gerçek

Subliminal mesaj filmler reklamlar afişlerimiz içine gizlenen, izleyicinin ya da okuyucunun bilinçaltına gizli mesajlar bırakmaya hedefleyen gizli resim, afiş ve video şenlindş düzenlenmiş sloganlardır.

Subliminal mesaj kelime anlamı bilinçaltı mesajı demektir. yani çeşitli görseller ya da sesler kullanılarak kişilerin bilinçaltına mesaj iletilmesi yöntemidir. Subliminal mesajlar fark edilmemek üzere tasarlanmış gizli yöntemlerden biridir.

Pek çok çizgi filmde bu mesajlara rastlayabiliriz. Yaygın komplo teorisine göre bu subliminal mesajlar toplumun ahlakını bozmak, satanizmi yaymak için yeni dünya düzeni ve gizli güçlerin bir silahıdır. 

Subliminal Mesaj Örnekleri

Çoğumuzun Amerikan oyunu deyip geçiştirdiği, bilmeden etkisi altında kaldığı, subliminal mesajlar pek çok filmde ve çizgi filmde tespit edilmiştir.

Resimlerde de göreceğiniz gibi çizgi filmde özellikleri sex ve cinsellik çağrıştıran resim ve mesajlar görülmektedir. Bunlardan en ünlüsü Walt Disney Lion King (aslan kral) çizgi filminde geçen seks kelimesidir. Bu Disney dünyasında pek çok buna benzer çizgi film içinde seks ve cinsel obje çağrıştıran semboller mevcuttur. Disney özellikle bu çizgi film ile ilgili biz oraya SFX( bir klüp)yazmak istemiştik ancak seks olarak algılanmış,  kulüptür onun tanıtımını yapmak istemiş bir serviste çalışanımız ve biz onu işten kovduk demiştir.
Filmde Bize Anlatmıştı

Ancak Portekizli bir milletvekilinin ve konuşmasında geçtiği gibi walt Disney yöneticilerinden biri eşcinsel hayat sürmekte eşcinselliği savunmaktadır. Pek çok Walt Disney çizgi filminde satanizmin ve cinsellik çağrıştıran subliminal mesajlar tespit edilmiştir.

Başka bir durum ise Alice Harikalar Diyarında çizgi filminde yaşanmakta. Burada da cinsel objeler bulunmaktadır. Ayrıca Alice harikalar diyarında, Oz büyücüsü, Charlie'nin çikolata fabrikasını gibi çocuk filmleri ve çizgi filmlerinin pornografik erotik hikayelerden uyarlandığı öne sürülmektedir.

Pek çoğumuz subliminal mesaj olayını Dövüş Kulübü filminde duydu. Bu filmde Brad Pitt ayrıntılı olarak anlatmıştı.

RED KİT'in ATI DÜLDÜL

Red Kit ve atı Düldül
Kovboy Çizgi Filmi Red Kitte kahraman koyboyun uyuz atı'nın adı Düldül'dür. Düldül aslında Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed(S.A.V.) damadı HZ. Ali'ye Hediye ettiği atın adıdır. Uyumayalım uyanalım. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki Red Kit'in atının orjinal adı Lucky Luke'dir. Türkçe dublajı yapılırken atın ismi Düldül olarak çevrilmiştir. Yani bu yüzden art niyeti bizimkilerde aramak gerekir.

Dahası Red Kit Amerika'daki gösteriminde ağzında ot tutar , dünyaya verilin filmde ise sürekli sigara içer. Ayrıca bütün ayak işlerini Çinliler yapar ve Kızılderiler ve Meksikalılar hep hayduttur.

1950'lerde sinema salonlarında artan yüzde 50 artan patlamış mısır tüketimi araştırıldığında filmlerin başında verilen birkaç saniyelik gizli reklamın etkili olduğu tespit edilmiştir. Buradan ayrıca bu subliminal mesajların reklam amacıyla bilinçaltımıza yerleştirdiği anlaşılabilir. İddiaya göre yine 1950 lerde ABD'de bir alışveriş merkezi, çaldığı müzikteki tüketim teşvik edici sözlerden dolayı alışveriş merkezinde yapılan
İşte Basit Bir Örnek Daha
harcamanın yüzde 17 civarında arttığı tespit edilmiş ve bunun üzerine firma ceza almıştır.
Bu durumdan subliminal mesajların ne kadar önemli ve etkili olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bu mesajlar ve gizli etkiler herkes tarafından bilinmeli ve ona göre önlemler alınmalıdır.