Top Ad unit 728 × 90

Iskilipli Atıf Hoca Kimdir Neden İdam Edildi İşte Gerçekler

hoca

Iskilipli Atıf Hoca 1875 yılında İskilip'te doğmuştur. Daha sonra eğitimine 2 yıl İskilip'te yapmıştır. Ardından medrese eğitimi için 1900 lü yılların başında İstanbul'a gelmiş ve 1902 de medrese eğitimini tamamlayarak Fatih camii'nde dersler vermeye başlamıştır.

Ardından şeyhülislam tarafından Bodrum'a sürülmüş, oradan Kırım'a geçmiştir. 31 mart vakasından sonra tutuklanmış, Sinop'a yollanmıştır.
Iskilipli Atıf hoca'nın önemli bir din adamı olduğu kabul edilir genel kanı olarak. Ancak hakkında tartışmalar hala devam etmektedir. Kimilerine göre vatan haini, kimilerine göre din yolunda şehit edilmiştir.
Iskilipli Atıf hoca, kurtuluş savaşı ve cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılında şapka kanununa muhalefetten tutuklanmış, İstiklal mahkemelerinde yargılanarak ardından Ankara'da idam edilmiştir.
Şapka devrimi sırasında yazdığı Frenk Mukallitliği ve şapka isimli eseri nedeniyle idam edilmiştir. Bu eserinde şapka devrimine karşı çıkmış, batılı medeniyetlere benzetilmek, hristiyan yahudi giyimine göre giyinmeye karşı uyaran bu eseri sebebiyle o zaman kurulan İstiklal mahkemeleri tarafından idama mahkum edilmiştir.
İskilipli Atıf Hocanın İdamı

Mahkemede savunması yapılırken, savcı kendisi için 1 ila 3 yıl hapis cezası istemiş, İskilipli Atıf hoca yazdığı bu Risale-i, şapka kanunu çıkmadan önce piyasaya çıkardığını ve bu nedenle kanundan önce çıkan eserle ilgili savunmasını yapmıştır. Risale'yi kanundan önce yazdığını belirten Atıf hoca, düşüncelerinin kanun çıktıktan sonra da değişmediğini söylemiştir. Savcının 3 yıl ceza istemesine karşın hakim idam cezası vermiştir.
Iskilip'te Atıf hoca'nın mahkemeye verdiği ifade ve mahkeme süreci ile ilgili 1993 te meclis araştırması istenmiş, ancak devletteki resmi belgede eksiklikler ve yırtık olduğu için bir sonuca varılamamıştır.
Ayrıca İskilipli Atıf Hoca'nın kurtuluş savaşı sırasında İngiliz mandasını destekleyen bir cemiyetin başkanı olduğu ve Yunan uçakları tarafından dağıtılan ve milli mücadele karşıtı şeklinde genel olarak özetlenebilecek bir fetvanın altına imza attığı gerekçesiyle vatan hainliği nedeniyle idam edildiği, çeşitli kişiler tarafından öne sürülmüştür. Buna karşın pek çok yerde şapka kanunu'na muhalefet ettiği ve ülkede genel olarak bu muhalefetin önünün kesilmesi ve laiklik sistemini önünün tıkanmaması için İskilipli Atıf Hoca'nın şehit edildiği hala tartışılmaktadır.
Kendi ifadesiyle Batı medeniyeti ancak insanın hayvani ve cismani yönüne hizmet ediyor" demiştir. Ankara Samanpazarında 1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf Hoca'nın Ankara'da bulunan mezarı, 2009 yılında İskilip Gülbabaya taşınmıştır.

Iskilipli Atıf Hoca Kimdir Neden İdam Edildi İşte Gerçekler Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 22:22 Rating: 5
loading...

13 yorum:

 1. İyinin kötünün hızla ayrıştığı dönemler vardır, Ulusal Kurtuluş Savaşı da bizim böyle bir dönemimiz.

  YanıtlaSil
 2. hdp milletvekili altan tan'a göre mazlum ve mağdur bir müslümandır

  YanıtlaSil
 3. Sadece şapka kanununa karşı çıktığı için idam edilen bir insan... durum gerçekten bundan ibaretse bu hakkı odeyemezler

  YanıtlaSil
 4. İdamı mutlaka tartışmalı. Kesin bir hüküm verebilmek için ayrıntılı araştırma yapmak gerek.

  YanıtlaSil
 5. bu hocamızı atatürk zamanından tanıdık tarihlerde

  YanıtlaSil
 6. Herif milli mücadelenin karşıtı ve açık açık İngiliz sömürgesini destekleyen bir cemiyetin üyesiymiş kısacası Vatan Haini örümcek kafalılardan biriymiş işte. Bazıları daha bunu anlamamak veya meşru hale getirmek için neyin mücadelesini yapıyor anlamış değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen hala yok şapka takmadı yok haksız yere asıldı deyip duruyor damat feridin torunları..

   Sil
  2. Siz kimsiniz ingiliz dölü mu.. lan adam hakli sapka kanunu nedir biz neden sapka takiyoruz.. 1 okuz karsiligi bir sapka .. onuda gectim canakkalede onca sehidimiz var neden peki madem bunlari kabul edecektik neden savastik... ne icin savastik... kendi benligimizi yitirmemek icin neydik ne olduk onlarin kulturunu kendimize bulastirdik.. madem adam ingilizlere yardim ve yataklik ediyordu da neden sapka kanunu hakkinda kitaplar yazdi neden karsi cikti batiya ozeniyoruz diye ..

   Sil
 7. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cevap çok mu rahatsız etti sildiniz

   Sil
 8. eger hdp iyi adamdi diyorsa o kesin haindir...
  vatan hailerine verilebilecek en ideal ceza da idamdir.
  bir an once gelmeli ve onun gibi soysuzlar ,hainler bir an once idam edilmelidir

  YanıtlaSil
 9. Bu memleketi uğruna şehit düşen, cepheye mermi taşıyan kadınlara ağır ifade ve ithamlarda bulunan bildirileri yayınla, yunanlarla ingilizlerle birlik ol sonra akıllı Türkler seni kahraman ilan etsinler.

  YanıtlaSil
 10. Ingilizlere usaklik eden 1 adam ve ingiliz sevici bazi turkler hala cumhuriyet olmasaydi biz yunan olsayik bundan iyidir diyolar ya haydee size gavur memleketi gidin ve cumhuriyeti gercek savunan sahiplerine birakin

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.