Top Ad unit 728 × 90

Islam Ordularının Avrupa'da Ulaştığı Son Nokta Tur ve Puvatya Savaşı


Tur Puvatva savaşı İslam ordularının Avrupa'da elde ettikleri son nokta olmuş ve batı Avrupa'da yenilmeleri neticesinde ilerleyişleri durmuş ve bir nevi tarihi değişmişti.
Bu savaşın önemi ne Avrupalı tarihçiler şöyle değerlendiriliyor, tipik batılı görüşüyle bu savaş eğer kazanılmış olmasaydı belki de bugün Oxford okullarında Kur'an tefsiri okututuyor, müslüman, sünnet edilmiş bir halka İslam ögretiliyor olacaktı diyorlar.

Islam ordusu İslamiyet'ten sonra Akdeniz dünyasının tamamını ele geçirmek adına kuzey Afrika'dan ilerlemiş, bu anlamda Anadolu topraklarından Bizans üstüne yürümüş, iki taraftan hristiyan avrupa'yı kıskaç altına almıştı. İspanya'ya geçen İslam orduları Sicilya'yı ele geçirmiş, Roma'yı tehdit etmektedir. Diğer yandan İslam ordusu Konstantinopolis İstanbul üstüne yürümekteydi.
721 yılında Muhammed Bin Ensari, Sicilya'da toprak kazanmış Pireneleri geçerek güney Fransa'ya girmiş, Toulus önlerinde yaptığı savaşı kaybetmiştir. Bu yenilgi üzerine İspanya'da fetih hareketleri durmuş, ardından 4 yıl sonra tekrar Fransa işlerine bir sefere kalkışı almıştır. Fakat vali Anbasa aniden ölünce fetih sekteye uğraması ve ardından gelen valilerin sık sık değişmesi İspanya'da karışıklık dönemi başlatmıştır. Berberilerin haklarının çiğnenmesi neticesinde diğer Berberilerin ayaklanması çıkmış, ardından İspanya valiliğine tayin edilen Abdurrahman  bu ayaklanmayı bastırmıştır. Ayaklanmayı bastıran Abdurrahman, daha önceki sefer yoluna değil batı yolunu takip ederek tekrar Fransa'ya doğru sefere kalkmış, Bordoux önlerinde Eudes çarpışmıştır. Puvatya ye kadar giden islam ordusu zaferler kazanmış, bu başarıların üzerine Eudes Fransa kralını hazineyi kurtarmak konusunda ikna edince Frank ordusu ile Puvatya yakınlarında İslam ordusu karşı karşıya geldi.
Savaşta 2 ordu birbirini kollamış, müslümanlar hücuma geçtiğinde Frenklerin ağır zırhlı olması nedeniyle onları bozguna uğratamamıştır. Ardından komutan Abdurrahman'ın şehit olması her şeyi değiştirmiştir. İslam kuvvetleri gece olduğunda savaş meydanını terk etmiştir. Müslümanların karargahlarını bırakıp gitmelerini gören Frenk askerleri çok şaşırmıştır.
Abdurrahman'ın birliklerinin geri çekilmek zorunda kaldığı Puvatya müslümanların Avrupa'daki askeri hedefleri açısından ulaşabildikleri son noktaydı. Savaşta kesin bir sonuca ulaşılmış olmasına rağmen Puvatya isminin bu kadar ünlü olmasının nedeni buydu. Müslüman kuvvetleri o sırada geri kuvvetlerde oluşan Berberi ve Araplar arasındaki çekişmelerden dolayı geri çekilmek zorunda kalmıştır. Çünkü takviye alma şansları yoktu bu durumda kesin bir zafer olmamasına rağmen geri çekildiler.
Bugün bile hristiyanların neredeyse bayram diye kutlayacakları bu çekilme, Avrupa'nın kuzeybatı ucunu oluşturan bu topraklar İslam ordusunun ulaştığı son nokta olmuştur.
Hristiyanlar oldukça önemsedikleri Puvatya savaşı, İslam tarihi ve İslam tarihçileri pek üstüne düşmez. Puvatya savaşından söz etmemiş olmaları dikkat çekicidir. Oysa olumsuz sonuçlanan diğer bir sefer Konstantinopolis seferinden oldukça geniş bahsedilmektedir. Ulaştığı son nokta da bu yenilgi akıncı birlikleri'nin Frenklere yenilmesi olarak görülmüş ve bu durum doğal karşılanmıştır. Yani Frenklerin yendiği sadece ufak bir akıncı kuvvetiydi. İslam tarihçileri için bu yenilgi normaldi.
Ister akıncı birliklerinin yenilgisi olarak kabul edilsin ister İslam ordusu için büyük bir savaş olmasa da sembolik bir dönüm noktası olmuştur.  Puvatya savaşı bu yönüyle bakıldığında küçük çaplı bir çatışma olmasına rağmen sonuçları itibariyle çok önemli bir savaş olmuştur. İslam orduları ilk defa bu savaş ile durdurulmuştur. Bir de tersini düşünün, İslam orduları bu savaştan galip gelseydi sizce ne olurdu.

Islam Ordularının Avrupa'da Ulaştığı Son Nokta Tur ve Puvatya Savaşı Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:41 Rating: 5
loading...

7 yorum:

 1. bahadır ateş5 Ekim 2015 09:59

  Osmanlı ne kadar büyük bir güç olduğunu tarihe göstermiş ama biz anlamamakta ısrarcıyız...

  YanıtlaSil
 2. hocam başlık puvatva ama puvatya olacaktı sanırım..
  franklar açısından puvatya hiç süphesiz önemli bir zaferdir.

  YanıtlaSil
 3. eğer seriattan geri kalmasaydık tüm dünyaya hakim olacaktık

  YanıtlaSil
 4. Yok artık, tarihimize zaten hayranım sayenizde detaylarıda öğrendikçe daha da hayran oluyorum

  YanıtlaSil
 5. Tarih dersinden aklımda kalmış. Puvatya savaşından sonra Emeviler bir daha eski gücünü toparlayamamış.

  YanıtlaSil
 6. Kimse sonsuza kadar kazanamaz, bu savaşı kazansa bir sonrakini kaybedecekti İslam zaten; yoksa sonu gelmez. Her kazanılan savaşta güç kaybediliyor nitekim.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.