Top Ad unit 728 × 90

Tarihin En Büyük Gizemlerinden Biri Gil Perez

gizem1593 yılının Ekim ayında popüler bir efsane haline dönüşen bir ışınlanma olayı yaşandığı öne sürülmüş ve İspanyol İmparatorluğu askerlerinden Gil Perez’in yaşadığı vaka, Meksika da tarihin en büyük gizemlerinden biri haline gelmiştir. Mexico City’nin şimdiki Zocalo bölgesinde tutuklanan Gil Perez isimli adam, aslında Filipinler’de Manila da askerlik görevini yaptığını, Meksika’ya nasıl geldiğini bilmediğini ve bir önceki gün Filipinler'de olduğunu iddia etmişti.

Meksika’daki İspanyol askerler bu duruma aylar sonra Pasifikten gelen bir gemideki yolcunun Gil Perez’in anlattıklarını doğrulayana kadar şüphe ile yaklaşıp üniformalı halde buldukları askeri tutuklamışlardır. İlk olarak ona kim olduğu ile ilgili sorular sormaya başlarlar.
Gil Perez isimli bu asker 24 Ekim 1593 tarihine kadar Manila Filipinler'de bulunan valilik sarayını koruduğunu söylüyordu. Ayrıca Gil Perez Manila valisi Gomez Perez das Marinas’ın bir önceki gün Çinli korsanlar tarafından öldürüldüğünü, saraydaki askerlerin yeni vali atanana kadar sarayı konuma görevini sürdürdüğünü anlatıyordu. Daha sonra gece Gil Perez görevini sürdürürken yorulduğunu ve valilik sarayında bir duvara yaslandığında uyuyakaldığını, gözlerini tekrar açtığında kendisini hiç tanıdık gelmeyen Meksika’da bulduğunu söylemiştir. Meksika’dakiler tabiki Manila Valisinin gerçekten öldürüldüğünü bilmiyordu ve Gil Perez’e inanmayan İspanyol askerleri onu tutuklayarak hapse attılar.

Aylar sonra Manila valisi Gomez Perez das Marinas ölüm haberi Meksika’ya ulaşır. Meksika’dakiler şoka girmiştir. Ayrıca Filipinler’den haber getiren gemideki yolculardan biri Gil Perez’i tanımış ve onun Valinin öldürülmeden 1 gün önce Manila’da vali sarayında olduğunu söylemesi üzerine Gil Perez’in şeytanın hizmetkârı olduğu yönünde haberler üretilmiştir. Ancak yetkililer sonunda Gil Perez’i serbest bırakıp evine dönmesine izin verirler.

Meksika ve Filipinler arasında 16. yüzyılda yaşanan Pasifik okyanus ötesi bu ışınlanma olayı tarihin çözülemeyen büyük sırlarından biri olarak kalmıştır. Gil Perez olayı 1908 yılının Aralık ayında Meksika’da yaşan bir Amerikalı araştırmacı Thomas Allibone Janvier’in, Harper’s Magazine dergisinde yer alan makalesi üzerine ortaya çıkmıştır. Manila valisi Gomez Perez’in öldürüldüğü doğru ve tarihte yer alan bir bilgidir. Ancak çoğu tarihçi hiçbir resmi kayıtta yer almayan Gil Perez olayının olmadığını ve sadece hikaye olduğunu öne sürmektedir. Çünkü belirtilen tarihte tutuklandığı öne sürülen ve ilginç bir olay olması sebebiyle mutlaka mahkeme kayıtlarında olması beklenen Gil Perez vakası, herhangi bir 16. yüzyıl Meksika mahkeme belgelerinde yer almamaktadır.
Tarihin En Büyük Gizemlerinden Biri Gil Perez Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 11:22 Rating: 5

8 yorum:

 1. Enteresan bir durum fakat sanki biraz bilgi eksikliği var gibi

  YanıtlaSil
 2. İnsanı ürpertici bir yanı resminde bile ancak uyur gezer olma ihtimali de var

  YanıtlaSil
 3. gerçekten ço ilgincç zamanda yolculuk gibi bir sey olmuş mutemelen olmuş bir olay bence

  YanıtlaSil
 4. bahadır ateş10 Eylül 2015 09:44

  ilginç bir bilgi daha eklemiş olduk bilgi hazinemize hadi hayırlısı bakalım...

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten ilginç bir olaymış. Ona benzeyen biri orada var desek, valinin o tarihte öldürüldüğünü nasıl bilmiş.Araştırmak gerek

  YanıtlaSil
 6. gizemli ve ilginç bir olay ürperdim doğrusu...

  YanıtlaSil
 7. 1- gil perez valinin ölüğü gün kendi yerinde ertesi gün demekki mexico city e bi şekilde yol alıyor üniformasıyla
  2- aradan 2 ay geçince mexico city e gelen yetkililer gil perez ve vali den bahsediyor ve haliylen mexico da bulunan gil perez kendini ifşa ediyor
  3- bence gil perez de bozuntuya vermeyip fırsatçlık yapıyor böyleliklede tarihe geçiyor . Helal perez����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç bir tespit hocam teşekkürler ben hiç bu açıdan bakmamistim :)

   Sil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.