyordu.

O dönem bu 11 vekil gazetelerde her gün deşifre edilerek ortaya konuyor ve milletvekillerinin fotoğrafları yayınlanıyordu.

Ardından en son (o dönemde İstanbul belediyesi CHP'nin elindeydi) İstanbul Belediyesi'ne ait Florya'daki Güneş Motel son toplanma yeri olarak seçildi. Güneş motelde Bülent ECEVİT ile 11 milletvekili bütün gece süren bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından Adalet partisi Süleyman DEMİREL'in partisinden toplam 11 milletvekili  istifa ederek CHP'ye katıldı ve CHP bu sayede tek başına iktidar olarak ülkenin başına geçti, Bülent ECEVİT başbakan oldu.

Siyasi tarihimize Güneş motel pazarlığı olarak geçen Güneş motel toplantıları sonucunda Bülent ECEVİT başbakanlığında kurulan yeni hükumette, kabineye Adalet partisinden CHP'ye transfer olan 11 milletvekilline 10 adet bakanlık verilmiştir.
Bu olay yakın siyasi tarihimize Güneş motel olayı olarak geçmiştir.