Top Ad unit 728 × 90

Mezarından Çıkarılıp Asılan Ama İngiltere'yi Süper Güç Yapan Komutan Oliver Cromwell

ingiltere

Oliver Cromwell 17. yüzyılda İngiliz iç savaşı sırasında parlamento yanlısı güçleri yöneterek kral taraftarlarına karşı büyük bir zafer kazanan İngiltere'nin demokratik bir hükümetin kurulması ile sonuçlanan işlere imza atan komutandır. Bu icraatları sayesinde kendisine kral ve diktatör karışımı yetkilerle donanmış Lord Protector unvanı verilmesini sağlamıştır.

Oliver Cromwell  Kimdir


Zeki ve yenilikçi bir asker olan Cromwell İngiltere ordusunu profesyonel bir güce dönüştürerek alışılmadık şekilde merhamet ve acımasızlık karışımı bir tutum sergilemiştir.
Cromwell bir çiftçinin oğlu olarak 25 Nisan 1599’de dünyaya geldi. Protestan olan Cromwell, siyasi amaçlarını dini düşünceleri önde tutmuştur. Roma Kilisesi’nin etkilerini silmek için mücadele etmiştir.

Parlamentoya girerek bir yıl kadar kalmış, ancak kral parlamentoyu fes edince evine dönmüştür. 1642 yılında kral I.Charles ve yandaşları ile parlamento destekçileri arasında çıkan iç savaşla birlikte orduya katılmıştır. 43 yaşında komutanlık deneyimini yapan Cromwell, başarılı davranışlar sergilemiştir. Sihirli sözcüğü disiplin olmuştur. Ordu, içerisinde küfür etmeyi ve diğer imansız davranışları uğursuz saymıştır.

Cromwell, askerlerini en modern silah ve zırhlarla donatmıştır, mümkün olan en iyi atlara binmelerini sağlamıştır. Aynı zamanda askerlerin maaşlarının aksatılmaması için özel bir önem vermiştir. Bunlarla birlikte ordu içerisindeki disiplini sağlamasıyla birlikte kralcılara karşı büyük zaferler elde etmiş, dönemin dörtnala saldıran tipik süvarilerinin aksine yavaş giden strateji uygulamıştır. Cromwell askeri taktikleri sayesinde başarıya ulaşmıştır.

Yaptığı bu değişiklikler, disiplin ve organizasyon çekirdeğinin terkin edilmesi de tarihteki ilk profesyonel İngiliz ordusunun oluşmasını sağladı ve kırmızı renkte sembol olan üniformalarının başlangıcını yapan oldu.
1645 yılında  kralcıları bozguna uğratan Cromwell, yeni model ordusu ilk savaşını kazanmış ancak 1648 yılında ikinci iç savaş patlak vermiştir. Ardından Galler’deki ayaklanmayı bastırmıştır. 1649 yılında Cromwell kral Charles'i yakalayan ve idam eden parlamento güçleri ile birlikteydi. Kralın idam edilmesinin ardından 1650 yılında Cromwell İngiltere’yi Krallıktan Cumhuriyete çeviren isim olmuştur.

İdamın üzerinden tüm ordunun komutasını ele alan Cromwell daha sonra adadaki diğer ayaklanmaları bastırmak için harekete geçmiştir. İrlanda ve İskoçya'da başarılar kazanıp adayı hükümete kavuşturdu. Bütün İngiliz adaları tek bir yönetim altında birleşti. Lord Protector unvanı ile ülkeyi tek başına yönetmeye başlamıştır.

Bu başarısının ardından kendisine krallık teklif edilsede Cromwell bunu elinin tersiyle itti. Ancak kendisine koruyucu Lord anlamına gelen Lord Protector unvanını kullanmakta sakınca görmemiştir. Cromwell, orduyu motive etmek için dini acımasızca kullanması ve savaş meydanlarında sergilediği acımasızlık düşünüldüğünde, alışılmadık derecede hoşgörülü bir liderdi. Protestanların özgürce ibadet etmelerine ve İngiltere'nin 300 yıldır ülkeyi girmelerini yasakladığı Yahudilerin geri dönmelerine izin vermiştir. Hollanda’yı deniz savaşlarında yenerek İngiltere’nin denizlerde egemen güç olmasının başlangıcı olmuştur.

Lord Protector, 1658 yılında 59 yaşında Londra'da sıtmadan öldü. Hükümdarlığı sadece beş yıl sürmüştür. Yerine oğlu Richard geçti, ancak iktidarı elinde tutmakta başarısız olunca, Cromwell'in asılmasında rol oynadığı kralın oğlu II. Charles 1660 yılında iktidarı eline geçirdi. Artık intikam zamanıydı. Cromwell’in Cumhuriyeri 9 yıl sürmüştü.
Cromwell'in vücudu 1661 yılında mezarından çıkarıldı hain ilan edilen cansız bedeni darağacında asıldı.

Cromwell İngiliz tarihi açısından çelişkilerle dolu bir figür olarak kalmıştır. Kimi tarihçilere göre kral katili bir diktatör, kimilerine göre ise özgürlükler için çarpışan bir kahramandır. BBC'nin yaptırdığı ankete göre en itibarlı 10 İngilizler listesinde Churchill'in ardından üçüncü sıraya girmiştir. Ancak buna karşın İrlandalı Katoliklere soykırım uyguladığı iddiası hala dillendirilmektedir. Kimilerine göre ise İngiltere'nin ilk ve tek diktatörü idi.

Cromwell 42 yaşına kadar hiçbir askeri deneyimi olmamasına rağmen kısa zamanda başkomutanlığa yükselmiştir. Mezarından çıkarıldıktan sonra asılan Cromwell'in kopan kafası yüzyıllar sonra 1960 yılında mezun olduğu Cambridge üniversitesinde gizli bir yere defnedilmiştir. Bugün Oliver Cromwell’in kafasının gömülü olduğu yer büyük bir sır olup yerini sadece iki kişi bilmektedir. Ölümünün üzerinden neredeyse 400 yıl geçmesine rağmen kahraman mı yoksa acımasız bir diktatör müydü şeklindeki tartışmalar hala devam ediyor. Hakkında 4 bine yakın kitap yazılmıştır.
Mezarından Çıkarılıp Asılan Ama İngiltere'yi Süper Güç Yapan Komutan Oliver Cromwell Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 15:09 Rating: 5

6 yorum:

 1. tarihteki bilinmedik olayları çok iyi paylaşıyorsunuz tşk

  YanıtlaSil
 2. Bu dünyada bir iyilik yaptıysan cezasız kalmaz. Bu kadar kötü bir duruma gittiyse durum çok iyilik yapmış birisidir mutlaka.

  YanıtlaSil
 3. kahraman mı yoksa acımasız bir diktatör müydü şeklindeki tartışmalar hala devam ediyor. Hakkında 4 bine yakın kitap yazılmıştır. ne adammış demekten kendimi alamadım

  YanıtlaSil
 4. ingiltere'de olmasa da britanya'da ve irlanda'da kitlesel olarak nefret edilen bir şahıs.

  YanıtlaSil
 5. Ölü birini asmakta absürt olmuş yani o derece nefret edilen birisiymiş demek.

  YanıtlaSil
 6. Anlattıklarınıza göre oldukça asil bir komutana benziyor.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.