Top Ad unit 728 × 90

Yeşilçam'da Subliminal Mesajlar

subliminal

Subliminal mesaj orjinal anlamı bilinçaltı mesajı demektir. Yani şöyle açıklayacak olursak film, afiş, reklam, çizgi film, video oyunları gibi görsellerin içine gizlenen, ekstra fotoğraflarla bilinçaltımıza reklam ve slogan yerleşimidir.Bu olay genelde çizgi filmler ve çocuk filmlerinde daha sık görülür. Nedeni de beynimiz, sevdiğimiz şeylere karşı kendini açık tutar, etkenlerin girmesine izin verir. Yani şöyle düşünün bir kaktüse dokunurken dikenler olmasına rağmen elinize batmaz. Çünkü ona karşı beyninizi koruma altına almışızdır. Ancak bir gülü elinize alırken çok kere elinize diken batmıştır. Bunun nedeni, güle duydunuz sevgi ve zihninizi bu sevgi sayesinde açık bırakmanızdır. Subliminal mesajlar da bu şekildedir. Beyin sevdiği şeye karşı açık olduğu durumlarda rahatça bilinçaltımıza giriş yapabilir.

Subliminal mesajlar daha çok yabancı filmlerde çizgi filmlerde örnekleri mevcuttur. Ancak gelin biz ülkemizden örneklere bakalım. Tabii bunlar çok iddiadan öteye gitmez ama artık takdiri siz verin.


Öncelikle Yeşilçam çoğumuzun çocukluğuzdan gelişmemizde pek çok filmi izlediğimiz, Türk sineması filmlerini  toplamı olan Yeşilçam'da, geçmişten beri pekçok mesaj filmler yoluyla topluma iletilmiştir. Komedi filmlerinde çoğu kez din ile alay edilmiş, bu açıdan verilen mesajların durumu delil niteliğindedir. Pek çok komedi filminde hacı hocalar dolandırıcı, bazen sarhoş ve cin fikirlidir. Bu nedenle Yeşilçam filmleri hala eleştirilmektedir. Bazı Yeşilçam filmlerinde ise komünizm propagandası yaptığı yapıldığı iddia edilmektedir.
Bu Kadının Filmde Ne İşi Var Videosu Alttadır

Durum 80 darbesinden sonra biraz değişmiş. Yeşilçamda erotizm çağı gelmiş ve filmlerde erotik ögeler,cinsellik, fuhuş,uyuşturucu ön plana çıkmış, bir nevi toplum cinsellik yoluyla uyutulmaya çalışılmıştır.

Işte tespit edilen yeşilçam filmlerindeki subliminal mesajlar. Tabi bunları Subliminal mesaj olarak değerlendirmek size kalmış ama bunları oraya kimin  ne amaçla koyduğu hala tartışılmaktadır.
Süt kardeşler ve Hababam sınıfı filmlerinde çeşitli dakikalarda bu kadının resmi bir saniyeliğine olsun ekranda görünmüştür. Klasik subliminal mesaj tekniğidir. Şimdi Yeşilçam da çekilen filmler basitti, filmler düşük bütçelerde çekilip hatalar yapılabildiği görüşü siz de oluşabilir. Peki ama bu kadının orada ne işi var acaba?

Bu kadın resmi 2001 yılında Süt Kardeşler ve Hababam Sınıfı filmlerinde, filmler onarılırken tespit edilmiş ve kaldırılmıştır.
Yorumu size bırakıyorum acaba ne kadar etkin kullanıldığı ya da bizi ne kadar etkilediği bilinmez ama yıllarca televizyonda izlenen filmlerdeki bu kareler oldukça düşündürücü.

Yeşilçam'da Subliminal Mesajlar Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 08:49 Rating: 5

18 yorum:

 1. ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber, bütün dünyada oldukça yaygın gizli bir pazarlama şekli

  YanıtlaSil
 2. çok yerindede bit görüş kaleme alınmış bu günümüzde farklı mesajlarla aynı reklamlar devam ediyor,

  YanıtlaSil
 3. bahadır ateş14 Eylül 2015 09:52

  her yayında böyle ince mesajlar var bundan sonra daha fazla dikkat edecem...

  YanıtlaSil
 4. yerli yönetmenler her zaman kötülük için film yapmışlardır bunlara örnek olarak şaban isminin kötülenmesi oysaki şaban çok değerli bir isim ve aylardandır

  YanıtlaSil
 5. Ben de sumbliminal mesajların kullanıldığına inanlardanım. İnsanları yönlendirmek için bu tüp mesajlar filmlerde sık sık kullanılıyor. Dİkkat etmek gerek.

  YanıtlaSil
 6. aynısını sen yaptın hakko..ne iş..?

  YanıtlaSil
 7. Bana göre sağlam karakter yapısına kolay kolay etki edemez bunlar. Bir de subliminal mesaj adı altındaki bazı figürler her türlü resimden zorlamayla çıkartılabilir. Çok fazla abartılı çıkarımlar görüyorum bazen.

  YanıtlaSil
 8. çoğumuzun defalarca izleği, türk sinemasının klasik eserlerinden ama ben izlerken dikkat etmemişim.
  demekki daha dikkatli olmak lazım.

  YanıtlaSil
 9. Bir yaşıma daha bastım subliminal mesajları biliyor ve takip edebildiğim kadar ediyordum ama Türk sinemasında takip etmemiştim

  YanıtlaSil
 10. bunların tarihi demekki o zamana dayanıyor kurtlar vadisinde az izlemedik bu tür işlemleri

  YanıtlaSil
 11. boş işler yıllarca izledik kimse ne gördü nede anladı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ÖLe görülebilir ancak artan taciz ve bastırılmış sapıklıklar la ilgili olduğunu düşünüyorum

   Sil
 12. Yaşım 14 ve bunlardan haberdarım ve pek de umrumda olmasada benden küçük çocuklar ya da yaşıt çocuklar etkilenebilir. Bizim neslimizide kirketmeye çalışıyolar.

  YanıtlaSil
 13. Bugün her yerde (okullar, alışveriş merkezleri, parklar ve tüm sokaklarda) gördüğünüz öpüşme sahnelerini 10 yıl önce tv de görsek utanırdık şimdi her yerde her yaşta.

  YanıtlaSil
 14. Kadir Mısıroğlu Yeşilçam filmlerinde görev alan yapımcılardan birine soruyor: "Neden artık film çekmiyorsunuz?". Ve şu cevabı alıyor: "Eskiden sermayeyi Amerikalılardan alıyorduk."

  Sanırım bu yeterince açıklayıcı.

  YanıtlaSil
 15. Müslüman Türk Milletini Böyle Yahudi oyunlarıyla birtakım Bilinçaltı mesjlar telkinler vermek suretiyle içinden yıkmaktı maksatları. Önce acıklı Aşk filmleri ile girdiler damarlarımıza sonra Battal gazi, Malkoçoğlu, köroğlu vb gibi Dövüşlü kavgalı filmlere Gururlanarak kendimizi kaptırdık. Ardından Seks filmleri, Dünyanın zevkten, cinsel ilişkiden, Yemekten içmekten ibaret olduğunu çağrıştıran filmler bizim beynimizi iyice Efsunlamış uyuşturmuş idi. 90 ların sonlarına doğru epeyce bir yol katedilmiş ve Türk Milleti bu Yozlaştırma projesi sayesinde İnançsız, İsyana Meğilli, Tarihini bilmez, aslını inkar eden, Atasını tanımayan hatta ve hatta başı örtülü bacılarımıza "burası Arabistanmı niye kapanıyorsun?" diyebilen izzet yoksunu tipler türemiştir. Devletin malı Denizdir yemeyen Domuzdur, İşini bilmeyen Çavuşlar döner kıçını avuçlar, Paranın yüzü sıcaktır efendim gibi söylemleri Komedi filmlerinin arasında farkında olmadan yedik. Güya Hırsızlık, çalmak, dolandırmak Uyanıklıkmış gibi ve böyle olmasan aç kalırsın gibi düşünceler aşılandı, Karısını aldatmak sanki Normalmiş gibi empoze edildi. Mübarek ay Şaban,ı İnek Şaban yaptılar, ha keza Recep ayını Recep İvedik yaptılar, Yüce Allahın Gaffur ismini s........ Gafur yaptılar ve daha sayamayacağım nice aşağılanmalar. Adeta hem gelmişimize geçmişimize sövdüler, hemde para vererek Alkışladık bunları. Yeşilçam ülkemize atılan bir Atom bombası gibi etki yapmıştır ama hissetmeden ama yavaş yavaş. Ama İnşaAllah küllerinin üflenipte altından açığa çıkan Kor ateş gibi İmanını koruyan Gençlerimiz yetişmiştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler gerçekten cok guzel bi sekilde anlatmissiniz ellerinize yureginize saglik.. kandırıldık yıllarca halada kandırılıyoruz..

   Sil
 16. öğrencilik yıllarımda deneysel psikoloji dersleri sırasında öğrendim,"bilinç altı kurgulama"nın ne demek olduğunu öğrendim,bu bir yöntemdi,şöyle ki-o anların anlatımı ile-bir film izlemek için sinemaya giriyorsunuz bir gerilim ya da önemli bir olay ile ilgili soluksoluğa izliyorsunuz sona doğru,film giriş ,gelişme dönemini tamamlamış ve sıra sona doğru "final ya da düğüm"noktasına gelmiştir,konsantrasyonunuz doruk noktasındadır,nefes nefesesiniz ve "TAM O SIRADA ÇOK AM ÇOK KISA SÜRELİ BİR ÜRÜN GÖRÜNTÜSÜ GİRER EKRANA"FİLMİN DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLMÜŞ VE FİLM SONLANMIŞTIR"ve siz salondan çıkar ve yolda yürürken aniden bir market çıkar karşınıza markete girersiniz proğramınızda olmamasına karşın,doğruca raflara gider ve farkına varmadan kendinize karşın "o anlık film sahnesinde ki karedeki ürünü alır ve çıkarsınız,bu olayda kişi "kendine eğilimlerine ve isteklerine karşın bir "robot konumundadır,yani net biçimde güdülenmiştir,yani bir anlamda olayın ekonomik boyutunda siz açık deyimle"kullanılmışsınızdır"bu yöntem bir pazarlama yöntemi olarak kullanılsa da "dünya sağlık örgütü tarafından yasaklanmış ama sonra nasıl olduysa bu yasak kağıt üzerinde kalmıştır,bu olay sınırlarını biraz daha genişletirsek:alışveriş listenizi hazırladınız hipermarkete gittiniz,et arıyorsunuz ana gıda olarak,labirentin içinde fırfır dolanırken et aaraken bir sür raf ve ürün görüyorsunuz ,alacaklarınızın listesini tamamlarken eti de buluyorsunuz ve eve gidip açıyorsunuz paketleri ve listenizi gözden geçirirken bir sürü liste dışı şeyler aldığınızı görüyorsunuz,burada dikkat çeken olay,bir bakıma az önce ki açıklamanın bir değişik uygulamsının tamamlanmasıdır,yani gene "BİLİNÇALTI KURGULAMA SİZİ GEREKSİNMELERİNİZİN DIŞINA TAŞIMIŞTIR"filmde ki kadının ne işi var sorusu?bu da aynı yöntemin doğal uzantısıdır,ve izleyenlerini "iç güdülerinin denetimine terketmiştir,bu içgüdüise,insanoğlunun ana içgüdüsü "cinselliğin ,etkileşim "yöntemi ile çağrıştırılmasıdır,ki o yıllarda yeşilçam tam bir cinsellik ögesinin önlenemezyükselişi ve dayanılmaz hafifliğinin yaşandığı dönemlerdir,her olayda aynı yöntemi kullanmıştır "BİLİNÇALTI KURGULAMA"bu yöntem günümüzde bir başka üst boyuta ulaştırılmış ve adına da"TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ"adı ile anılır olmuştur ve kirli yüzünü örtbas etmek için çok uygar,çok çağdaş yaftası eklenmiştir,ama ana tema -bir başka deyişle-gene aynı yöntemi çağrıştırır BİLİNÇALTI KURGULAMA"..TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.